Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 20.12.2016

Crytek'in ana ofisinden uzakta olan birçok stüdyosu kapatılıyor, Warface satılıyor!

Crytek_Ryse_Son_of_Rome_Rome_Screenshot-1152x648

Crytek, mali açıdan oldukça zor günler geçiriyor. Alman firmasıyla alakalı yayımladığımız son 3 haberimiz, tamamen mali krizleriyle alakalı. Her ne kadar Crytek İstanbul ofisi, "İşler iyi" mesajı verse de, yapbozun parçaları bir araya getirildiğinde ortada korkunç bir tablo var. Cevat Yerli'nin şirketle ilgilenmeyişi, sosyal medyadan uzak durması ve Crytek'in parasız kalması, sıkıntıların sadece birkaçı.

Crytek Bulgaristan ofisinde çalışanların 3 aydır maaş almaması ve ofisin bir müdürünün olmamasıyla başlayan sıkıntılı süreç, Crytek'in ana kasasında beş kuruş dahi kalmamasına kadar gitmiş, sonrasında ise Crytek'in FX çalışanı Mayıs ayından beri doğru düzgün maaş alamadığı gerekçesiyle şirketi dava etmeye hazırlanmıştı. Eurogamer'ın bir araya getirdiği bazı parçalar ve Crytek'ten uzun zaman sonra yayımlanan resmi açıklama, sonunda yapbozu tamamlıyor.

En son Crytek'in Mayıs ayından beri FX çalışanı başta olmak üzere birçok personeline doğru düzgün maaş veremediği, bazılarının aylarca maaşsız çalıştığı biliniyordu. Sonrasında Crytek'ten bir personelin "Şirket sonunda Kasım ayı maaşlarımızı verdi. Aralık ayı da yakında verilecek" açıklamasından sonra Crytek'e bu paranın nereden geldiği merak edilmeye başlandı. Henüz resmi değil fakat söylentiler, Warface'in satıldığı yönünde! Mail.ru isimli Rus firmasının Warface'i satın aldığı ve bunun için Crytek'e belli bir miktar para ödediği gelen bilgiler arasında. Yakında resmiyete kavuşacak satıştan sonra oyunun ismi ise Warface 2 olarak değiştirilebilir. Bunun dışında mali krizle alakalı Crytek'ten uzun zaman sonra resmi bir açıklama geldi. İşte o açıklama:

"Crytek yeniden yapılanma sürecinde. Böyle süreçlere uğramak ve dönüşmek kolay değil. Crytek firmasında çalıştıkları her bir yoğun dakika ve uzun uğraşlar için personellerimize içtenlikle teşekkür ediyoruz. Yaşadığımız bu değişiklikler, Crytek'i ait olduğu yerden daha iyi bir yere getirmek ve sağlıklı, sürdürülebilir bir iş planı ortaya çıkarmak için yapılıyor. Bundan sonrası için odak noktamız tamamen Crytek'i tanımlayan temel güçlere dayanmaktadır: Dünya standartlarındaki geliştiriciler, son nesil teknoloji ve yenilikçi oyun geliştirmek. Bu zorlu süreçten geçtikten sonra Crytek'in daha canlı, çevik ve çekici bir stüdyo haline geleceğine inanıyoruz."

Bu açıklamanın ardından Crytek'in 5 stüdyosunu kapatacağı bildirildi. Crytek İstanbul, Budapeşte, Sofya, Seul ve Şanghay stüdyolarının kapatılacağı, ana idarenin Crytek Frankfurt stüdyosundan ve büyük çaplı oyunların yine Crytek Frankfurt ile Kiev stüdyolarından yapılacağı açıklandı. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Warface konusunda halen resmi bir durum yok. Söylentilerin doğru çıkması durumunda ise Warface, Warface 2 ismiyle Mail.ru firmasına geçecek ve yayıncılığı onlar üstlenecek. Oyunun geliştirici konumunda ise halen Crytek'in kalması ve CryENGINE'i kullanması bekleniyor.

Düzeltme: Yayıncı ofisi olduğu için İstanbul ofisinin kapanmayacağı öğrenilmiştir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.