Türkiye

Crytek, Star Citizen geliştiricilerini mahkemeye veriyor

Crytek, Star Citizen geliştiricilerini mahkemeye veriyor

Sürekli Crytek tarafına dava açılıyordu. Şimdi de sıra Crytek ekibinde anlaşılan.

Crytek son günlerde sürekli dava ve mahkeme haberleri ile karşımıza çıkmaya başladı. Öncelikle eski bir Crytek İstanbul çalışanı, direkt olarak şirketi mahkemeye vermişti. Bunların öncesinde zaten onlarca farklı dava açılmıştı şirkete. Bu davaların çoğu da yurt dışından, şirketin yurt dışı ayaklarından bir tanesine açılıyordu. Şimdi ise sıra Crytek ekibinde. Çünkü elimize geçen yeni bilgilere göre Crytek, Star Citizen oyununun geliştiricileri olan Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries şirketlerini mahkemeye verdi. Bunun sebebi ise, bu şirketlerin CRYENGINE oyun motorunu yanlış kullanıyor olması. Daha doğrusu, bu geliştirici ekibin yapılan anlaşmaya uymuyor olması.

Crytek, Star Citizen geliştiricilerini mahkemeye veriyor

Hemen detaylardan bahsedelim, Crytek ile Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşma dahilinde geliştirici ekip, CRYENGINE oyun motoru ile sadece 1 adet video oyunu geliştirebilirdi. Bu video oyunu da zaten Star Citizen olmuştu. Fakat aynı geliştirici ekip, kısa bir süre sonra Star Citizen oyununun senaryo modunu yaptı. Squadron 42 olarak adlandırılan bu oyun, Star Citizen oyunundan tamamen bağımsız bir şekilde satılmaya başlandı. Geliştiricileri mahkemeye veren ekip ise bunu 2 oyun olarak gördü. Kağıt üzerinde ise Crytek ekibi oldukça haklı görünüyor.

Tüm bunların haricinde, Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries yaptıkları oyunda, neredeyse her yerde CRYENGINE oyun motorunun logosunu kullanması gerekiyordu. Geliştirici ekip zaten bunu yapmıştı bir süre boyunca. Star Citizen içerisinde birçok yerde CRYENGINE logosu vardı. Fakat bu logolar bir süre sonra tamamen kaldırıldı ve bu durum da Crytek ekibini ciddi anlamda rahatsız etti. Peki, logolar neden kaldırıldı? Çünkü Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries, CRYENGINE yerine Amazon tarafından geliştirilen Lumberyard oyun motorunu kullanmaya başladı. Fakat bu bir şey değiştirmiyor çünkü oyun tamamen CRYENGINE ile kuruldu.

Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak? Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries, Star Citizen sayesinde 180 milyon dolardan daha fazla para kazandı. Crytek eğer bahsettiğimiz bu davayı kazanırsa, şirketlerin kazandığı para da bizim Türk-Alman şirketi ile paylaşılacak gibi görünüyor. Zaten kağıt üzerinde de bahsi geçen şirket haklı görünüyor. Yine de önümüzdeki günlerde neler olacağını, Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries ekiplerinin neler diyeceğini merak ediyoruz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın