Crytek, iflasın eşiğinde olabilir!

Crytek, iflasın eşiğinde olabilir!

Bir dev batıyor mu?

Crytek… Bir çoğumuz yakından tanıdığı ve takip ettiği firma. CryENGINE ile harikalar ortaya çıkaran bu firma batma eşiğinde olabilir. Alman video oyunları dergilerinden biri olan “Gamestar”, Crytek’in sorunlar ile uğraştığını ve yakın zamanda iflas edebileceklerini belirtti.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

cryteklogo

Crysis ile farklı bir dünyanın yanında muhteşem grafik sunan firmanın, maddi durumunun iyi olmadığı belirtildi. Peki bunda en büyük etken ne? Aslında Crysis 3’te yaşanan olaylardan sonra bu duruma doğru sürüklenmeler başladı. Cevat Yerli’nin grafiğe önem vermesi sonucunda, o zaman ki birçok kişi oyunu deneyemedi ve Crytek’e karşı bir tepki oluşumu oldu.

Tüm bunları toparlamak için, Gface piyasaya çıktı. Tabi ki hemen olan bir olay değil bu. Açıkçası yaklaşık 5-6 yıl önce tasarlanan bir yapı idi Gface. Bununla birlikte Warface’de bizlerle buluştu. Ücretsiz olmasına karşın, Rusya dışında pekte başarılı olduğu söylenemezdi. Daha sonra da Xbox One için duyurulan, Ryse: Son of Rome bizlere sunuldu. Açıkcası Crytek, pazar arayışına girdi bu sıkıntılardan dolayı. Çünkü geçtiğimiz senelerde hatırlarsanız Cevat Yerli, konsolların video oyunları gelişimini yavaşlattığını ve destek vermediğini açıklamıştı. Fakat, giden kötü durum karşısında konsol pazarına yönelmek zorunda kaldıklarını düşünüyoruz. Ryse ile de beklediği başarıyı bulamayan firma, MOBA türü oyuna yönlendi. Arena of Fate isiminde ki oyun ne kadar başarılı olabilecek? Bize göre, aceleye getirilen bir oyun ile karşımıza çıkacaktır. Rakip olarak Dota 2 ve LoL gibi iki dev MOBA’nın yanında birçok bağımsız tarafından yapılan oyunlarda var. Eğer, düşündüğümüz gibi bir aceleye getirilmiş bir oyun var ise, firma bu durumda pazardan istediği gibi yararlanamayacaktır.

Bir diğer oyun da HUNT: Horrors of the Gilded Age oldu. Co-op türünde olacak oyun hakkında henüz detaylı tam bilgiler bulunmasa da, Crytek’in kendini göstermesi için fırsatlardan biri. Gelelim diğer oyunumuz olan, THQ ile birlikte çıkarılması planlanan ama firmanın batması ile bu işin sadece Crytek’e kalan oyun Homefront 2 (Homefront: The Revolution). Oynanış videosu ile etkiledi diyebiliriz. Fakat, satışlar ile bu durum ne olacak hep beraber göreceğiz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bu yıl üç farklı oyunla karşımıza çıkmaya hazırlanan Crytek, bu döneminde dikkatli davranmak zorunda. Bunların yanında maddi durum yönünden kötü olduğu belirten Gamestar, çalışanların ücretlerinin ödenmediği ve sürekli ertelendiği belirtildi. Açıkçası, bizlerin de elinden geldiği kadar destek vermemiz gerekiyor. Crysis 2’nin çıktığı dönemde ucuza olarak bizlere sunulması, fakat o yıl en çok indirilen korsan oyunlardan biri olması bizler için büyük bir utanç… Hep birlikte, Crytek’e bu yıl daha fazla destek vermemiz gerekiyor…

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (1)

Bir Cevap Yazın

 1. Hasans dedi ki:

  Homefront2de aynı olacak piyasada çok oyun var nerede çokluk orada b.kluk atasözünü şu an her sektörde kullanıyoruz zaten
  hangi oyunu oynayalim?
  Aldığımız bütün oyunları oynamaya vaktimiz yok!
  Birini bitirmeden başka bir tane çıkıyor.
  Zaten giderek gerçeğe yaklaştılar bununda etkisi var. Zaten kaosun içindeyiz niye tekrar kaos içeren bir oyun oynayalım? Gerçeğini çözmek varken?
  Bir şekilde paçayı kurtarırlar fakat artık kafanın değişmesi lazım oyun bombardımanından bıktık!