Crytek çalışanları, maaş alamamaya devam ediyor

Crytek çalışanları, maaş alamamaya devam ediyor

Aradan aylar geçti ama Crytek bu sorununu çözebilmiş değil.

Yaklaşık 14-15 saat önce Reddit üzerinde bir gönderi paylaşıldı. Bu gönderi, Crytek ekibinde çalışan birisi tarafından paylaşılmıştı ve gönderinin ana konusu, bu çalışanın 2017 senesinde hiç ödeme alamaması ile alakalıydı. Reddit üzerinde paylaşılan bu gönderiden sonra, oyun dünyasında bir saygınlığa sahip olan shinobi602 de konuştu ve böyle bir şeye inanamadığını, hayret ettiğini belirtti. Çünkü kendi tanıdığı ve güvendiği bir arkadaşı da aynı durumun içerisindeymiş, Crytek ekibinde çalışıyormuş fakat maaş alamıyormuş. Bu tür haberleri sizlere birkaç ay önce de aktarıyorduk ve o zamanlarda da durum pek iyi değildi. Aylar geçti ve görülen o ki, Yerli kardeşler hala durumlarını düzeltebilmiş değiller. Dilerseniz bu bahsettiğimiz Reddit gönderisine, haberin detaylarında bahsedelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Crytek çalışanları, maaş alamamaya devam ediyor

Reddit üzerinde bahsettiğimiz gönderiyi paylaşan, paymecrytek isimli kullanıcı, Reddit kullanıcılarından yardım istiyordu çünkü kendisi en son düzenli ödemeleri Nisan 2016 tarihinde, yani neredeyse 1 yıl önce aldı. Düzensiz ödemeler, 2016 senesi boyunca arada sırada yapılsa da, bu çalışan 2017 senesinde hiç ödeme almadığını ve diğer çalışanların da hiç ödeme almadığını belirtti. Bu çalışan ayrıca diğer aldığı ödemelerin de bilgisini verdi. paymecrytek’in dediklerine göre Mayıs 2016 ödemesi 9 Haziran 2016 tarihinde, Haziran 2016 ödemesi 13 Temmuz 2016 tarihinde, Temmuz 2016 ödemesi 16 Ağustos 2016 tarihinde yapıldı. Bu geç ödemeler, 3-4 haftaya varan gecikmeler ile Aralık 2016 tarihine kadar devam ediyor ve ardından da tüm ödemeler kesiliyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Aralık 2016 tarihinin ortalarında, söylenene göre üç Yerli kardeş de tüm çalışanları toplayıp, büyük bir toplantı gerçekleştirmiş. Bu toplantı sayesinde aylar sonra Cevat Yerli ilk defa şirkete girmiş. Toplantı sırasında herkese büyük sözler verilmiş ve her şeyin düzeleceği söylenmiş. Üç kardeş de artık CryEngine ve Crysis markalarına önem vereceklerini belirtip, problemlerin çözüleceğini söylemiş fakat herhangi bir gelişme olmamış. İşin en ilginç kısmı ise şimdi geliyor, bu Reddit kullanıcısının söylediğine göre, çalışan herkes ödeme alamazken Faruk Yerli, yeni Lamborghini arabası ile işe gelip, gidiyor. Bu çalışanın dediğine göre, şirketten ya çalışanlar kovuluyor, ya da kendi istekleri ile ayrılıyorlar. Şu an şirket içerisinde durum hiç de iç açıcı değil. Birçok lider ve mühendis, ekipten ayrıldı. İşinden ayrılamayan çalışanlar ise, Almanya’da çalışmak istedikleri için ayrılamıyor. En azından Reddit kullanıcısı öyle diyor. Bu konuya daha detaylı girmeyeceğim çünkü Almanya yasalarından, kanunlarından bahsederek durumu uzatmak istemiyorum. Fakat duruma daha detaylı bakmak isterseniz, şu linke göz atabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.