Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 13.12.2016

Mali açıdan zor günler geçiren Crytek, Cevat Yerli'nin aylardır ofise uğramaması ve kasasında kuruş dahi bulunmamasının ardından resmen bir çöküşün içerisine girdi.

screenshot3

Geçtiğimiz günlerde yayımladığımız haberimizde, Crytek'in Bulgaristan ofisinde çalışan elemanlarına 3 aydır maaş ödeyememesini anlatmıştık. Görünen o ki, durumlar sanıldığından daha kötü.

Eurogamer'ın Crytek'in içinden bir çalışanla yaptığı görüşme sonucunda, Alman firmanın oldukça kötü bir krizin içerisinde olduğu öğrendildi. Crytek, EA ve Microsoft gibi büyük devlerle olan anlaşmalarına tutunamamış, sevilen oyun serilerini devam ettirememiş ve büyük umutlarla girdiği VR sektöründen eli boş gelmişti. Bütün bu yaşananlar, kurucuları üç Türk kardeş olan Crytek'i mali açıdan oldukça sıkıntılı bir döneme sokuyor. Cevat Yerli'nin aylardır şirketin hiçbir ofisine uğramaması ve hiçbir yönetim toplantısına katılmamasıyla birlikte ana merkezdeki kasanın içinde kuruş dahi kalmaması, diğer Crytek ofislerini kısıtlı çalışmaya sokuyor. Kıt kanaat geçinmeye çalışan diğer Crytek ofislerinin de durumu pek iyi değil. Öte yandan Avni Yerli, halen ana merkez ofisinin içinde canlı ve dinamik bir şekilde duruyor ve çalışanlarına moral kaynağı oluyor. Yine de şirketin içine düştüğü bu durum, şirket çalışanları tarafından hiç hoş karşılanmıyor ve homurdanmalar çoktan başladı. Son olarak, Crytek'in bir B planı olduğu ve bu plan sayesinde yeniden düze çıkabileceği söyleniyor. Sorun ise bu planın olması gerekenden oldukça yavaş ve sancılı sürmesi.

Crytek; Far Cry 1, Crysis üçlemesi, Ryse: Son of Rome, Warface gibi oyunların geliştiriciliğini yapmış bir oyun geliştiricisidir. Crytek’te dahil olmak üzere oyun sektörüne ait bütün haberleri, VG247 farkı ile öğrenmek için bizleri Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.