Menü
https://leadergamer.com.tr/alien-covenant-ilk-fragman/
Crytek 25 Aralık 2016 16:49

Crytek, 500 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’ye geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni sırasında açıklamayı yaptı.


Uzun zamandır ismini kötü olaylar ile duyduğumuz Crytek, 2 geliştirici stüdyosu hariç diğer tüm geliştirici stüdyolarını kapatıp, küçülmeye gitmişlerdi. Çalışanlarına uzun zamanlar ödeme yapamayan Yerli kardeşler, Star Citizen isimli oyunun da CryENGINE kullanmaktan vazgeçmesi ile birlikte bir darbeyi de meslektaşlarından yemişti. Şu sıralar Warface 2 üzerinde çalıştığını bildiğimiz, fakat dağıtımcı olarak Warface’i Ruslara satmaya hazırlanan Crytek, görülen o ki Türkiye’ye gelecek. Hem de oldukça büyük bir yatırım ile. Ne kadarlık bir yatırımdan bahsediyoruz peki? Yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırım!

Crytek

Bugün sabah saatlerinde Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni gerçekleşti ve bu ödül töreni sırasında Başbakan Binali Yıldırım, oldukça uzun bir konuşma yaptı. Bu konuşma sırasında Türkiye’nin birçok ihracat durumu konuşulurken, bir de oyun sektörüne değinildi ve Başbakan Binali Yıldırım, “İşte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var, Almanya’da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var, o dünyadaki bu oyunların liste başı olanını o yapıyor, Türkiye’de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor. Ama düşünce, geleceğin böyle olacağını anlamak çok zor değil.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın bu konuşmada bahsetmiş olduğu Giresunlu delikanlı, aslında Crytek’in kurucuları, Yerli kardeşler. Sizlerin aklına başka Giresunlu, büyük ve başarılı bir geliştirici geliyorsa, lütfen yorumlarda bizlere belirtin fakat şu an tek ihtimal Crytek gibi görünüyor. Buna rağmen ne Yerli kardeşlerden, ne de ekibin başka bir isminden bu yatırım hakkında hiçbir açıklama gelmedi. Fakat Başbakan Binali Yıldırım da güvenilmeyecek, sıradan bir kaynak değil. Bir başbakan sonuçta. Eğer geliştirici ekip gerçekten Türkiye’ye 500 milyon dolarlık bir yatırım ile gelecekse, Crytek’in bahsetmiş olduğu kurtuluş planı belki de bu olabilir. Son olarak, Yerli kardeşleri bizler de ülkemizde görmek isteriz.

Kaan GEZER Editör