Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 25.09.2020

Geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştiren Crysis Remastered, bir süredir merakla beklediğimiz oyunlardan bir tanesiydi. En sonunda çıkınca sevindim tabii Crysis Remastered için çünkü inceleme yazısını yayımlayacaktım. Her ne kadar çıkışından hemen önce birkaç şey moralimi bozmuş olsa da, en sonunda oyun geldi ve deneme fırsatım oldu. Sonucu merak ediyorsanız, fikrim çok da değişmedi. Gerçekten birçok insanın ne kadar haklı olduğunu gördüm ama bunlardan tabii Crysis Remastered inceleme yazımda bahsedeceğim.

Crysis Remastered inceleme

Crysis Remastered nedir?

Öncelikle, Remaster olayının ne olduğundan bahsetmeliyim bence Crysis Remastered inceleme yazımın detaylarına girmeden önce. Remaster olacak şekilde el atılan oyun, görsel olarak bir tık güzelleştirilir ve günümüz sistemlerinde çalışacak hale getirilir. Bu, zamanında yankı getirmiş oyunlara sık sık yapılan bir şeydir. Bildiğiniz gibi Mafia serisinin 2. ve 3. oyunu da Remaster olarak tekrar sürüldü. Fakat Mafia 1 Remake olarak elden geçirildi. Mafia 1 bu yüzden biraz daha farklı fakat o Remake'in ne olduğundan, Mafia Definitive Edition inceleme yazımda bahsederim, Crysis Remastered inceleme yazısı buna çok da uygun değil gibi.

Remastered sürümü ile tekrar karşımıza çıkan yapım, bizlere yüksek çözünürlüklü dokular, elden geçirilmiş ışıklandırma gölgelendirme sistemleri sunuyor. Gerçekten güzel olmuş diyebilirim fakat hala yıllar yıllar öncesinde yaşadığım sorunları yaşıyorum ve bunu gerçekten yaşamamam gerekiyor. Zaten orijinal Crysis'i de geçenlerde bu sistemimde denediğimde kasılmalar, asılmalar fark etmiştim. Bunlar, Remastered sürümünde geçmemiş ne yazık ki, tam tersine daha da artmış.

Crysis Remastered sürümünde farklı olarak ne var?

Öncelikle, görsel olarak birçok detaya el atılmış diyebilirim. Karakterlerinden yüzlerinden tutun da, Nano kıyafetlerimizin detaylarına kadar, düşmanlara kadar el atılmış. Bu, harika bir durum, değil mi? Performans yerle bir olunca, çok da değil diyebilirim. Hele ki, bir Can it run Crysis? diye bir grafik ayarı var ki, makine yakıyor. Benim PC'de FPS oranlarına bakmadım ama 60 FPS'i gördüğüm çok da bir an olmadı.

Benim sistem, benim sistem diyorum da, "Ne ulan senin sistem?" diyorsanız, birazdan sistem gereksinimlerini paylaşırken onu da listeleyeceğim. Ağız tadıyla oynayamadım kasmalar yüzünden ve bu gerçekten çok koydu. Onca yılın ardından harika bir PC'de tadını çıkararak oynamak istedim ama oyun buna çok da izin vermedi. Bir de, aklıma gelmişken bahsedeyim. Klasik veya daha modern bir kontrol tercihi yapabiliyorsunuz. Dilerseniz eskisi gibi fare topu ile de seçebilirsiniz, dilerseniz de tek tuşla modlar arası geçişler yapabilirsiniz. Size bağlı tamamen.

Her ne kadar Crytek ekibi bu durumu, "Öyle bir oyun yaptık ki, doğru düzgün PC'ler bile kaldırmıyor!" diye dile getirse de, ben buna katılmıyorum. Ben, bu durumun optimizasyon özrü olduğu kanaatindeyim. Biliyorum, Crytek'teki dostlarımız Türk genellikle fakat Türk oldukları için, her ne kadar onları candan, gönülden seviyor ve her adımlarını takip etmeye çalışıyor olsam da, öve öve bitirmem gerektiği anlamına gelmiyor.

Crysis Remastered performansı nasıl?

Hemen yukarıda bir video daha paylaştım sizlerle. Bu videoda, oyunun NVIDIA GeForce RTX 3080 ile çalıştırıldığının altını çizeyim öncelikle. Bunu göz önünde bulundurarak videoya göz gezdirmenizi tavsiye ediyor, sonrasında da oyunun sistem gereksinimlerini ve benim PC'nin sistem özelliklerini listelemeye geçiyorum.

Crysis Remastered sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit
 • İşlemci: Intel Core i5-3450 veya AMD Ryzen 3
 • RAM: 8 GB
 • Depolama alanı: 20 GB
 • DirectX sürümü: DirectX 11
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti veya AMD Radeon 470
 • Grafik belleği: 4 GB grafik belleği, 1080p çözünürlük desteği

Crysis Remastered sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit son güncelleme
 • İşlemci: Intel Core i5-7600 ya da daha üstü ya da AMD Ryzen 5 ya da daha üstü
 • RAM: 12 GB
 • Depolama alanı: 20 GB
 • DirectX sürümü: DirectX 11
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti ya da AMD Radeon Vega 56
 • Grafik belleği: 8 GB grafik belleği, 4K çözünürlük desteği

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Crysis Remastered inceleme

Crysis Remastered inceleme sonucu nedir?

Yenilenen kontroller, el atılmış görselliklere rağmen sorunlar hala tam gaz devam ediyor. Crytek ekibinden tek ricam, biraz daha el atmaları ve gelecek güncellemelerle daha da oynanabilir hale getirmeleri. Bunun dışında, efsane hala oynanış açısından güzelliğini koruyor. Eğer kasmalara, takılmalara can sıkmayacaksanız ve elinizde en iyi PC bulunsa bile kendinizi çocukluğunuzdaki o ortalama PC'de Crysis oynamaya çalışıyor gibi hissetmek istiyorsanız, Crysis Remastered alın ve oynayın diyebilirim inceleme sonucu olarak. Görsel değişiklikler tatmin edici. Daha hoş bir görüntü var elimizde. Sorunlar da giderilmiş olsaydı, kesinlikle benden tam puan alırdı. Seviyorum sizi Crytek.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.