Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 10.05.2019

Corsair’ın FPS ve MOBA türü oyun kullanıcılarına hitap eden oyuncu faresi Corsair Ironclaw RGB inceleme yazımızla karşınızdayız. Bu incelememizde CES 2019’da tanıtılan tam 18.000 dpi değerine sahip bir oyuncu faresiyle karşı karşıyayız. Yeni tasarımında daha büyük bir avuç içi tutma yüzeyine yer verilmiş ve boyut olarak da büyük ele sahip oyuncuların da kullanabileceği fare olarak ilk bakışta gözümüze çarpıyor. Rakiplerine göre bu konuya daha fazla ağırlık veren Corsair’da Ironclaw RGB modeli en büyük avuç içi tutma yerine sahip.

Ironclaw RGB’nin içyapısında Omron switchler kullanılmış ve oyunculara bu switchler sayesinde 50 milyon tıklama ömrü sunuyor. Üç adet aydınlatma bölgesi bulunan Ironclaw’da ayrıca PixArt PMW3391 optik sensörü bulunuyor. Yeni sensörü sayesinde de tüm yüzeylerde, pürüzlü–pürüzsüz, fark etmeksizin sıkıntısız şekilde çalışıyor. Son çıkan bir sensör kullanılması da oyuncu faresinin başarısını etkiliyor. Küçük ele sahip oyuncular da boyutundan dolayı kullanırken yorulabilir. Corsair M65 RGB Elite ile benzer özellikleri taşısa da dış tasarımı dahil etmesek bile büyük farklılıklar bulunuyor.

Corsair Ironclaw RGB inceleme

Corsair Ironclaw RGB nasıl bir tasarıma sahip?

Ironclaw RGB oyuncu faresini elimize ilk aldığımızda aerodinamik görüntüsü ve ergonomik yapısı elimize güzel bir his veriyor. Çok büyük bir avuç içi tutmaya sahip olması da onu her şekilde tutabilmenize olanak sağlıyor ancak faremizin çok büyük bir kasası bulunuyor. Corsair’da bu oyuncu faresinde daha büyük ele sahip kullanıcıları hedeflemiş. Sade bir tasarımı bulunmuyor, gerek çıkıntıları ve ek parçalarıyla sadelikten uzak bir yapısı var. Böyle bir tasarıma rağmen gerçekten çok rahat ettirici bir kullanımı var. Ben büyük ele sahip bir oyuncu olarak ergonomik tasarlandığı için elinizi yormuyor. Doğru tutuş için her iki tarafta da buna yardımcı olacak içe doğru yivlenmiş kenarlar var.

Bilgisayar kullanımınıza kısayol katacak yan tuşları da başparmağınıza uygun bir yerde bulunuyor. Ironclaw RGB, 130mm uzunluk, 80mm genişlik ve 45 mm yükseklik değerleriyle uzun ve büyük fareler kategorisine göz kırpıyor. Siyah ve mat rengiyle de gösterişten uzak bir duruşu var. Üzerindeki aydınlatma bölgeleriyle de kendinize göre renk seçimleri yapabilirsiniz. Ironclaw RGB’nin üst tarafı yumuşak ve mat bir maddeden yapılmış. Fareye tıklamalarınızı da iyi takip eden üst yapısında avuç içi tutma kısmına baktığımızda da eğer elleriniz aşırı kuru veya terli değilse elinizi çok iyi kavrıyor.

Çünkü öyle tasarımlarda yaz aylarında eliniz terleyince ani hareketlerde fare elinizden kayabiliyor. Yanlarını incelediğimizde de her iki avuç içi tutma bölgesini dikdörtgen şeklinde lastikli yapılar tutuyor. Kullanırken harika hissettiren Ironclaw’da bu yapısı sayesinde yanlışlıkla elinizden fareyi kaydırmanızı veya kaybetmenizi engelliyor. 105 gram ağırlığıyla ne çok ağır ne de çok hafif olması sebebiyle kullanım sırasında sizi yormuyor.

Corsair Ironclaw RGB inceleme

Ne tür özelliklerle bizlere sunuluyor?

Corsair Ironclaw RGB inceleme yazımızda bahsetmemiz gereken şeylerden biri de, sunduğu özellikler kesinlikle. Ironclaw RGB’nin tüm ana düğmelerinde hafif, dokunsal, sabit ve 50 milyon tıklama ömrüne sahip Omron switchleri kullanılıyor. Örgülü kablo yapısıyla da Ironclaw RGB oyuncu faresinin kullanım ömrü artıyor. Çünkü farelerin bozulma sebeplerinden biri ya tuş bozulmasıdır ya da kablonun ucundan veya bir yerinden kırılmasıdır. Sensörü ve switchlerinin üst seviyede olmasıyla fiyat aralığındaki diğer farelere göre performans açısından bir tık önde duruyor.

Konfor açısından ise el yapısı küçük olan kullanıcılardan düşük oy alabilir. M65 RGB Elite’daki gibi Ironclaw RGB’de PixArt’ın PMW3391 optik sensörü kullanılıyor. Son teknoloji bir sensör olan PMW3391’de mükemmel kontrol hızı ve duyarlılık ve kesinlik oranı çok başarılı. Ironclaw RGB ile FPS gibi oyunlar oynarken herhangi bir hata ve uyarı yaşamadım. Bu sensörün özellikleri PMW3389 ile neredeyse aynı. Nominal hızlanma ve maksimum izleme hızı değerleri 50 G ve 400 IPS’dir. 100’den 18.000 dpi değerlerine sahip Ironclaw RGB’yi 1 CPI adımlarla kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Bu özelliştirmeleri de Corsair’ın yeni ürünleri için yaptığı Corsair iCUE uygulamasıyla yapabilirsiniz. Oyuncu farenizin dışında sahip olduğunuz Corsair kulaklık ve klavyeyi de bu program üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Ironclaw RGB’nin aydınlatma ayarlarını da renk seçenekleri ve renk parlama tarzlarını dilediğiniz şekilde değiştirebilme imkanı sunulmuş. Aydınlatma ledlerinin canlılığı Ironclaw RGB’nin görünümüne hoş bir hava katıyor.

Corsair Ironclaw RGB inceleme

Oyuncuları nasıl bir performans bekliyor?

Ironclaw RGB oyuncu faresini FPS ve Moba oyuncuları için birçok oyunda test ettik. FPS için PUBG ve CS:GO oyunlarında kullandığımız faremizi test esnasında hedefinizi vururken ki farenin verdiği tepki gerçekten çok iyi ve kendinizi iyi hissettiğiniz DPI ayarında oyunu oynamak çok daha keyifli ve kolay oluyor.

Moba konusunda da League of Legends oyununda test ettik. Harita kontrolü sağlarken kameranızı iyi kontrol edebilmeniz ve yeteneklerinizi kullanırken de farenin getirdiği üst seviye sensörüyle de yetenek atışlarını kaçırmanız daha da zorlaşıyor. Corsair ailesinin FPS ve MOBA oyunları için üretilen bu oyuncu faresiyle rakiplerinize göre daha hızlı tepki vermenizi sağlıyor.

Corsair Ironclaw RGB inceleme

Corsair Ironclaw RGB inceleme sonucu nedir?

Fiyat aralığındaki diğer farelere göre orta segmentte bir fare diyebiliriz ancak yeni yer verilen sensörüyle aralarında daha da seçilebilir duruyor. Kendisi için dezavantaj olan özelliği ise farenin boyutunun büyük olması. Eliniz fazla büyük değilse oyun oynarken yorulabilirsiniz.  Örgülü ip kullanılması da ömrünü arttıran bir avantaj olarak da sizlere sunulmuş.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.