Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.04.2020

Her ne kadar daha önceden bir Control inceleme yazısını sizlerle paylaşamamış olsam da, en azından Control The Foundation inceleme şansım oldu. Oyun çıktığında oynayıp tecrübelerimi paylaşmak isterdim açıkçası çünkü gerçekten beklediğim bir oyundu fakat elime geçmemiş olması bir tık üzdü. Control The Foundation inceleme kısmına geçmeden önce şimdi sizi önce ana oyunun inceleme yazısından da bahsetmek vardı ama işte, "Şans..." diyelim.

Control The Foundation inceleme

Peki, Control The Foundation genişleme paketinde bize ne anlatıyor?

Dürüst olmam gerekirse, hikayeyi takip edeyim derken beynim yandı. Zamanın, mekanın ötesinde olaylar dönüyor. Hayır bir de her şey normalmiş gibi davranıyor herkes. Sık sık, "Lan siz manyak mısınız?!" diye haykırdığımı biliyorum oynarken. Oyunun ilk genişleme paketinde de olaylar karışık. Zaten oynayabilmeniz için ana oyunu bir elden geçirmeniz gerekiyor. İşiniz uzun yani.

Hikayeye göre, Oldest House'un daha da altlarına iniyoruz. Burada da, oyunun hikayesine göre Astral Plane dedikleri yer gerçek dünyaya, olduğumuz dünyaya sızıntı veriyor falan. Evet, hala anlam veremiyorum. Bu da, Hiss denilen bizim bu yaratıklara, varlıklara bizim dünyaya geçip Büro'yu basma şansı veriyor. Bizim kuzumuz Jesse de Nair denilen yapıyı tamir etmek için işin başına geçiyor.

Genişleme paketi, oyuna ne katıyor?

Asıl olay zaten bence genişleme paketinin oyuna kattığı şeyler. The Foundation görevinin başında ve ortalarında olmak üzere 2 adet yetenek öğreniyor bizim kız. Bir tanesi taşları büyütmeye, diğeri parçalamaya yarıyor. Büyütmek derken, böyle yerden fışkırırcasına büyütmek falan. Garip bir yetenek. Tabii, bu da savaşlara yeni bir hava katıyor. Daha da bir aksiyonlu, hoş geçmeye başlıyor. Ayrıca, her ne kadar oyunun başında yeteneklerden sadece birini alıyor olsanız da, karar vermek kalıyor olsanız da merak etmeyin, diğer yetenek de sizin olacak. Sürprizi kaçırdım gibi oldu ama affedersiniz beni artık.

Tıpkı ana oyunda olduğu gibi, yine keşfedilecek milyonlarda yer varmış gibi hissediyorsunuz. Genişleme paketi, resmen oyunu ciddi ciddi genişletmiş. Eğer keşif seven biriyseniz, işte size güzel bir fırsat daha. Oyunun hikayesi hala tam olarak anlatılmış değil bu arada. Yani, bir şeyler anlayabiliyorsunuz ama herkes, "Bacım, bak bunun yapılması lazım, hem de çabuk!" diyerek sizi gönderiyor ve siz de, "E, iyi o zaman, yapalım bakalım." diyor ve işe koyuluyorsunuz.

Her ne kadar olayların arkasında yatan şeyleri tam anlayamamış olsak da, muhtemelen AWE genişleme paketi gelince artık bir şeyler anlatırlar. Zaten eğer bir şey anlatmazlarsa, seri haline gelecek demektir. İşlerini biliyor bu insanlar. Niye Former ve Board kapışıyor, niye böyleler bir türlü anlayamıyor, sadece önümüze gelenin canını almaya devam ediyoruz.

Control The Foundation inceleme

Peki, Control The Foundation inceleme sonucu olarak ne diyebilirsin?

Eğer ana oyunu oynadı ve beğendiyseniz, Control The Foundation inceleme yazımın önceki kısımlarında da bahsettiğim gibi dolu dolu içerik sizi bekliyor demektir. Genişleme paketi olduğunu aklınızda tutun ve çok çok uzun sürmesini beklemeyin. Fakat, geçirdiğiniz sürenin de güzel, heyecanlı olacağını bilin. Eğer hikayenin arkasında yatan olayları merak ediyorsanız, üzücü haberi zaten verdim. Ne yazık ki henüz tam bir şey yok. Fakat keşfedip bir şeyler ön görmeye, tahmin etmeye çalışmak isterseniz, size bol bol içerik var demektir.

İşin en iyi kısmı ise fiyatlandırma konusu. Bu oyunu seviyor olmamın en büyük sebebi de ücreti zaten. Garip bir şekilde muhteşem bir kaliteye sahip olmasına rağmen fiyatı çok uygun ülkemizde. Yani, günümüz şartlarına göre çok uygun. Epic Games mağazası üzerinde ana oyun 99 TL'lik fiyat etiketine sahip. Ek paketleri tek tek almak isterseniz 25 TL oluyor. Tabii, AWE fiyatını bilemiyoruz henüz. Fakat Sezon Bileti 39 TL olduğuna göre o da 25 TL olur muhtemelen.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.