Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 25.06.2020

Command & Conquer Remastered Collection, bir süredir merakla beklediğim yapımlardan bir tanesiydi. Bunun sebebi de, internet kafelere kaçıp Red Alert 2 vesaire oynayarak büyümüş olmamdır muhtemelen. Yani, evet sadece tahmin ediyorum. Ayrıca, Command & Conquer Remastered Collection içerisindeki oyunları oynamadım. Benim için ilk tecrübe oldu diyebilirim. Command & Conquer Remastered Collection inceleme yazımda ise oynanıştan ziyade, yeni pakette nelerin değiştiğinden ve bunların ne kadar iyi veya kötü olduğundan bahsetmeye çalışacağım.

Command & Conquer Remastered Collection inceleme

Command & Conquer Remastered Collection içerisinde neler var?

Oyuna giriş yapmaya çalıştığında, oyun size 2 adet oyun sunuyor. Bunlardan bir tanesi direkt Command & Conquer iken diğeri de Command & Conquer Red Alert. Evet, 1995 yılında çıkan oyundan bahsediyorum. Command & Conquer Red Alert de, yine tahmin edebileceğiniz üzere 1996 yılında bizlerle buluşan bir oyun. Fakat, her iki yapım da, bu Command & Conquer Remastered Collection paketinin içerisinde yer alıyor.

Adından da anlaşılabileceği üzere, bu paket oyunların Remastered sürümlerini sunuyor. Öncelikle, Remastered sürümün ne anlama geldiğinden bahsetmekte de fayda var. Çünkü, günümüzde Remake ve Remaster kavramları sık sık karıştırılan kavramlar ve bu incelememde sizlere bahsedeceğim yapım da bir Remastered.

Bir oyun Remastered olduğunda, o oyun Remake'de olduğu gibi neredeyse sıfırdan yapılmıyor, elde olan oyun, güncel sistemlerde çalıştırılabilir hale getiriliyor. Tabii, bu yapılırken iyileştiriliyor da oyunlar. Örneğin, geçenlerde inceleme yazıma konuk olmuş olan Mafia 2 Definitive Edition bir Remaster fakat yakında bizlere sunulacak olan Mafia Definitive Edition, tam tersine Remake bir oyun.

Command & Conquer Remastered Collection inceleme

Command & Conquer Remastered Collection bizlere ne sunuyor?

Öncelikle, Command & Conquer Remastered Collection paketinde yer alan oyunlarda grafik geliştirmelerinden bahsedelim. Eğer siz oyunun orijinalini seviyorsanız, sizi pişman etmeyecek olan piksel piksel görüntüler de bulunuyor. Tabii, dilerseniz direkt olarak yeni görüntüye de geçebiliyorsunuz. Bunu ise, menü ile vesaire uğraşmadan, sadece tek bir tuş ile yapıyorsunuz. Her iki oyunda da, oyun esnasında boşluk tuşuna bastığınızda grafikler değişiyor. Uğraşması zevk veren bir özellik kesinlikle.

Dört saatten fazla B-roll kaydı, geliştirme aşaması görüntüleri, daha önce yayınlanmamış müzikler de oyunun bir parçası. Hatta, orijinal besteci Frank Klepacki ve Tiberian Sons tarafından canlı olarak kaydedilen 7 saatten daha fazla süreye sahip yeniden düzenlenmiş müzikler de oyunda yer alıyor. Sinematiklerdeki görüntü gelişmelerini bile görmek mümkün. Oyun neredeyse sıfırdan hazırlandı demek mümkün. Aslında, bir nevi Remake. Daha doğrusu, Remake sınırlarına ulaşmayı başarmış bir Remastered diyelim. Gerçek bir Remastered yani.

Hatta, oyundaki kontrollerin bile değiştirilmiş, güncellenmiş olduğundan bahsedebilirim. Dilerseniz, orijinal kontrolleri de kullanabilirsiniz tabii. Fakat, yeni nesil strateji oyunlarına alıştıysanız, yeni kontrol düzenlemeleri de sizleri tatmin edecektir. Eğer 4K monitörünüzde oynamak isterseniz, 4K desteği bile bulunuyor. Birçok oyuncunun aklının köşesinde kalmış olan yapım, resmen neredeyse Remake olarak karşımızda duruyor.

100'den fazla mücadele görevi, 250'den fazla harita, hızlı kayıt ve otomatik kayıt özellikleri, FMV altyazıları, Fransızca, Almanca, Rusça, İspanyolca, Lehçe, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dillerinde metin yerelleştirme, İngilizce, Fransızca ve Almanca seslendirme gibi ek özellikler de yer alıyor. Tabii, bunların bir kısmı orijinal sürümlerde de vardı fakat yeni şeylerle de karşılaşabileceğinizi belirtebilirim.

Command & Conquer Remastered Collection inceleme

Command & Conquer Remastered Collection ile tecrübelerinden bahseder misin?

Ben, yeni nesil strateji oyunlarına alışmış olmamdan mıdır nedir, rahat rahat başlamak, takılmak istedim oyunda fakat olmadı. Yani, oldu ama çok zor oldu. Öncelikle, Command & Conquer Remastered Red Alert 2 oynadığım günlerden aklımda kalanları tazelemek için özel oyun oluşturdum bota karşı. Elbette kolay bottu, başka ne olabilir ki? Fakat, hiç de öyle kolay olmadı. Sözde kolay olan bu bota karşı kazanabilene kadar 7-8 kere yenildim. Bu yüzden öyle rahat rahat başlayamadım demiştim.

Command & Conquer Remastered Collection oynarken kolay botlara karşı bile kaybediyor olmam bana kesinlikle öncelikle hikaye modundan başlamam gerektiğini gösterdi. Bu, hızlı strateji ritmine ayak uydurmak için iyice hakim olmak gerekiyor. Bunun bir yakınma olarak algılanmasını istemiyorum ama açıkçası biraz üzüldüm. Günümüz oyunları adına üzüldüm. Her şey hazır olarak bizlere sunuluyor resmen. Şu oyunu oynadıktan sonra, aslında günümüzdeki yapımların beni bugüne kadar nasıl saf yerine koymuş olduğunu daha iyi anladım. Bilmiyorum, belki de benim garip içerlememden kaynaklıdır bu durum.

Oyunu oynarken herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Gerçekten kaliteli bir strateji oyunu oynadığımı hissettim. Bir yerden sonra yenilmek bağımlılık da yapıyor garip bir şekilde. Yenilen pehlivanın güreşe doymadığı gibi, ben de bu oyunda yenilmeye doyamadım ama en sonunda kolay botlara karşı kazandım. Zirvem şimdilik 1 kolay bot ama günü gelecek, orta seviye botları da yeneceğim!

Command & Conquer Remastered Collection inceleme

Command & Conquer Remastered Collection nasıl bir sistem istiyor?

Emin olun öyle can sıkacak bir sistem istemiyor. Yani, 1995 ve 1996 yıllarında çıkmış oyunlardan bahsediyoruz burada. Ne kadar yorabilir ki günümüz bilgisayarlarını? Her ne kadar performans problemleri yaşamayacağınızı biliyor olsam da, Command & Conquer Remastered Collection inceleme yazımın bir parçası olsun, bakın ve kendinizi ona göre hazırlayın diye hemen aşağıda Command & Conquer Remastered Collection sistem gereksinimleri listelerini paylaşıyorum.

Command & Conquer Remastered Collection sistem gereksinimleri (MİNİMUM):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 8.1/10 (64-bit Versiyon)
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo E4600 @ 2.4ghz ya da AMD Athlon 64 X2 6400 @ 2.4ghz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 420 ya da ATI Radeon HD 5570
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 32 GB kullanılabilir alan

Command & Conquer Remastered Collection sistem gereksinimleri (ÖNERİLEN):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 8.1/10 (64-bit Versiyon)
 • İşlemci: Intel Core i5 4690K ya da AMD Ryzen 7 1700
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 ya da ATI Radeon HD 7850
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 32 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: Hard Drive Space: 32 GB on SSD

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB
 • Monitör: AOC AG273QCX

Command & Conquer Remastered Collection inceleme

Command & Conquer Remastered Collection inceleme sonucu nedir?

Günümüzde cidden bir yerden sonra çok basit gelen strateji oyunlarına doyduysanız ve biraz da olsun zorlanmak istiyorsanız, Command & Conquer Remastered Collection sizin için biçilmiş kaftanlardan biri demektir. Zaten 1 pakette 2 adet oyun bulunuyor ve her ikisi de birbirinden muhteşem. Bendeki manevi değerinden midir, bende hissettirdiği şeylerden midir nedir bilemiyorum ama ben bayıldım bu pakete.

Command & Conquer Remastered Collection inceleme yazımı bitirmeden önce, fiyatlardan da bahsetmemde fayda var. Oyun, an itibari ile Steam üzerinde 129 TL'lik fiyat etiketine sahip. Fakat, Playstore üzerinde şu an 120 TL'ye bulmak mümkün. Çıkışa özel olarak 144 TL yerine 120 TL'lik bir fiyat etiketine sahip. Türk Telekom internet müşterilerine özel
10,00 TL x 12 ay taksitle satın alma imkanları da sunuluyor. Bu fırsattan yararlanmak için buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfayı kullanabilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

Test Sistemimiz "Monster Tulpar T5 V21"

 • Intel i7-10875H-2,30GHz Turbo Boost ile 5,1GHz
 • 8GB GDDR6 Nvidia RTX2070 SUPER 256-Bit
 • 15,6" FHD 1920x1080 240Hz IPS Mat LED Ekran
 • 16GB (2x8GB) DDR4 2933MHz
 • 512GB SAMSUNG PM981a M.2 SSD

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.