Ünlü korsan ekibi Codex, Microsoft korumasını kırmayı başardı

Ünlü korsan ekibi Codex, Microsoft korumasını kırmayı başardı

Dev şirket, bu haber sonrası değişime gidecek mi?

Yıllardan beri oyun dünyasının mücadele etmeye çalıştığı korsan oyun grupları, bir oyunu daha alt etmeyi başardı. Oyun firmaları için baş belası haline gelen ünlü crack ekibi Codex, Microsoft Mağazası üzerinden Kasım 2017’de piyasaya sürülen Zoo Tycoon Ultimate Animal Collection adlı oyuna ait korumayı kırdıklarını açıkladı. Asıl önemli olan ise, Codex grubunun yaptığı açıklamaya göre oyunun içinde 5 kat koruma bulunuyor ve bu katmanlardan bir tanesi UWP, yani Evrensel Windows Platformu‘na ait!

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ünlü crack ekibi Codex, Microsoft korumasını kırmayı başardı

Oyunda bulundan koruma sistemi isimlerini, MSStore, UWP, EAppX, XBLive ve Arxan olarak açıklayan grup, bu korumaların, diğer Evrensel Windows Platformu oyunlarında aynı şekilde kullanıp kullanılmadığı hakkında bir açıklama yapmadı. Fakat Microsoft Mağazası‘nda bulunan her uygulamanın aynı zamanda bir UWP olduğunu belirtmekte fayda var. Bu haberin üzerine, korumasını güncellemesi beklenen Microsoft henüz bir değişiklikte bulunmadı.

Ülkemizde de maalesef yaygın durumda olan korsan oyun kullanımının, dünya üzerinde bu haberden sonra artış gösterip göstermeyeceğini zamanla bekleyip göreceğiz. Bu haberin, her ne kadar orijinal oyun satışına yapacağı etki bilinmese de, şirketlerin güvenlik konusunda daha dikkatli olmasına ve daha güçlü sistemler kurmasına vesile olabilir.

Evrensel Windows Platformu, Microsoft tarafından oluşturulmuş, Windows 10 ve Windows 10 Mobil için çalışan uygulamaların tek bir yer üzerinden geliştirilmesini amaçlayan bir sistemdir. Aynı zamanda kullanıcıların, birden fazla cihazda çalışacak uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Evrensel Windows Platformu, kırılamaz olma unvanını şimdiye kadar koruyordu

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.