Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.01.2021

Cyberpunk 2077 çıkışından sonra gözlerde iyice batmaya başlamış olan CD Projekt RED, şimdi de başka bir bela ile karşı karşıya. Hatırlarsanız, daha önceden sizlere CD Projekt RED’e açılan davadan bahsetmiştik. Bu seferki bambaşka. Görünüşe göre, Polonya Tüketici Hakları CD Projekt RED ekibini soruşturmaya başladı. Sebebi de, tahmin edebileceğiniz üzere yine Cyberpunk 2077.

CD Projekt RED ekibinin başı Polonya Tüketici Hakları ile de belada

CD Projekt RED ekibi zaten halihazırda 5 tane Amerikan şirketi ile davalıktı. Hatırlamanız açısından RM Law, Schall Law, Rosen Law, Bragar Eagel & Squire, Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz olarak bu şirketleri listeleyebiliriz. Bütün bunlar yetmez gibi, bir de Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów yani Polonya’daki tüketici hakları ajansı da CD Projekt RED ekibinin üstüne gidiyor.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów adındaki bu kuruluş, CD Projekt RED ekibinin sorunlarla nasıl başa çıktığını bir süredir gözetliyordu. Cyberpunk 2077’nin PS4 ve Xbox One ile yaşadığı sorunlardan dolayı, şirkette büyük bir düşüş daha yaşanmıştı. Daha sonrasında ise zaten PlayStation Store üzerinden de kaldırıldı. Birçok oyuncu parasını geri aldı. Bütün bunlar, önceki nesil konsollarla ilgili sahtekarlık iddialarına sebep oldu.

Eğer olur da Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów CD Projekt RED’i suçlu bulursa, ekibin yıllık kazançlarının %10’unu bile alabilirler ceza olarak. Bütün bu satışlar göz önünde bulundurulduğu halde aşırı yüksek bir miktar bu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tarafından, “Şirketten oyunla ilgili sorunlar ve yaptıkları eylemler hakkında açıklama istiyoruz. Geliştiricinin yamalar üzerinde nasıl çalıştığını veya çeşitli konsollarda oynamayı engelleyen sorunları nasıl çözdüğünü kontrol edeceğiz, aynı zamanda şirketin geri ödeme talep eden insanlarla ilgili olarak ne gibi adımlar atmayı planladığını ve bu insanların satın alımlarından memnun olup olmadıklarını kontrol edeceğiz.” dedi.

CD Projekt RED sorunları çözse bile başı belada kalmaya devam edebilir

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci tarafından verilen bilgilere bakacak olursak, bu haksız pazarlama sebebiyle CD Projekt RED sorunları çözse bile başı belada kalmaya devam edebilir. Bütün olumsuzluklara rağmen de 13 milyon kopya satmayı başarmış olmaları gerçekten ilginç. Görünüşe bakacak olursak, CD Projekt RED ekibi için işler giderek çok daha çirkinleşecek.

Bütün bu olayların sebebi de, CD Projekt RED’in insanları yanlış yönlendirmesi oldu. Zaten Steam üzerinde oyunu oynayan oyuncu sayısı da giderek düşüyor. Fakat anlamsız olan nokta, oyun tarihi boyunca bu ilk defa yaşanan bir şey değildi. Yani, daha önce Xbox 360 ve PS3 üzerinde çok daha kötü oyunlar oldu. Hatta, Bethesda ekibinin oyunlarındaki sorunları çözmek için ekstra topluluk yapımı yamalar gerekiyor. Rockstar Games ekibinin PC için çıkardığı oyunlara olan ilgisizliği ve hataları da göz ardı ediliyor.

Yani, tamam CD Projekt RED ekibi daha dürüst olabilirdi. Bu kadar beklentiyi yükseltmeyebilirdi. Fakat bu kadarı da gerçekten bir tık fazla değil mi? Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Rockstar Games ekibinin PC için çıkarmış olduğu oyunlar hep sorunları ile bilinir. Hatta Grand Theft Auto San Andreas’taki lowrider zıplattığımız bölüm bunlar arasında efsanedir. Işık yansımaları bile PC için gelmemişti. Bakalım, gelecek bizlere neler gösterecek?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.