CCleaner, 1 ay boyunca farkında olmadan zararlı yazılım dağıttı

CCleaner, 1 ay boyunca farkında olmadan zararlı yazılım dağıttı

Flexif'ten haberiniz var mı?

Günümüzde, en sık kullandığımız programlardan bir tanesi olan CCleaner, ne yazık ki bir süre boyunca zararlı yazılık dağıttı. 15 Ağustos 2017 ile 22 Eylül 2017 tarihleri arasında kullanıcılara sunulan CCleaner 5.33 sürümü, Floxif zararlı yazılımını da içeriğinde bulunduruyordu. Floxif, başka malware dosyalarını indiren zararlı bir yazılım ve sadece bununla da kalmayıp, sistemlerin zarar görmüş bölgelerini bilgi olarak toplayıp, C&C sunucularına gönderiyor. Fakat, bu işlemleri düzgünce gerçekleştirebilmek için de yönetici izinlerine gereksinim duyuyor, aksi halde kendi kendini kapatıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

CCleaner, 1 ay boyunca farkında olmadan zararlı yazılım dağıttı

CCleaner yazılımının zararlı sürümünü kullanmış olan kullanıcılar için, iyi haberlerimiz de var!

Haberimize CCleaner ile konu olan zararlı yazılım, bilgisayarın adı, yüklü olan yazılımlar, çalışır durumda olan işlemler, MAC adresleri ve bilgisayarların kimlikleri gibi gerçekten çok önemli olan bilgileri topluyor. Günümüzde, 32-bit sistemler çok az sayıda kalmış olduğu için, sizlere iyi haberlerimiz de var. Eğer bilgisayarınız 64-bit bir işletim sistemine sahipse, korkmanıza gerek yok, çünkü Flexif sadece 32-bit işletim sistemlerine zarar veriyor. Yukarıda görebileceğiniz görselde de, virüsün işleyiş aşamaları bulunuyor. Son olarak, zararlı yazılımın CCleaner üzerinden temizlendiğine, bu yüzden CCleaner kullanmaya devam ediyor ve kullandığınız sürüm CCleaner v5.33.6162 değilse, korkmanıza gerek yok.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi en yeni ve en iyi PlayStation 4 oyunu ile tanıştıralım: Uncharted Kayıp Miras inceleme. Eğer hikaye temelli bir oyun yerine, daha hızlı ve daha silahlı bir oyun arıyorsanız, Destiny 2 inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Son olarak, kardeş sitemizin GTA Online rehberi: taktik ve ipuçları, hileler, modlar ve oyun hakkında her şey yazısına bakmayı ve bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.