Menü
https://leadergamer.com.tr/project-cars-2-icin-yepyeni-gorseller/
Cassini Uzay Aracı 26 Nisan 2017 17:26

Cassini Uzay Aracı, Google ana sayfasında Doodle oldu

Google gerçekten çok tatlı Doodle tasarlıyor her seferinde.


Günümüzün en büyük arama motoru olan Google, bildiğiniz üzere bazı özel günlerde arama sayfasında bekleyen standart görüntüsünü değiştirerek, o belirli bir zaman aralığının anlam ve önemini anlatacak şekilde düzenliyor. Eğer henüz fark etmediyseniz, şu anda da Google yepyeni bir Doodle kullanıyor. Hem de Cassini Uzay Aracı temalı bir Doodle.

Cassini Uzay Aracı Google Doodle

Peki, Cassini Uzay Aracı nedir? Hemen onu da açıklamaya başlayalım. Cassini Uzay Aracı, Satürn‘e gönderilen bir uzay sondasıdır. Bulunduğumuz zaman diliminden yaklaşık 5 ay sonra ise, büyük final olarak adlandırılan yolculuğunun sonuna gelecek olan araç, parçalanarak yok olacak ve bu son yolculuğunda bir ilke imza atmış olacak.

Cassini-Huygens,  NASA-ESA-ASI tarafından Satürn‘e gönderilmiş olan 4., fakat Satürn‘ün yörüngesine girmiş olan ilk uzay sondası olma şerefinin sahibi. 1997‘de uzaya fırlatılan uzay sondası, 2004‘te varış noktası olan Satürn‘e ulaştıktan sonra, bir de üstüne Jüpiter’i gözlemleyerek heliosferi ve izafiyet kuramı deneyi amacıyla çok sayıda doğal uyduyu incelemiştir. Neredeyse her gün Satürn‘ün halkaları ve uydularının görüntülerini kaydederek veri toplayıp bizlere ulaştıran uzay sondasının adı, Giovanni Cassini ve Christiaan Huygens‘dan gelmektedir.

Cassini Uzay Aracı‘nın son görevi ise, Satürn‘ün halkaları içine girip gaz, toz ve buz parçacıklarını yakalayıp analiz ettikten ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek. Bu görevi ise tahmini olarak Eylül 2017 civarı bir tarihte tamamlanacak. Ondan sonra ise, bu büyük final adı verilmiş olan macerasının sonuna geldiğinden, parçalanarak yok olacak. Gezegenimiz ve bilim adına sağlamış olduğu bütün faydalardan dolayı, koca yürekli bu araç, umarız ki tarih kitaplarında da yer alır.

Hemen aşağıdan Google‘ın Cassini Uzay Aracı için tasarlamış olduğu Doodle‘ı inceleyebilirsiniz. Yukarıdaki görüntünün ne olduğunu merak ediyorsanız eğer, o halka içerisindeki nokta, Cassini‘nin gözünden bizim gezegenimiz. Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, en iyi PlayStation 4 oyunları listemize, Outlast 2 inceleme yazımıza ve Call of Duty: WWII için neden heyecanlanmamanızı söylediğimiz fikir yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Mutlaka ilgi çekecek şeyler bulabileceksiniz bu linklerde.

Cassini Uzay Aracı Google Doodle

Alper Dalan Editör