Canon 75 Megapiksel DSLR mı hazırlıyor?

Canon 75 Megapiksel DSLR mı hazırlıyor?

Global DSLR pazarının lideri Canon’un bir sonraki hamlesi yüksek çözünürlüklü bir model olabilir. İddialara göre Canon’un elinde birçok seçenek var ve bunlardan biri de 75MP.

Uzun yıllardır DSLR pazarında liderliği kimselere kaptırmayan Canon, buna karşılık Nikon ve Sony’nin nefesini her geçen gün daha fazla ensesinde hissetmeye başladı. Nikon’un Sony ile birlikte yaptığı işbirliği sonucunda çok başarılı sensörlere sahip DSLR’lar ortaya çıkmaya başladı.

Canon_75Nikon D800, D600 gibi modellere ek olarak Sony’nin A99 ve RX1 modelleri de fotoğrafçılar arasında büyük beğeni topladı. Canon ise son yıllarda sensör alanında büyük yeniliklere imza atamıyor. Henüz EOS 70D modelinin sensörü hakkında test sonuçları gelmemiş olsa da bu modelin Dual Pixel özelliğiyle dikkat çekeceği ve diğer alanlarda çok büyük yenilikler sunmayacağı söyleniyor. Nitekim 20.2 MP’lik sensör, daha önce 18MP’lik sensöre çözünürlük alanında da çok fazla şey eklemedi.

Nikon_D800Buna karşılık Canon’un özellikle yüksek MP alanında rakiplerine yanıt vereceği konuşuluyor. Uzun yıllar EOS 1D ve 5D serileriyle yüksek çözünürlük konusunda pazara öncülük eden Canon, bu alanda liderliği Nikon’a kaptırmış durumda. Nikon D800 modeli, 36.3 MP çözünürlüğüyle stüdyo ve manzara fotoğrafçılarının tercihi oluyor. Canon’un sunduğu D800′e en yakın rakip ise 22.3 MP sensörüyle 5D Mark III. Yani arada ciddi bir fark var.

Bu sebeple Canon’un yine iddialı bir çözünürlük ile pazara girip Nikon’u geride bırakacağı tahmin ediliyor. Gelen bilgiler Canon’un şuan 38, 46 ve 75MP’lik sensörleri test ettiği yönünde. Özellikle 75 megapiksel değeri gerçekten hayret verici ve orta format DSLR’ları bile gölgede bırakacak seviyede. Fakat bu yüksek çözünürlük depolama alanı ve düzenleme için gerekli PC gücü gibi konularda sorun yaratabilir. Bu nedenle şimdilik 75MP’in test aşamasından öteye geçemeyeceği düşünülüyor. Belki de bu önümüzdeki yıllar düşünülerek gerçekleştirilen, konsept bir proje olabilir.

38 ve 46MP değerleri ise kulağa nispeten mantıklı geliyor. Zira bu değerler Nikon D800′ün 36.3 MP’lik sensörünü geride bırakacak kadar piksele sahip.

Peki MP canavarı Canon ne zaman piyasada olacak?

Gelen bilgiler çok beklemeyeceğimizi söylüyor. Söylentilere göre Canon bu modelin duyurusunu 2013 yılında yapacak ve makineyi 2014 yılında satışa sunacak. 38 mi yoksa 46MP çözünürlük mü sunacağı halen bilinmese de gövdenin 1DX ile benzer yapıda olacağı konuşuluyor. Bu da yeni modelin full frame sensörlü ve 5,000 doların üzerinde bir fiyat etiketine sahip olacağını gösteriyor. Dolayısıyla pek hesaplı olmayacak. Fakat önümüzdeki dönemde 5D Mark IV modeli için de bu sensör gündeme gelebilir. Böylece fiyatlar 3.000 dolar seviyesine kadar inebilir.

Kaynak: TeknoEditör.com

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın