Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Giray Saltuk Özen, Editör Yazım tarihi: 25.05.2020

Call of Duty: Warzone için hazırladığımız oyun içi terimler ve isimlendirmeler rehberimizde, oyunda kullanılan yabancı terimlere ışık tuttuk!

Her oyunda olduğu gibi, Call of Duty’nin yeni battle royale oyununda da bir oyun içi dil var. Oyuna yeni başlayan oyuncuların karşılaştığı en önemli zorluk, kendilerini sudan çıkmış balık gibi bulmaları. Bu rehberimizde oyun içi terimler ve isimlendirmelere değindik. Böylece diğer oyuncuların hızına yetişecek ve üzerinizdeki yabancılığı atacaksınız!

Rehbere başlamadan önce: Sizler için hazırladığımız Call of Duty: Warzone rehberimize giderek aklınıza takılan her türlü soru, sorun ve şikayetin cevabını bulabilir, yeni başladığınız bu battle royale arenasında yolunuzu kolaylıkla açabilirsiniz!

Call of Duty: Warzone için oyun içi terimler

Attachment – Basitçe silah eklentileri olarak adlandırabiliriz. Silahınıza fiziksel olarak taktığınız eklentileri kapsar. Örneğin susturucu, vizör gibi.

Camo / Camouflage – Halk arasında “silah skin’i, kozmetiği” olarak geçer. Silahın dış görünüşü.

Double XP Token – 2XP olarak da geçer. Oyun içinde otomatik oyunculara tanımlanabilir yahut ücretli ya da ücretsiz şekilde oyun içinden erişilebilir. Aktifleştirildiğinde o token için verilen süre başlar ve o süre zarfında kazandığınız deneyim puanı (XP) iki katına çıkar.

Equipment – Envanterinizde yer alan ve düşmana fiziksel hasar verebilen küçük objelere verilen ad. Örneğin el bombası, flaş bombası, sis bombası gibi.

Field Upgrade – Hali hazırda üzerinizde yer alan ekipmanın geliştirilmiş versiyonu. Warzone sahasında size destek sağlar. Çeşitli ekipmanlar, çeşitli Field Upgrade’ler ile güncellenebilir.

Gunsmith – Loadout ekranında yer alan ekipmanlarınızın özelleştirilebilir menüsüne verilen isim. Gunsmith ekranından silahlarınızı ve diğer ekipmanlarınızı güncelleyebilir, geliştirebilirsiniz.

Killstreak – Ölmeden tek bir seferde arka arkaya öldürdüğünüz düşmanlar sonucunda oyun size çeşitli Killstreak’ler verir. Bu ödüller sayesinde UAV gibi şeylerin kilidini açıp kullanabilir ya da haritadaki satın alma istasyonlarında harcayabilirsiniz.

Loadout – Ekipmanlarınızın derli toplu bir şekilde gösterildiği ekran. Her bir loadout, birincil silah, ikincil silah, bıçak, bombalar ve çeşitli yeteneklerin daha önceden hazırlanıp tek bir paket içine yerleştirilmiş hali gibidir. Birden fazla loadout hazırlayarak çeşitli durumlara uyum sağlayabilir ve çeşitli kombinasyonlar yapabilirsiniz.

Operator – Oyun içindeki karakteriniz. Diğer oyunların aksine, Warzone’daki operatörlerin herhangi bir özel yeteneği yoktur. Operatörler sadece kozmetik.

Optic – Silahın hedef alıp ekranın yakınlaşmasını sağlayan olay. Çeşitli optikler 2X, 4X, 8X yakınlaştırma, dijital görüş, termal görüş gibi çeşitli avantajlar da sunmaktadır.

Perk (Loadout ekranındaki) – Operatörünüze kazandırdığınız pasif yetenektir. Her Perk’ün operatöre verdiği bir yetenek vardır. Örneğin Overkill isimli Perk sayesinde karakterinizin iki farklı birincil silah taşıyabilmesi gibi.

Perk (Silah üstündeki) – Silahınıza kazandırdığı ekstra yetenek.

Vehicle – Warzone içinde kullanabileceğiniz araçlar. Örneğin ATV, Tactical Rover, SUV, Cargo Truck, Helo gibi.

ADS – Farenizin sağ tuşu ile silahı yakınlaştırmanıza verilen isim.

Battle Pass System – Bir çeşit sezonluk bilet diyebileceğimiz Battle Pass sistemi, çeşitli seviyeler içermektedir. Her seviyede oyunculara başka başka güzel silah, ekipman ya da özelleştirilebilir içerik sunulmaktadır. Ücretsiz olarak çok az bir seviye var. Sistemi satın alırsanız ise içeriğe doyuyorsunuz.

Double Tiers – Aktifleştirildiğinde Battle Pass sistemindeki seviye atlamalarınız iki katına çıkar.

Double Weapon XP – Aktifleştirildiğinde silahınız için verilen deneyim puanları iki katına çıkar ve silah seviyeleriniz çok daha hızlı bir şekilde yükselir.

Double XP – Double XP Token ile benzer işlevi görür. Oyunu oynadıkça kazandığınız deneyim puanı iki katına çıkar.

Enlisted Rank – Oyun içinde iki farklı rütbe vardır: Enlisted Rank ve Officer Rank. Enlisted Rank, 1’den 55’e kadar oyuncunun rütbesini yükseltir ve sıfırlanmaz. Seviye atladıkça yeni silahlar, yetenekler ve ekipmanların kilidi açılır.

Officer Rank – Officer Rank ise 55. seviye ile son bulan Enlisted Rank’ın bıraktığı yerden devam eder ve 100. seviyeye kadar çıkar. Sezonluk olarak güncellenir ve sezon sonunda sıfırlanır.

Finishing Moves – Düşmanın arkasından yaklaştığınızda yapabileceğiniz, çok güçlü ve tek seferde öldürdüğünüz yakın dövüş saldırısı.

Flank – Düşmanların olduğu bir alanda, düşmanla direkt temastan kaçınıp soldan ya da sağdan alternatif yollardan gidip ardından düşmanı sessizce etkisiz hale getirmenize verilen yöntem.

Hip Fire – ADS dediğimiz nişan alarak sıkmanın zıttı. Nişan almadan rastgele ateş açmak. İsabet oranı düşük, bolca mermi yaktığınız durum.

Identity – Özelleştirilebilir dijital kimliğiniz. Oyun içindeki lobilerde, karakterinizde vs. diğer oyuncular tarafından görülebilir.

Mounting – Silahı herhangi bir zemine ya da duvarların kenarına sabitleyerek ateş etme yöntemine verilen isim.

Player Level – Enlisted ve Officer Rank’lardan bağımsız olarak oyuncu seviyesi.

Season Genellikle üç ay süren ve üç ayda bir sıfırlanan sezonlar. Sezon boyunca çeşitli silah, ekipman, seviye gibi ödüller karşılığı çeşitli ödüller ve challenge’lar verilir. Çeşitli özel etkinlikler yapılır.

Weapon Level – Oyuncunun seviyesinden bağımsız olarak, silahların seviyesidir. Seviye yükseldikçe silah için kilitli olan eklentiler, kozmetikler ve benzeri şeyler açılır.

Attack Choppers – Call of Duty: Warzone’un Plunder modunda karşımıza çıkan otonom düşman araçları. Yok edilirse toplayabileceğiniz paralar düşürür. Siz ona ateş ettikçe o da size ateş edebilir.

Armor Plate – Üzerinize kuşandığınız zırh plakaları. En fazla üç adet takabilirsiniz. Düşman mermileri canınızdan önce zırh plakalarınızı yok eder ve size ekstra zaman kazandırır.

Battle Royale – Son yılların popüler oyun moduna verilen genel isim. Call of Duty serisinde Black Ops 4 ve Warzone battle royale modlarına sahiptir. Belirli sayıdaki bir grup asker, silahsız ve teçhizatsız bir şekilde bir haritaya bırakılır ve çevrelerindeki alan daralmaya başlar. Bu süreç boyunca amaç, en iyi ekipmanları kuşanıp ölmemek ve karşımıza çıkan herkesi öldürerek, bir yandan da alanın içinde kalarak hayatta kalmaktır.

Buy Station – Oyun içinde kazandığınız paraları çeşitli silah, ekipman ve benzeri şeyler almak için ya da takım arkadaşınızı diriltmek için harcayabileceğiniz istasyonlar.

Cash – Buy Station’larda harcamak için ya da Plunder modunda kazanmanızı garantilemek için biriktirip harcayabileceğiniz oyun içi nakit para. Her maç sıfırlanır, gerçek parayla alakası yoktur.

Cash Drops – Verdansk haritasının herhangi bir yerine düşen para dolu çanta.

Cash Deposit Balloon – Plunder modunda amaç en çok parayı toplamak. Öldüğünüzde ise paranız azalır. Cash Deposit Balloon’ları çeşitli bölgelerde aktifleştirerek içine o ana kadar biriktirdiğiniz parayı yükler ve paranızın güvenli bölgeye götürülmesini sağlayabilirsiniz.

Cash Deposit Helipad – Hemen yukarıdaki ile aynı işlevi görür. Buradaki fark balon yerine helikopter gelmesidir.

Captured: Prisoner of War / The Gulag – Öldüğünüzde hemen kaybetmiş sayılmazsınız. Warzone’da ölen herkes Gulag’a getirilir ve 1’e 1 maçlar yapılır. Yaklaşık 40 saniye süreniz vardır. Kazanan Warzone sahasına geri döner. Call of Duty: Modern Warfare’ın Gunfight modu ile neredeyse aynıdır. Tamamen ölmeden Gulag’a düşmek için tek bir hakkınız vardır.

Circle Collapse – Verdansk haritasına düştüğünüz anda başlayan tehlikeli gaz. Zaman geçtikçe daralarak sizi ve diğer oyuncuları belirli bir alana sıkıştırmaya başlar. Gazın içinde kalırsanız ölürsünüz ama hemen değil. Kaçmak için ufak bir şansınız vardır.

Contracts – Oyun içinde size ekstra XP, Weapon XP, Cash ve çeşitli silah, ekipman gibi şeyler veren oyun içi ekstra aktivitelerdir.

Deposited Cash / Depositing Cash – Plunder modunda paranızı balonlar ya da helikopterlere yükleme anınıza Depositing Cash, yükledikten sonra artık güvende olan paranıza ise Deposited Cash denir.

Downed – Düşman size sıktığında canınız sıfıra düştüğünde direkt ölmezsiniz. Yere düşersiniz ve takım arkadaşınızın sizi kaldırmasını beklersiniz. Elbette aynı düşman size sıkmaya devam ederek sizi tamamen öldürebilir.

Loadout Drop – Warzone menüsündeyken daha önceden hazırladığınız loadout’ları hatırlıyor musunuz? Loadout Drop’lar geldiğinde hazırladığınız loadout’ları çağırıp kuşanabilirsiniz.

Free-Fall – Oyun başında uçaktan zemine doğru atladığınızda, Free-Fall’ı etkinleştirdiğinizde TPS görünüme geçersiniz ve silahlarınızı kullanamazsınız.

Gas Mask – Alanı daraltmak için gelen zehirli gazın içinde kaldığınızda, yerden bulabileceğiniz gaz maskesi sizi 12 saniye boyunca koruyacaktır.

Infiltration / Infil / Deployment – Siz ve takım arkadaşlarınızın operatörlerinin uçağın içinden gözüküp haritadaki bölgeye atlama sekansının gösterilmesine denir.

Inventory – Silah ve ekipmanlarınızın yer aldığı envanteriniz.

Loot – Yere indiğinizde evlerin, dükkanların ya da sandıkların içinden bulabileceğiniz envanterinize eklenebilir şeyler.

Parachute – Her operatör bir adet paraşüte sahiptir. Sadece oyunun başında değil, herhangi bir binadan atladığınızda da kullanılabilir. Sınırı yoktur.

Pinging – Herhangi bir düşmanı ya da değerli ekipmanı işaretleyerek yahut haritada belirli bir bölgeyi seçerek takım arkadaşlarınıza verdiğiniz uyarıdır.

Plunder – Warzone’un içindeki battle royale modunun alternatif versiyonu. Burada öldükçe sahaya geri dönersiniz. Amaç verilen süre zarfında en çok parayı toplamak ve biriktirmek.

Rarity – Bulduğunuz silah ya da ekipmanın değeri. Bulunabilirlik derecesine göre Common, Uncommon, Rare, Legendary ve Epic olarak ayrılır. Yani, Yaygın, Yaygın Olmayan, Nadir, Efsanevi ve Epik.

Redeploy – Gulag’tan kurtulduğunuzda ya da takım arkadaşlarınız para karşılığı sizi hayata döndürdüğünde uçaktan tekrar sahaya atlama olayına denir.

Revive – Yere düştüğünüzde takım arkadaşınızın gelip sizi kaldırmasıdır.

Self-Revive Kit – Düşman tarafından yere düşürüldüğünüzde, eğer sizi öldürmemişse ve Self-Revive Kit sizde varsa bunu kullanarak kendi kendinize ayağa kalkabilirsiniz.

Squad Leader – İki, üç ya da dört kişilik takımların liderlerine verilen isim.

Supply Boxes – İçerisinden çeşitli nadirlik derecelerinde silah ya da ekipmanlar çıkan kutular.

Tac Map – Verdansk bölgesinin iki boyutlu kuş bakışı haritası.

Verdansk – Call of Duty: Warzone’un geçtiği bölge.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.