Avatar
Yazar: Giray Saltuk Özen, Editör Yazım tarihi: 25.05.2020

Call of Duty: Warzone için hazırladığımız Eğitimlerle oyun nasıl oynanır rehberimizde, eğitim bölümlerinin faydalarını anlattık!

Call of Duty: Warzone oynamaya karar verdiyseniz, sizi bekleyen bir dolu görevin olduğunu göreceksiniz. Oyunun başlangıcından sonuna kadar belli bir amaç doğrultusunda hareket etmeniz, stratejik hamleler yapmanız ve aşamaları tek tek geçmeniz gerekiyor. Eğitim bölümü ise bu sürece adapte olmanız açısından oldukça faydalı antrenmanlar içeriyor. Eğer atladıysanız geri dönüp oynamanızı ya da bu rehberimizi okumanızı şiddetle öneririz!

Rehbere başlamadan önce: Sizler için hazırladığımız Call of Duty: Warzone rehberimize giderek aklınıza takılan her türlü soru, sorun ve şikayetin cevabını bulabilir, yeni başladığınız bu battle royale arenasında yolunuzu kolaylıkla açabilirsiniz!

Call of Duty: Warzone nasıl oynanır?

Warzone'u yüklediğinizde karşınıza Battle Royale ve Plunder isimli iki modun çıktığını göreceksiniz. Solo, Duo, Trio ve Quad olarak dörde ayrılan Battle Royale modu, klasik aşina geldiğimiz battle royale modu. Şimdilik sadece Trio yani üç kişilik olan Plunder ise Warzone mekanikleriyle oynadığınız, verilen süre zarfında en çok parayı toplamaya çalıştığınız eğlenceli bir oyun modu.

Battle Royale'in mantığı gayet basit: solo veya takımınızla birlikte uçaktan Warzone sahasında belirlediğiniz bölgeye atlarsınız; silah, mühimmat, zırh, para gibi birçok şeyi yerden toplarsınız ve alanın içinde kalmaya çalışarak karşınıza çıkan bütün düşmanları yok ederek birinci olmaya çalışırsınız.

Plunder modunda ise yine aynı Warzone sahasına üç kişilik takımınızla birlikte atlarsınız ama yerden herhangi bir şey toplama zorunluluğunuz yoktur. Önceden oyun içindeki Loadouts menüsünden hazırladığınız önceden tanımlı ekipmanlardan birini seçerek oyuna başlarsınız. Verilen süre zarfında en çok parayı toplayan takım birinci olur. Sürenin bitmesini beklemeden 1 milyon dolarlık parayı toplayan takım da birinci olur.

Warzone menüsündeki eğitim ekranında sizi üç farklı görev karşılıyor: Warzone Orientation, Battle Royale Practice ve Plunder Orientation. "Mission: Warzone Training" isimli görev ile Warzone'un mekaniklerine adapte olabilir, "Mission: Battle Royale Practive" isimli görev ile battle royale modunu ilk kez deneyebilir ve "Mission: Plunder Practice" ile yeni Plunder modunu ilk kez deneyebilirsiniz!

Warzone Eğitimi

Eğitimin başında karşınıza iki adet zırh plakası çıkacak. Bunları kuşanmanız gerekmekte. Zırh plakaları, düşmandan gelen mermileri karşılayarak canınız azalmadan önce size ekstra bir şans sunar. Ardından zırh plakalarının solunda yer alan cephaneleri toplayarak silahlarınız için gerekli cephaneyi sağlayacaksınız.

Zırhınızı ve cephanenizi tamamladıktan sonra ilk çatışma sahasına bekleniyorsunuz. Çatışma sahasına gittiğinizde size basitleştirilmiş şekilde ateş etme ve siper alma mekanikleri öğretilecek. Burada ilk işiniz nişan almadan ateş etmek. Karşınızdaki tahtadan düşman hedeflerine ateş edeceksiniz. Bunu nişan alarak ateşleme, zırhlı düşmanlara ateş etme ve sivillere ateş etmeme gibi reflekslerinizi ölçen antrenmanlar takip edecek.

Bu antrenmanların ardından eğitim sizden taktiksel haritanızı açmanızı isteyecek. Burası eğitim sahasının geçtiği alanı gösteren iki boyutlu taktiksel bir dijital harita. Kendinizi, dostlarınızı, düşmanlarınızı ve stratejik noktaları bu taktiksel haritada görebilirsiniz.

Haritayla işiniz bitince önünüzde duran sehpadan ilk kontratınızı almanız istenecek. Kontratlar, oyun içindeki heyecanı arttıran ve size ekstra XP ve para sağlayan minik görevler. Sizden hedeflenmiş düşman ya da takımları yok etmeniz istiyor. Siz de eğitim bölümünde bir adet kontrat alıyorsunuz.

Eğitim bölümündeki kontrat, sizden Supply Boxe olarak adlandırılan destek kutularından üç tanesini eğitim sahasından toplamanızı istiyor. Ekranın sol üstündeki mini taktiksel haritadan yardım alarak bunları kolaylıkla toplayabilir ve karşınıza çıkan düşmanları öldürebilirsiniz.

Bu aşamada yine karşınıza çeşitli silahlar çıkacak. Nadirlik derecesine göre değişen silahları tek tek alıp deneyebilir ya da gaz maskesini kullanabilirsiniz. Oyundaki silahların nadirlik derecesi kolaydan zora şu şekilde sıralanıyor: Common, Uncommon, Rare, Legendary, Epic (Yaygın, Yaygın Olmayan, Nadir, Efsanevi, Epik).

Yine silahları aldığınız noktalarda birikmiş nakit paraları da göreceksiniz. Zaten bir sonraki göreviniz de bununla ilgili: eğitim sahasında 6000 dolar nakit parayı toplamak. Para çantaları küçük, orta ve büyük şeklinde üçe ayrılıyor. Küçüklerden 500 dolar, ortalardan 2000 dolar ve büyük sandıklardan 5000 dolar kazanabiliyorsunuz.

Bu kazandığınız paraları Buy Station dediğimiz satın alma istasyonlarında çeşitli avantajlar için harcamak ise bir sonraki görevimiz. Oyun sizden topladığınız parayı Buy Station'da Loadout Drop alarak harcamanızı bekliyor. Loadout Drop'lar, oyuna başlamadan önce menüden ayarladığınız önceden çeşitli taktiklere göre ayarladığınız silah ve ekipman takımları.

Sona yaklaştığımızda NPC olarak bir dostumuzu eğitim sahasında görüyoruz. Kendisi düşman tarafından vurulmuş ve canı sıfıra düştüğü için yere düşmüş ama daha tam olarak öldürülmemiş. Oyun sizden onu tekrar canlandırıp ayağa kaldırmanızı bekliyor. Krueger isimli dostumuza yardım etmeyi unutmayın!

Karşınıza çıkan zırh plakaları ve cephaneleri ping'leyerek yani işaretleyerek, yerden kalkan dostumuzun kolaylıkla görmesini ve gidip almasını sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde eğitim sahasında karşınıza çıkan düşmanları işaretleyerek Krueger'ın onlara ateş etmesine olanak tanıyabilirsiniz.

Bütün bunları tamamladıktan sonra Warzone mekaniklerini ve dinamiklerini az çok öğrenmiş ve ilk antrenmanınızı yapmış oluyorsunuz. Çıkışa doğru yönelebilirsiniz. Tebrik eder, sıradaki Battle Royale pratiğine geçmenizi tavsiye ederiz!

Battle Royale Eğitimi

"Mission: Battle Royale Practice" eğitimini seçerek Operation: Karst River Quarry operasyonunu başlatabilirsiniz! Bu eğitim sizi oyunun geçtiği Verdansk bölgesine gönderiyor ve ilk gerçek çaplı battle royale deneyimini botlarla oynatıyor.

Her battle royale oyununda olduğu gibi bir uçağın içinde takımınızla birlikte aşağı atlamak için bekliyorsunuz. Haritayı açıp kendinize uygun bir bölge işaretleyin ve paraşütünüzü kullanmayı ihmal etmeyerek aşağı atlayın. Bu eğitimde takım lideri sizsiniz.

Paraşütünüzü son ana kadar açmayarak işaretlediğiniz bölgeye oldukça hızlı bir şekilde iniş yapabilirsiniz. Ardından paraşütü açarak yavaşlayabilir, zaman zaman paraşütü kesip tekrar açarak hızınızı ayarlayabilirsiniz. Artık Verdansk'ın ürkütücü topraklarına ilk adımınızı attınız!

Oyunun başında size bir tabanca ve yedi adet mermi veriliyor. Eğitim bölümünde karşınıza sadece 20 düşman botu çıkacak. Normalde oyun 150 kişilik bir oyun. Yere indiğinizde ilk işiniz binalara girip silah, mühimmat, zırh ve para için etrafı loot'lamak ve kendinizi güvene almak olmalı.

Tuhaf sesler çıkartan mavi renkli Supply Boxe'lar size silah, mühimmat, zırh ve para açısından en bonkör davranan şeyler. En çok onları açmaya çalışarak iyi bir set kuşanın ve sahaya adımınızı atın. Eğitim sizden 20 düşman öldürmenizi istiyor. Bunu yaparken karşınıza çıkacak kontratları kabul edip tamamlamayı da unutmayın!

20 düşmanı öldürmek tamamen rastgele gerçekleşiyor. Oyun içinde ekipmanlar arası değişim yaparak ilk taktiklerinizi uygulamaya koyacaksınız. Warzone sahasında yer alan ATV, SUV, kamyonet, helikopter gibi araçları da kullanarak düşmanlara korkutucu bir şekilde yaklaşabilir ya da onlardan uzaklaşabilirsiniz.

Yeterli parayı topladığınızda Buy Station'lardan zırh plakaları, gaz maskesi, killstreak'ler, kendi kendinizi ayağa kaldırabileceğiniz ilk yardım kiti, Loadout Drop gibi taktiksel şeyler satın almayı unutmayın! Özellikle gaz maskesi oldukça işinize yarayacak. İlk defa battle royale deneyiminiz gerçekleşiyorsa, sizi takip eden alanın içinde kısa süre de olsa kalmanız oldukça olası. Gaz maskeleri geçici olarak alanın zehrinden sizi koruyor.

Normalde ölmeden üst üste öldürdüğünüz düşmanlar sayesinde size tanımlanan killstreak'ler, size çeşitli yetenekler sağlayan tatlı şeyler. Bunları para karşılığı Buy Station'lardan açabilirsiniz. Size UAV, kalkanlı turret'ler, hava saldırıları gibi etkisi geçici ama hasarı oldukça büyük avantajlar sunuyor.

Yine aynı istasyonlardan ya da yerdeki drop'lardan toplayabileceğiniz Self-Revive Kit'ler, düşman sizi yere düşürdüğünde takım arkadaşınızı beklemeden sizi ayağa kaldırabilen tek kullanımlık şeyler. Oyunda karşınıza çıkan birçok şeyi uyguladıktan ve oldukça güçlü bir hale geldikten sonra 20 düşmanı da hali hazırda öldürmüş olmanız gerekiyor.

20 düşmanı öldürdükten sonra Endgame dediğimiz oyunun sonuna doğru geçmeniz planlanıyor ama o esnada düşmanın biri sizi öldürebilir! Eğer ilk kez öldüyseniz oyundan tamamen kopmuyorsunuz. Gulag denen kaosun hüküm sürdüğü bir hapishaneye alınıyorsunuz. Modern Warfare'ın Gunfight moduna benzeyen bu hapishanede, karşınızdaki düşmanla 1'e 1 kısa süren bir çatışmaya giriyorsunuz. Kazanırsanız, ki kazanmak zorundasınız, battle royale sahasına geri dönebilirsiniz!

Bütün düşmanları öldürdüğünüz ve Gulag'a düştüyseniz geri dönebildiğiniz senaryoda, alanın iyice daraldığını ve kaçacak hiçbir yer olmadığını göreceksiniz. İşte çıkartma ve kurtarma için helikopter artık gelebilir ve sizi birinci olarak Verdansk'tan kurtarabilir demek. Tebrik ederiz, ilk Warzone zaferinizi yaşadınız! Plunder modunun pratiğini yapmayı unutmayın.

Plunder Eğitimi

"Mission: Plunder Practice" eğitimini seçerek Plunder modunun eğitimini oynayabilirsiniz. Plunder modu, battle royale moduna oldukça benziyor mekanik anlamda. Buradaki fark, öldükçe sahaya geri dönmek ve silah kısıtlamasının olmaması.

Üç kişilik takımınızla birlikte yine uçak ile Verdansk semalarında uçmaya başlıyorsunuz ve takım lideri olarak haritadan bir nokta seçiyorsunuz ve atlıyorsunuz. Bu sefer yerdeki silahları toplamak zorunda değilsiniz. Daha önceden ayarlamış olduğunuz loadout'lardan birini seçerek başladığınız için hali hazırda üzeriniz silah ve cephane yüklü olarak geliyor.

Tabi daha sonra bunları değiştirip değiştirmemek size kalmış... Plunder modunda amacınız, size verilen ortalama 20 dakikalık süre boyunca takımca en çok parayı toplamak, düşmandan korumak ve oyunun sonunda en çok paraya sahip olan takım olarak birinci olmak!

Öldükçe oyuna geri dönersiniz ama öldüğünüz her an, biriktirdiğiniz paranın azalması demek. Bu nedenle ölmemeye özen gösterin ve sürenin bitmesini beklemeden kasanızdaki parayı 1 milyon dolara çıkartmaya çalışın.

1 milyon doları olan takım, süreyi beklemeksizin otomatik olarak kazanır. Ayrıca oyun içindeki çeşitli çıkartma noktalarına giderek helikopterler çağırırsanız, paranızı o helikopterlere yükleyerek güvenli bölgeye gitmesini sağlayabilirsiniz.

Güvene aldığınız para, ölseniz bile eksilmez. Bu nedenle size bir avantaj sağlar. Yanınızda çok fazla para taşıdığınızı düşünmeye başladığınızda, bir çıkartma noktasına gidip helikopter çağırmak yararınıza olacaktır!

Plunder modunda tamamen özgürsünüz. Sizi takip eden herhangi bir alan yok. Yine battle royale modunda olduğu gibi 150 kişi sahaya iniyor. Üçer kişilik 50 farklı takımla karşılaşıyorsunuz. Yine yerden özel silahlar, paralar, zırhlar, cephaneler toplayabilir; yahut oyun içindeki araçları, killstreak'leri vesaire kullanabilirsiniz.

Öldükçe geri döndüğünüz için The Gulag hapishanesi de yok! Bu sevindirici gelebilir ama her ölüm kasanızdan azalan bir miktar para demek. Bu nedenle rambo gibi etrafta dolaşmaya gerek yok!

Bol miktarda para toplamanın sırrı düşman öldürmek, gökten yere düşen para drop'larını toplamak, supply boxe'ları açmak ve kontratları yapmak. Hepsi bu kadar basit!

Bu rehberimizin sonunda Warzone mekanik eğitimini, battle royale eğitimini ve Plunder eğitimini tek tek tamamlamış oldunuz. Artık Call of Duty: Warzone için tamamen hazırsınız!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.