Call of Duty Online, tüm dünyaya açılabilir

Call of Duty Online, tüm dünyaya açılabilir

Şimdilik sadece Çinli oyunculara açık olan bu oyun, Çin dışındaki ülkelerde de merakla bekleniyordu.

Tencent, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde pek de bilinmeyen bir firma olabilir. Özellikle ülkemizde, hiç bilinmiyor olabilir fakat kendileri, Valve ve Activision Blizzard gibi firmalara rakip olabilecek seviyede bir şirket. Öyle ki, bu şirketin 2016 yılı kazancı 22 milyar dolardı. League of Legends geliştiricileri Riot Games ve Supercell gibi oldukça popüler ve para kazandıran ekipleri elinde bulunduran Tencent, bildiğiniz üzere artık Çin’den çıkmak istiyor. Bu konudaki bir haberi zaten sizlere bu hafta içerisinde sunmuştuk. Tencent, Steam benzeri bir dijital platform ile tüm dünyaya açılacaktı. Peki, böyle bir şey olursa, ne olur? İşte bu sorunun cevabını, merakla Call of Duty Online oynamayı bekleyen bir oyuncudan alacaksınız.

Call of Duty Online, tüm dünyaya açılabilir

Tencent, tüm dünyaya WeGame isimli bir dijital platform ile açılacak. WeGame, direkt olarak Steam ile aynı işlevi gören bir platform olacak. Fakat bu platformun özelliği, Origin veya uPlay gibi sadece özel oyunları bulunduracak olması. WeGame, çıkışını yaptığı zaman hem global oyuncuları, hem oyun geliştiricilerini, hem de kendi Çinli oyuncularını içerisinde barındırabilecek. Şu an elinde birçok orijinal oyun bulunduran Tencent’in global bir şekilde etki yaratması için de, en büyük oyunlarını globalleştirmesi gerekiyor. Bu noktada, League of Legends zaten global. Bu yüzden geriye Call of Duty Online kalıyor.

Bundan birkaç ay önce, eğer yanlış hatırlamıyorsam Ocak 2017 tarihinde, Activision yeni bir iş ilanı sunmuştu ve bu iş ilanında, Çince’den oyun lokalizasyonu tanımı bulunuyordu. Bu iş ilanı da hemen akıllara Call of Duty Online’ı getirmişti çünkü bu oyun, oldukça konuşuluyordu. Fakat bu iş ilanı sonrasında başka hiçbir bilgi alamadık konu hakkında. Bu hafta içerisinde de Tencent’in WeGame ile dünyaya açılmasını öğrenince, aklımıza direkt olarak Call of Duty Online’ın da tüm dünyaya açılıyor olma durumu geldi.

codo_1920x1200_v41

Son açıklamalara göre, 200 milyon kullanıcıya sahip olan Tencent’in orijinal oyun platformu, global bir hale geldiği zaman Steam açısından da büyük bir problem olacaktır çünkü Steam sadece 125 milyon kullanıcıya sahip. Yani düşünün, global bir platform 125 milyon kullanıcıya sahipken, sadece Çin’de aktif olan bir platform 200 milyon kullanıcıya sahip. Bu 200 milyonluk platform, tüm dünyaya açıldığı zaman, bu sayıyı kaçla çarpar? Sonucunda 350 milyon kullanıcıya sahip olabilir mi? Bizce, neden olmasın? İşte tam da bu sebepten ötürü Activision, Call of Duty Online’ın da platform ile globalleştirilmesine destek verecektir. Zaten, platform globalleştiği zaman, platformun içerisindeki oyunların globalleşmemesi çok saçma olurdu.

Araştırmalara göre, oyun dünyasının %13 kadarına sahip olan Tencent, eğer tüm dünyaya açılırsa, Call of Duty severler tarafından büyük bir sevgi ile karşılanacaktır. Çünkü Call of Duty Online, şu ana kadar yapılmış birçok Call of Duty oyunundan daha zevkli. En azından, oyunu büyük bir merakla bekleyen ve sadece izleyebilen ben ve oyunu oynayan Çinli oyuncular bu şekilde düşünüyor. Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, en iyi PlayStation 4 oyunları listemize, “Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır? Nasıl çalışır? Ne işe yarar?” başlıklı yazımıza ve FIFA 18 hakkında bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

codo_1920x1200_v42

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın