Call of Duty bugün çok farklı yerlerde olabilirdi!

Call of Duty bugün çok farklı yerlerde olabilirdi!

Ne? Savaş fili yok mu? Peki, öyle olsun.

Call of Duty oyun dünyasının en çok satan ve en çok oynanan FPS oyunlarından. Bu noktaya gelmesinde çokça etken var tabii ama Activision geçmişte öyle bir dönem yaşamış ki, eğer o dönem farklı bir şekilde yaşansaydı şimdiki oyun dünyası bambaşka bir yerde olabilirdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

roman wars

Bahsettiğimiz dönemi kısaca özetlersek: “2008 yılında Activision bazı stüdyolar arasında ihale tarzı bir etkinlik düzenliyor. Amaç; yeni Call of Duty oyunu için fikirler bulup sunmak. Kazanan fikri sunan stüdyo ise yeni Call of Duty oyununu geliştirecek.” Kurallar gayet basit. Roman Wars da bu fikirlerden biri. Bu oyundan ancak 2016 yılında haberimizin olmasının nedeni; bu etkinliğin oldukça gizli bir şekilde yapılması ve birilerinin, bu fikri Activision’a sunmak için hazırladığı videoyu sızdırması. Call of Duty Roman Wars çıksaydı nasıl bir oyun olacaktı? Biraz da ondan bahsedelim.

2008 yılında FPS ve TPS karışımı olarak geliştirilmeye başlayan oyunun 2013 yılında PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürülmesi düşünülmüş. Oyunun hikayesi Jül Sezar’ın ünlü 10. lejyonundaki askerlerden biri etrafında dönüyor. Askerimiz o dönem kullanılan savaş aletlerinden bir çoğunu kullanabiliyor. Kılıç, kalkan, mızrak ve balta gibi. Ek olarak mancınık gibi diğer kuşatma silahlarına komut verebiliyor ve o zamanın tankları olarak nitelendirebileceğimiz savaş fillerine bile binebiliyor. Hatta oyunun belli bölümlerinde deniz savaşı bile var! Aşağıdaki ekran görüntüsüne baktığınız zaman oyunda geçen savaşların ne büyüklükte olacağını anlamak pek de zor değil.

call-of-duty-roman-wars-screenshot_970.0

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Eğer çıksaydı nasıl olurdu ve oyun dünyası nasıl etkilenirdi? Sorusunun cevabı, aklımıza yeni sorular getirmekten başka bir işe yaramıyor. Acaba bu oyun bugünkü Call of Duty’lerin etkisini yaratabilir miydi? Eğer yaratsaydı, her gün bir modern FPS çıkaran oyun endüstrisi TPS üzerine mi yoğunlaşırdı? Oyun çıksaydı ve sıradan bir oyun etkisi yaratsaydı bugünkü FPS oyunlarının durumu ne olurdu? Yine saklan, canını doldur ve öldür tarzı FPS oyunları mı oynuyor olurduk? Uzun lafın kısası; şu an ki ruh halimiz, “kafamda deli sorular” kıvamında. Belki de bir paralel evrende bu oyun çıkmıştır ve oyuncular savaş fillerine binip, düşmanlarının cılkını çıkarıyorlardır. Ne dersiniz, sizce de böyle bir oyun muhteşem olmaz mıydı?

Aşağıdaki videoda Call of Duty Roman Wars ile ilgili daha fazla detay bulabilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.