Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Furkan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 09.12.2020

Bu sene çıkan Call of Duty Black Ops Cold War yaşattığı hikaye deneyimiyle serinin özünün dışına çıktı. Merak etmeyin, halen aksiyon filmlerinden fırlamış o sahneler oyunun içinde mevcut. Ancak bu sefer yapımcılar size hikayeyi yaşatmak için oyuna farklı mekanikler eklediler. Örneğin görevler arasındaki brifing odasında silah arkadaşlarınızı yakından tanıyabilir, hikayelerini dinleyebilir ve düşüncelerine ortak olabilirsiniz. Tabii karakterlerle kurduğunuz ilişkiler sayesinde ileride vereceğiniz kararlar hakkında ipucu sahibi olabilirsiniz. Unutmayın, hikayeyi tam anlamıyla keşfetmek için oyunu mutlaka farklı şekillerde bitirmeniz gerekli. Peki, Call of Duty Black Ops Cold War hikayesinde iyi son nasıl elde edilir?

Oyunun kaç adet sonu var ve hangi kararlar etki ediyor?

Call of Duty Black Ops Cold War üç farklı sona sahip. Bunlardan bir tanesi farklı son iken diğer iki son aynı hikayenin varyasyonları. Oyunu bitirdiğinizde hangi sona ulaşırsanız ulaşın, hikayedeki ilerleyişiniz ve iki opsiyonel yan görevi yapıp yapmadığınıza göre bir ara sahne girecek. Bu ara sahnenin iyi versiyonu için Operation Chaos ve Operation Red Circus yan görevlerini bitirmiş olmanız gerekmekte. Eğer, “Yok ben bunlarla uğraşmadım.” diyorsanız bu sahnenin birazcık kötü versiyonu sizleri bekliyor.

Aslında Call of Duty Black Ops Cold War başından itibaren oyuncuya sürekli seçimleri konusunda dikkatli olmasını hatırlatıyor. Hikaye sırasında yaptığınız herhangi bir seçim görevin gidişatını tamamen değiştirebilir. Bu da görev sonundaki kanıta ulaşmanızı engelleyebilir. Üstüne basa basa söylediğimiz seçim yapma konusu ne kadar kapsamlı olsa da hiçbiri oyunun sonuna etki etmiyor. “Nasıl ya!?” dediğinizi duyar gibiyim. Açıklayalım. Oyun sonunu değiştiren tek bir seçim var. Evet, bir tanecik. O da Identify Crisis görevinin bitimindeki doğru veya yalan söyleme seçeneği. Göreceğiniz sonu etkileyen tek karar bu.

Şimdi hazırsak şu sorunun cevabını verelim. İyi son takımınızın kazandığı, yola çıktığınız amacınıza ulaştığınız ve Call of Duty Black Ops serisine yakışan bir son. Adler beyninize işkence yapmayı bitirince uyanıp gerçeğin farkına varacaksınız. Aslında anılarınızın ve yaşadıklarınızın çoğu Adler ve ekibi tarafından beyninize yerleştirilmiş. Amaç size Perseus ile olan anılarınızı hatırlatmak, böylece Perseus’un yerini belirleyip tehdidi yok etmek.

Call of Duty Black Ops Cold War en iyi son nasıl elde edilir?

Bu noktadan sonra iki seçeneğiniz var. Adler’den intikam almak ve size yaşattıklarını ödetmek için yalan söyleyip Perseus’un yerini saklamak. Diğer seçenek iyi çocuk olup Adler’e doğru söylemek. Eğer doğruyu söylerseniz otomatik olarak iyi sona ulaşacaksınız. The Final Countdown görevi açılacak ve ardından Solovetsky’e varacaksınız. İşler yolunda gidecek ve dünya nükleer bir felaketten kurtulacak. Peki yalan söylerseniz? Ashes to Ashes görevi açılacak ve birliğiniz Duga’ya varacak. Vardığınız tesiste ne Perseus’u ne de planlarını bulamayacaksınız.

Harekat merkezindeki kitli odayı hatırladınız mı? Eğer kilidi açtıysanız Perseus ile kısa bir telsiz görüşmesi yapacaksınız. Bu görüşmede Duga’ya giden birliğinize pusu kurma seçeneği çıkacak. Karar vermek için kısıtlı süreniz var. Acele edin! Vardıktan kısa süre sonra Perseus olaya girecek ve birliğinizi öldürme görevi başlayacak. Sonrasında herkesi öldüreceksiniz, Adler yaralı halde bir binaya sığınacak. Perseus ile birlikte Adler’i yakalayıp öldüreceksiniz. Ve hoş geldin nükleer kış.

Pekala, kilidi açamadınız ve yine de Adler’e yalan mı söylediniz? İşte bu alternatif kötü son, kötünün de kötüsü. Size verilen sahte adrese yani Duga’ya varacaksınız ancak orta bir pusu olmayacak. Çünkü Perseus ile bir konuşma yapmadınız. Bunun yerine sizin birliktekilerin jeton düşecek ve yalanınız ortaya çıkacak. Adler işinizi bitirecek, nükleer başlıklar ateşlenecek sonra da. Ne şehit oldu, ne gazi.

Identity Crisis bölümü ile ilgili ufak not

Identity Crisis bölümünde Adler’in dediklerini takip etmeniz veya karşı çıkmanız bir şey değiştirmiyor. Sürekleri dediklerinin aksini yapabilirsiniz. Böylece Adler’ın geçmişi hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda Call of Duty Black Ops Cold War iyi sona nasıl ulaşılır bunu anlatmış olduk. İyi son tabii ki size kalmış bir şey. Kime göre, neye göre iyi? Bu yüzden kendinizi kasmadan oyundan zevk almaya bakın. Elbette geri dönüp başarım da kovalayabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi başka Call of Duty Black Ops Cold War rehber yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz. Call of Duty Black Ops Cold War hakkında bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz her şeyi bir araya getirdiğimiz sayfamızda, aradığınız sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.