Call of Duty Black Ops Cold War inceleme

Call of Duty Black Ops Cold War inceleme

Hikaye modu beklentisi olanların gözleri yaşlı...

Call of Duty Black Ops Cold Warbildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda oyuncularla buluştu fakat bizim incelemek için anca fırsatımız oldu. Call of Duty Black Ops Cold War inceleme yazımızda, şu ana kadar hikaye açısından oynadığımız en kısa Call of Duty oyunundan bahsedeceğiz. Call of Duty Black Ops Cold War inceleme yazımıza başlamadan önce, oyunun hikaye modunun her ne kadar kendi çapında yenilikçi olsa da, kısa sürdüğünün altını çizelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Call of Duty Black Ops Cold War’da yenilikçi neler var?

Zaten alıştığımız bir seri Call of Duty. Her oyununda belli bir temada sıkarak adam patlatıyoruz. Fakat Call of Duty Black Ops Cold War’u özel kılan bir şey var. Oyunda bulunan yenilikler, en azından bizim için bir tık daha özel olmasına sebep oluyor. Bu yenilikler, aslında daha önce yapılmamış şeyler değil. Fakat Call of Duty serisinde yeni olan bir şey olarak gösterilebilir. Yani, en azından oyunun hikaye modu için.

Görünüşe göre geliştirici ekip, “Ulan bir şeyler deneyelim!” demişler. Oyuna bulmacalar eklenmiş. İşin daha da hoş olan kısmı ise, bu bulmacalar gerçekten çok hoş ve oyuna renk katıyor. Call of Duty Black Ops Cold War, oyuncuların belirli görevlere başlamadan önce, birtakım kanıtlara göz gezdirmesini istiyor. Bu da, görevlere başlamadan önce, göreve oyuncuların daha çok girebilmesini sağlamış olan bir detay.

Tabii, bu bulmacalar, aynı zamanda oyuna bir macera oyunu havası da katmış. Eğer olur da bu bulmacalarda takılırsanız, sitemiz üzerinde daha önceden bu bulmacalarla ilgili olarak birtakım rehberler paylaşmıştık. Dilerseniz, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Call of Duty Black Ops Cold War rehber ana sayfamızdan, ihtiyacınız olan görevin veya bulmacanın rehberini bulabilirsiniz. Tabii, yine bu rehber ana sayfamızda, oyun içerisinde faydalı olabilecek başka rehberler de yer alıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Call of Duty Black Ops Cold War inceleme

Call of Duty Black Ops Cold War hikayesinden de bahseder misin?

Call of Duty Black Ops Cold War, Soğuk Savaş’ı anlatıyor ve 1980’lerin başında geçiyor. Hikayesi, CIA görevlisi Russell Adler’in, ABD’yi devirmek ve güç dengesini Sovyetler Birliği tarafına çevirmek olduğu iddia edilen bir Sovyet casusu olan Perseus’u kovalamasını anlatıyor. Hikaye genel olarak çok şaşırtıcı ve ahım şahım detaylara sahip değil. Yani, sarıyor ama çok sıra dışı bir şeyler yok.

Zaten Call of Duty Black Ops Cold War, hikaye modundan ziyade çok oyunculu modlarına ağırlık vermiş bir oyun. Zaten kısa hikayesinden ve bol bol olan çok oyunculu modlarından da bunu anlamak mümkün. Hatta daha yeni Call of Duty Black Ops Cold War Sezon 1 başlangıcı yapıldı. Yani, bol bol çok oyunculu mod odağı olan bir yapım. Hikaye beklentiniz çok olmasın.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Hikaye modu konusundaki değerlendirmemizi soracak olursanız, keşke daha uzun olsaymış dediğimizi belirtebiliriz. Bunun da sebebi, bu bulmaca mantığının gerçekten zevk vermesi. Keşke oyun tasarlanırken daha çok ana hikayeye odaklansalarmış. Alışkın olmadığımızdan hoşumuza gitmiş olabilir, çok da emin değiliz bu konuda. Fakat oynayacaksanız, hikayeden ziyade çok oyunculu modda takılmak için almanızı tavsiye ederiz.

Call of Duty Black Ops Cold War inceleme

Call of Duty Black Ops Cold War performansı ne alemde?

Call of Duty Black Ops Cold War, görsel anlamda çok hoş bir oyun. Bunun yanında, istediği sistem de aşırı aşırı değil. Zaten biz de, oyunu tecrübe ederken performans sorunları ile karşılaşmadık. Hemen aşağıda Call of Duty Black Ops Cold War sistem gereksinimleri listelerini ve sonrasında da, oyunu oynadığımız PC’nin sistem özelliklerini listeledik. Dilerseniz, bir göz gezdirip kafanızda bir şeylerin oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Call of Duty: Black Ops Cold War minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-Bit (SP1) ya da Windows 10 64-Bit (v.1803 ya da üstü)
 • İşlemci: Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300
 • RAM: 8 GB
 • HDD: 35 GB (çevrimiçi mod), 82 GB (oyunun tümü)
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 ya da NVIDIA GeForce GTX 1650 ya da Radeon HD 7950
 • DirectX: Sürüm 12

Call of Duty: Black Ops Cold War önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit (son sürüm)
 • İşlemci: Intel Core i5-2500K ya da AMD Ryzen R5 1600X
 • RAM: 12 GB
 • HDD: 82 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 ya da NVIDIA GeForce GTX 1660 Super ya da Radeon R9 390 ya da AMD RX 580
 • DirectX: Sürüm 12

Oyunu oynadığımız PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Call of Duty Black Ops Cold War inceleme sonucu nedir?

Geldik sonuç kısmına. Açıkçasını sorarsanız, yılların bizi alıştırmış olduğu harika hikaye modu yeterli gelmedi serinin yeni oyununda. Oyunda, seriye yenilikçi olan şeyler konulmuş fakat oyun süresi pek uzun değil. Fiyat etiketleri de zaten can yakan seviyelerde. Call of Duty Black Ops Cold War Xbox tarafında 600 TL ile 800 TL arasında değişen fiyat etiketlerine sahip. PlayStation tarafında da 670 TL ile 800 TL’lik seçenekler bulunuyor. PC fiyatları zaten karman çorman. 450 TL’ye de var, 1500 TL’ye de.

Şimdi, bu kadar parayı verdikten sonra 4-5 saatlik bir hikaye moduna razı geliyor mu gönlümüz? Elbette ki hayır. Çok can sıkan bir durum bu. Gereksiz derecede kısa. İlerleyen günlerde de hikaye moduna eklenti bir şeyler sağlanacağına inanmıyoruz. Sonuçta, Call of Duty Black Ops Cold War daha çok çok oyunculu modu ile ön plana çıkmak isteyen bir yapım. Fakat, aklınızda aldıktan sonra en azından 200-300 saat oynamak gibi şeyler geçiyorsa, alabilirsiniz. Bunun dışında çok değeceğine inanmıyoruz. Özellikle de bu fiyat etiketleri ile…

Call of Duty Black Ops Cold War inceleme sonucu olarak, “Arada Kaldık…” diyoruz. Her ne kadar dudak uçuklatan fiyat etiketine rağmen kısa bir hikaye sunuyor olsa da, çok oyunculu modlarında fazlasıyla eğlenebileceğinizi düşünüyoruz. Call of Duty Black Ops Cold War inceleme yazımızın önceki kısımlarında da altını çizdiğimiz gibi, aklınızdan çok oyunculu modu için almak geçiyorsa alın. Bunun dışında çok da değebileceğini söylemek mümkün değil. Umarız ki gelecek Call of Duty oyunlarında adam gibi, doğru düzgün uzunlukta ve yenilikçi, seriye renk katan hikaye modları görebiliriz. Şu haliyle hikayesi fazla yetersiz.


Call of Duty Black Ops Cold War
Call of Duty Black Ops Cold War inceleme    Haber  |  İnceleme  |  Öne Çıkanlar 


Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.