Blue Whale isimli rahatsız edici oyun, 130 gencin hayatına mal oldu

Blue Whale isimli rahatsız edici oyun, 130 gencin hayatına mal oldu

Haberimizin içerikleri gerçekten rahatsız edici, okumadan önce bunu göz önünde bulundurun.

Günümüzün en büyük tehlikelerinden bir tanesi olarak gösterilebilecek olan çevrim içi bir oyun, son 6 ay içerisinde 13 gencin canını almış olduğu için incelemeye alındı. Mavi balina anlamına gelen Blue Whale isimli sonu intihar ile biten oyunda oyuncunun, kendisine verilen 50 görevi tamamlaması gerekiyor. İşin kötü olan kısmı ise, verilen her görevin hem psikolojik olarak, hem de fiziksel olarak acı veriyor olması. Rusya’nın yerli gazetelerinden biri olan Novaya Gazeta tarafından yapılan raporlara göre, Kasım 2015 ve Nisan 2016 ayları arasında 130 genç canından oldu.

Blue Whale

 

Novaya Gazeta tarafından 2016 yılı içerisinde, “Kasım 2015 ve Nisan 2016 ayları arasında gerçekleşmiş olan 130 çocuk intihar vakası saydık. İntihar eden çocukların neredeyse hepsi, aynı internet gruplarına üyeydi ve hepsi iyi, mutlu ailelere sahipti. Kesin olarak bildiğimiz şey, olgun insanların, çocukların hoşlandığı dil ve kültürü kullanarak, alışkanlıkları ve tutkuları ile çalışıyor oldukları. Psikolojiyi iyi biliyorlar. Kızların, kendilerinin şişman olduklarına, erkeklerin, hayatta ezik biri olduklarına ve onların seçilmiş insanlar oldukları başka bir dünya olduğuna inandırıyorlar.” şeklinde açıklama yapmış oldukları bir makale yayımlandı. Eğer Blue Whale (Mavi Balina) oyunun görevlerinin ne olduğunu merak ediyorsanız, hemen aşağıda sizler için listeledik.

Blue Whale (Mavi Balina) oyununun 50 görevi

 1. Bir jilet aracılığı ile elinize, “f57” çizin ve fotoğrafını gönderin.
 2. Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen ürkütücü ve korkunç videoları izleyin.
 3. Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
 4. Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
 5. Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin.
 6. Verilen şifreli görevi çözün.
 7. Elinize, “f40” çizin keserek ve fotoğrafını gönderin.
 8. VKontakte durumunuza, “#ben_balinayım” (Rus. #я_кит) yazın.
 9. Korkularınızı yenin.
 10. Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Çıktığınız çatı ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi.
 11. Elinize, keserek bir balina resmi çizin ve fotoğrafını çekip gönderin.
 12. Gün boyu ürkütücü ve korkunç videolar izleyin.
 13. Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
 14. Dudağınızı kesin.
 15. Elinize defalarca iğne batırın.
 16. Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
 17. Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve  çatının kenarına gidip bir süre bekleyin.
 18. Bir köprüye gidin ve köprünün kenarında bekleyin.
 19. Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da en azından çıkmayı deneyin.
 20. Güvenilir olup olmadığınız, yetkililer tarafından kontrol edilecek.
 21. Skype aracılığıyla bir balina, yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.
 22. Bir çatıya çıkın ve bir süre boyunca, çatının köşesinde bacaklarınızı sallayarak oturun.
 23. Başka bir şifreli görevi çözün.
 24. Gizli görev.
 25. Bir balina ile buluşun.
 26. Kurucu size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
 27. Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.
 28. Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.
 29. Balina olduğunuza dair yemin edin.

Geriye kalan 30. ve 49. görev arasında, her gün sabah 4:20’de uyanıp, kurucunun size göndereceği müzik ve korkunç videoları izlemeniz veya dinlemeniz isteniyor. Sadece bu da değil, ayrıca her gün vücudunuzda bir yerinizi kesip, bir başka balina ile konuşmanız isteniyor. Son, yani 50. görev olarak ise, yüksek bir binadan atlayarak canınızı almanız gerekiyor. Her gün 1 görev veren kurucular, oyuncuları görevler konusunda yönlendiriyor ve oyunculara yardımcı oluyor. Eğer olur da böylesi rahatsız edici bir durum ile ya da direkt olarak Blue Whale isimli oyun ile karşılaşırsanız, yetkili kişiler ile kesinlikle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Bu haberimiz, oyunu oynamanız için değil, bilinçlenip, karşılaştığınız yerde polisleri veya bulunduğunuz yerdeki en yetkili insanları, oyunun oradaki varlığından haberdar etmeniz için bulunuyor.

Türk bir Blue Whale kurbanının ailesi, oyun hakkında suç duyurusunda bulundu

23 Mart 2017 tarihinde listesini paylaşmış olduğumuz ve o günlerden beri bütün sosyal medyada olaylar yaratan Blue Whale isimli oyun, 1 üniversite öğrencisinin daha canını aldı. Gazi Üniversitesi‘nde okuyan 24 yaşındaki Evrim Mertin, 5 Ağustos 2017 tarihinde intihar etti. Evrim Mertin‘in ailesi, çocuklarının Blue Whale isimli bu lanet oyunu oynadığını, hal ve hareketlerinin değiştiğini iddia etti. Evrim Mertin‘in ailesi, bu iddialar ile birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulundu ve soruşturma başlatıldı.

Evrim Mertin‘in ailesinin avukatı olan Mehtap Demirhan, savcılığa sunduğu dilekçede, “Yurt dışında yasaklanan ‘Mavi Balina’ veya ‘Blue Whale’ olarak adlandırılan oyun, oyuncularını intihara sürükleyen bir oyun olup, Mertin’in intihar olayından sonra müvekkiller tarafından yapılan bazı araştırmalar ile Mertin’in son zamanlarındaki hal ve hareketlerinin bu oyunlar sonucu oluştuğunu göstermektedir. Öyle ki bu oyun 50 günlük bir oyun olup, oyunculardan derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, verilen süre boyunca kimse ile görüşmemesi, vücuda zarar verici şeyler yapılması gibi şeyler istenilmekte ve en son gün ise intihar edilmesi istenilmektedir. Oyun yöneticisi oyuncudan, bu görevlerin yapıldığının ispat edilmesini istemekte ve bu nedenle bilgisayar kamerası kullanılmaktadır. Evrim Mertin’in bacaklarında jiletle oluşturulmuş kesiler mevcuttur. Boynunda iple sıkılmış gibi iz bırakmış kızarıklık oluşmuştur.” şeklinde ifadeleri ekledi.

Biz yine de en iyisi, yapmış olduğumuz uyarıları tekrar dile getirelim. Eğer olur da böylesi rahatsız edici bir durum ile ya da direkt olarak Blue Whale isimli oyun ile karşılaşırsanız, yetkili kişiler ile kesinlikle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Lütfen, sonucunun ne olduğu oyuna nasıl katılacağınızı araştırmayın, hatta bu konu üzerinde uğraşmayın bile. Haberimizin konuğu olan Blue Whale, günlük oynadığımız standart video oyunlarından biri olduğunu düşünen sürüsüyle insan var dışarıda. Lütfen, araştırma yapmayan ve her duyduğuna inanan insanlara böylesi bir saçmalığı sunmayın.

Bu haberi hazırlayan Leadergamer editörü Alper Dalan olarak, kendi kişisel fikirlerimi dile getirmek istiyorum. Ben, açıkçasını sorarsanız, Blue Whale haberini ilk yazdığımda hiç ilgi göreceğini düşünmemiştim bile. Özellikle, oyunun ben o haberi hazırladıktan sonra çok hızlı bir şekildeülkemizde yayılması, gerçekten çok üzücü bir durum oldu benim için. Hazırlamış olduğum haberin, birçok yerde kaynak olarak gösterilerek veya gösterilmeyerek kullanılması gurur verici bir şey aslında, fakat insanların bu haberi bilinçlenmek için değil de, bir başka oyun gibi kullanmasının benim açımdan ne kadar kötü bir durum olacağını zaten tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu oyuna rastlanıldığı taktirde yetkili kişiler ile irtibata geçilmesini özellikle vurgulamış olduğum halde, bunu yapmak yerine, gidip oyuna nasıl katılabileceğini araştırıp, öğrenip, oynayarak canından olan insanlar için benim canım yanıyor. Tekrar ve tekrar uyarıyorum, lütfen, eğer bu oyunla karşılarsanız, lütfen, karşılaştığınız yeri ve oyunun yetkililerini, bu konu ile ilgili bir şeyler yapabilecek kişilere ihbar edin. Ben bu haberi insanların kendilerini öldürmeleri için değil, bilinçlenmeleri için hazırlamıştım, lütfen sadece, ama sadece bu amaç ile var olmaya devam etsin.

Haberin orijinal yazılma tarihi: 23 Mart 2017

Yorumlar (28)

Bir Cevap Yazın

 1. Anonim dedi ki:

  oyunu oynamayın

 2. Anonim dedi ki:

  Aman Allah’ım!!

 3. Anonim dedi ki:

  Oynarsak peki

 4. kerem dedi ki:

  bu oyunu oynayanlar tambir mallar zaten mal olmasalar oynamazlar ma annelerinin sucuyok babaları yeteneksiz

 5. yeşim dedi ki:

  ben şimdiye kadar böyle oyun görmedim ben kuran kursuna gidiyorum ve bunu söyliyeyim ki ALLAH IN verdiği canı ALLAH DAN başka kimse alamaz

 6. canan dedi ki:

  şunu söyliyim ki ALLAH IN verdiği canı ALLAH DAN başka kimse alamaz

 7. Aras dedi ki:

  Oyunu indirdin mesela görevleri bir yapioki

 8. Efe Ok dedi ki:

  sankı yapcaz

 9. ezgi dedi ki:

  aklı olan zaten oynamaz . verdıgı gorevlerden bır tanesı mantıklı olsa hadı anlıcaz, ama koluna falanca yap foto at nedır !! AKLI OLAN OYNAMASIN BI ZAHMET!!!!!!!!!!!!!

 10. Melike dedi ki:

  Orosbu çocukları onca çocukların canini aldi binlerce ananin babanin yüreğini yakti allah belasını versin bu oyunu yapanin

 11. okan dedi ki:

  51. görev: türkiye’de yaşa

 12. kadir demir dedi ki:

  Bir oyundan emir alıyorsanız zaten yasamayın bilader :D

 13. İnanan çocuk dedi ki:

  Bu oyunu indirin sonra oyunu şikayet edin bu oyunu yapanın Allah belasını versin çok kötü bir oyun

 14. Ahmet dedi ki:

  Bu oyunu yapma amçları ne ne? Para kazanmak mı ?ne elde ediyolar ben daha 14 yaşındayım ama bunların farkındayım onlar benden daha olgun ama neden bu ounu oynuyorlar Kendini düşünmese en azından arkasından kalan ailesinin ne kadar üzüleceğini düşünsünler

 15. GOD dedi ki:

  zayıflara yer yok

 16. BlueWhale dedi ki:

  oyunu oynayan maldır reis :% mallar ölüm yaşar bebeğim

 17. sutcu dedi ki:

  cidden buna inanan kac tane gerizekali var

 18. isimsiz biri dedi ki:

  ya bu oyun yuzunden teyzemin oğlu öldü Allah Rus muhendisinin belasini versin Allah kahretsin

 19. anancı dedi ki:

  bu salak oyuna nasıl kandıklarına inanamıyorum ölenlerin mekanı cehennem olsun

 20. cem dedi ki:

  daha ilk görevden ne s*ktirib*ktan bişey olduğu aşikar.. Şu saçmalığı oynayan (oynadığını zanneden) asalak zaten yaşamayı haketmiyor ki, oksijenimize yazık.

  hee eğer işin içinde şantaj vs. varsa oyun/oyuncu ilişkisinden çok katil/kurban ilişkisidir bu mavibalina zıkkımı.. ki aklı başında bir insan bu talimatları zaten yapmaz, kanımca kesinlikle kurbanlar şantaja maruz kalıyordur.

 21. Kadir dedi ki:

  Oyundan emir alan birisi zaten psikolojik rahatsızdır onada yapacak bişey yok. Gençleri dizi film ve sosyal medya aracılığıyla aykırılığa ve farklı olmaya yönlendiriyolar. Sonuç oyundan emir alan asalak. Düzgün bi hayat yaşamayı sıkıcı gösterirsen varacağı nokta bu olur elbet.

 22. ölüm var dedi ki:

  Oyunu oynamak istiyorum lütfen nasıl oynarım yardım edin.(xdilaverx facebook.)

 23. atom dedi ki:

  yav he he

 24. Buse dedi ki:

  48 lvl deyim 50 lvl 2 lvl kaldi hadi inş geçerim

 25. Gülhan dedi ki:

  Bunu yapanin allah belasını versin. .amk koyduklarim

 26. Gülhan dedi ki:

  Orospu cocuklari soyunuzu sopunuzu sikeyim

 27. Mete dedi ki:

  Akıllı insan zaten bu oyunu oynamaz

 28. Balina dedi ki:

  Ben oyunu bitirdim herkeze tafsiye ederim