Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Yağmur Özfidan, Editör Yazım tarihi: 17.09.2017

Pearl Abyss’in COO’su James Heo ve Türkiye ve MENA Operasyon Müdürü Zeyd Kazancı ile görüştük. Bu röportajdan bazı parçaları şimdiye kadar sizlerle haber olarak paylaştık, ancak hemen aşağıda bütün sohbetimizi okuma imkanını bulabilirsiniz.

Black Desert Online oynarken bir yardım eli mi arıyorsunuz? Sizler için hazırladığımız oldukça geniş çaplı bir başlık sayesinde, oyun içerisindeki her şey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bahsettiğimiz yazıya ulaşabilmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 • Leadergamer: Black Desert Online’ın Türkiye’ye gelecek olduğunu duyurdunuz, Türk oyuncularından aldığınız tepkiler nasıldı?
 • James Heo: Black Desert Online ile ilgili sadece Türkiye sayfasını ve Sosyal Medya hesaplarını açtığımızı aktif hale getirdik ve oyunun Türkiye’ye geleceğini duyurduğumuzdan itibaren müthiş bir talep vardı çok kısa zamanda çok iyi dönüşler almaya başladık. Henüz pazarlama ve reklam işlerine başlamadık ama bugünden itibaren başlayacak dolayısıyla daha büyük bir ilgi bekliyoruz.

 

 • Leadergamer: Black Desert Online için Türkiye’de yıl sonuna kadar kaç oyuncuya ulaşmayı planlıyorsunuz?
 • James Heo: Bu yıl bizim hedefimiz rakam değil iyi bir şekilde hizmete başlamak. Türkiye’deki en iyi MMORPG oyunun Black Desert olmasını isteriz. Net bir rakam vermek için henüz erken.

 

 • Leadergamer: Türk serveri açıldı, bu Türk serveri diğer ülkelerin serverleri ile aynı mı yoksa farklılık var mı?
 • James Heo: 7 kıtada 100 ülkeden daha fazla ülkede Black Desert olarak aynı hizmeti ve kaliteyi veriyoruz. Oyun deneyimi açısından aynı deneyim yaşanacak.

 

 • Leadergamer: Black Desert Online’ın diğer MMORPG’lerden farklı tutan özellik ne? Oyuncular neden Black Desert Online’yi tercih etmeli?
 • James Heo: Black Desert Online’ın en büyük özelliği harika grafiği ve gerçekçi aksiyonu. Sadece savaş dışında yaşam tercihleri olduğu için sadece level yükseltmek ya da savaş yapmak değil, oyuncu farklı yaşam tercihlerinin de keyfine de varabilir. Oyunumuzun bir avantajı, karakteri özelleştirme özelliği de bulunuyor. Oyuncu, karakterin görünüş özelliklerini de değiştirip istediği görüntüye sahip olabiliyor. Ev dekorasyonu gibi farklı özelleştirmeler de bulunuyor.

 • Leadergamer: Level sınırı var mı? Ne kadar sürede maksimum levele ulaşılabilir?
 • James Heo: Şimdilik 55 level bulunuyor oyun Türkiye’de açıldıktan sonra level 60’a yükselecek. Oyuncu karakterini geliştirebilir, özelleştirme ve yaşam tercihlerine göre oynayan bir oyuncu ile sadece level geliştirmek için oynayan bir oyuncunun süresi arasında farklılıklar olabilir. Oyuncuya bağlı değişken bir durumdur. En yüksek leveldeki oyuncu birinci olmayabilir. Böyle bir şart yok. Oyuncunun yaptığı geliştirmelere göre ustalık derecesi elde edilir. Oyunda yapabileceğinizin bir sınırı yok.

 

 • Leadergamer: Gamescom’da Xbox One X üzerinden oynandı. Diğer platformlarda da geliştirilmesi planlanıyor mu?
 • James Heo: Şu an konsol pazarında Microsoft ile Xbox ve PC için özel bir anlaşmak yaptık. Öncelikle Xbox One için bir tanıtım yapacağız. Diğer konsollarda yer alıp almayacağı konusunda henüz kesin bir karar yok. Kore yayınlarıyla da paylaştık en kısa sürede oyunumuzu mobil olarak da sunacağız.

 

 • Leadergamer: Mobil olarak nasıl bir oyun deneyimi sunulacak? Oyunun ne kadarlık kısmı oyuncuya sunulabilecek?
 • James Heo: Black Desert Mobile, Black Desert’ın dünya görüşünü sunacak. Dolayısıyla şu an Black Desert’taki aktiviteleri de mobil olarak oyuncuya sunacağız. Ayrıca sadece mobile özel olacak olan aktiviteler de var. Oyunun mobil versiyonu yapım aşamasında olduğu için önce Kore’de tanıtımı yapılacak ve ardından kısa süre içinde global olarak mobil oyunu sunacağız.

 

 • Leadergamer: Black Desert Türkiye pazarına girdi ve Türk serveri açıldı. Arka planda destek nasıl? Oyuncu bir sorun yaşadığında Türkçe yardım olacak mı?
 • James Heo: Oyunda Türkçe dil seçeneği ve her konuda Türkçe olarak yardım desteği de olacak. Türkiye ve MENA Operasyon Müdürü Zeyd Kazancı ve ofis ekibi bu konuda hizmete hazır.
  Türkiye ve MENA Operasyon Müdürü Zeyd Kazancı: MENA ve Türkiye idaresinin yapılacağı ofis İzmir’de. 13 çalışanımız var. Bunlardan 3 tanesi MENA bölgesi için Arapça destek verecek. Oyuna İngilizce alışmış olanlar için Türkiye’de İngilizce servis de verilecek. Yani 3 dilde tam bir yerel servis olacak.

 • Leadergamer: Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
 • James Heo: Black Desert Online’ı Türkçe olarak Türk oyuncularla buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Yapım aşamasında Türk oyuncuları da düşündüğümüz için, uzun süredir oyunun Türkiye’ye ve Türkçe dil desteği ile gelmesini bekleyen oyuncular umarız bundan sonra bizimle olmaya devam ederler.
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.