Black Desert Online: Balık tutma hakkında bilmeniz gereken her şey

Black Desert Online: Balık tutma hakkında bilmeniz gereken her şey

Balıkçılık hızı nasıl artar sorusunun cevabı, bu rehberimizde.

Black Desert Online biz oyuncuların beğenisine sunulduğu günden bu yana, her geçen gün yepyeni özellikler eklendi ve eklenilmeye de devam ediyor durmadan. Biz de, Leadergamer ekibi olarak, Black Desert Online tarafından bizlere sunulan özelliklerden biri olan balık tutma rehberi hazırlama kararı aldık ve bu yazımızda da tam olarak balık tutma hakkında bilgi vereceğiz. Oyun hakkındaki diğer rehberlerimize göz gezdirmek isterseniz buraya, eğer oyun hakkındaki en güncel haberleri almak istiyorsanız da buraya tıklamanız yeterli.

Black Desert Online

Black Desert Online oyuncuları, nasıl balık tutar?

Balık tutma işlemine başlamak için, öncelikle bir olta sahibi olmanız gerekiyor. Bunun için de, ekranın sağ üst köşesinde bulunan NPC simgesine tıklamanız ve ardından da Balıkçılık tuşuna basmanız gerekiyor. Bunu yaptıysanız, T tuşuna basarak, en yakın balıkçıya gidebilirsiniz. Balıkçı, ihtiyacınız olan oltayı, gerçekten çok ucuz bir fiyata sizlere sunuyor. Oltanızı aldıysanız, eğlence artık başlayabilir demektir.

Oltasını kapan her Black Desert Online oyuncusunun yolu, en yakın su birikintisi veya su akıntısına düşüyor direkt olarak. Bu aşamadan sonrasında yapmanız gereken şey ise, oltanıza sağ tıklayarak karakterinize vermek. Ardından boşluk tuşuna basarak, balık tutmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonrasında ise, bizleri bazı balık tutma yöntemleri bekliyor. Aktif olarak balık tutuyorsanız eğer, balığın oltanızı ısırmasını beklemelisiniz. Isırdığı anda boşluk tuşuna basabilir ve bir etkinliğe başlayabilirsiniz.

Black Desert Online

Aktif balıkçılık esnasında, bizleri küçük bir oyun karşılıyor.

Bahsini ettiğimiz etkinlik, daha çok küçük bir oyun aslında. 2 aşamalı oyunun ilk aşamasında, bar mavi bölgedeyken boşluk tuşuna basmanız gerekiyor. Bar, 3 kez gidip geliyor, yani ilk seferde kaçırırsanız sorun değil, fakat çok da beklememenizi tavsiye ederiz. Eğer ilk aşamayı geçmekte başarısız olursanız, oltanızı tekrar sallamalı ve beklemeye devam etmelisiniz. Ayrıca, mükemmel yakalayış da yapabilirsiniz. Eğer bar tamamen doluyken boşluk tuşuna başarılı olarak basarsanız, oyunun 2. aşaması ile uğraşmanıza gerek bile kalmaz.

İlk aşamayı başarıyla, fakat mükemmel olmayan şekilde geçen Black Desert Online oyuncularını, bu sefer de bir başka aşama karşılıyor. Bu aşamada da amaç, size tanınan süre içerisinde, size gösterilen tuşlara basmak. İlk aşamaya göre çok daha kolay olduğundan, başarısız olmanız neredeyse imkansız bu aşamada. Oyunun her iki aşamasını da başarılı bir şekilde tamamlayan oyuncular, balıklarını yakalamış oluyor. Yakaladığınız balıkları kurutup pazar yerinde satabilir veya ticaretinizi geliştirmek için ticaret sorumlusuna satabilirsiniz. Bütün bunlar dışında, bir de AFK balık tutma özelliği bulunuyor. Balık tutarken çıkan, “Otomatik balıkçılık esnasında yakalanan işe yaramaz şeyleri atın.” seçeneğine tıklamanız ve işinize gücünüze bakmanız yeterli. Karakteriniz otomatik olarak balığınızı tutacaktır.

Black Desert Online

Oltaların dayanıklılıkları ve bazılarında işe yarar özellikler bulunuyor.

Dayanıklılık kalitesi ve özelliklerine göre değişiklik gösteren oltalar da bulunuyor elbette oyun içerisinde. Hatta, bazıları tamir bile edilebiliyor. Fakat, öncelikle tamir edilemeyen oltalara değinmek gerek. Bunlar, 10 dayanıklılığı bulunan Eski Olta, 30 dayanıklılığı bulunan Olta, 40 dayanıklılığı bulunan Kalın Olta ve 65 dayanıklılık puanının üzerine Balıkçılık Hızı +2 gibi önemli bir özellik sunan Çelik Olta bulunuyor. Çelik Olta‘yı kullanmak için, ne yazık ki balıkçılık seviyenizin Becerikli 5 veya üzeri olması gerekiyor. Ayrıca, yine tamir edilemeyenler arasında özellikle bahsetmek istediğimiz bir olta daha bulunuyor. Balıkçılık Hızı +3 özelliğini sunan ve 100 dayanıklılığa sahip olan Altın Olta, Profesyonel 5 balıkçılık seviyesi istiyor.

Tekrar tamir edilebilir oltalar, aynı zamanda Kara Taş (Silah) eşyası ile yükseltilebiliyor da. Balenos Oltası, yükseltildikçe otomatik balık tutma süresini azaltıyor. Epheria Oltası, yükseltildikçe daha fazla dayanıklılığa sahip oluyor. Mediah Oltası, nadir balık yakalama şansını arttırıyor. Calpheon Oltası, büyük balık yakalama şansını arttırıyor. Kara Taş‘larınız eğer fazla geldiyse ve seviyesini arttıracak bir silahınız kalmadıysa elinizde, satmadan önce elinizdeki oltayı geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Zira, Black Desert Online tarafından bizlere sunulan bu özel oltalar, aynı zamanda önemli özelliklere de sahip oluyorlar, gördüğünüz gibi. Özellikleri bir yana, aynı zamanda demircilerde tamir de edilebiliyorlar.

Black Desert Online

Balıkçılık seviyesi Profesyonel 5 ve üstü Black Desert Online oyuncularını daha iyi balıklar bekliyor.

Black Desert Online oyuncuları, yeterince balıkçılık ile uğraştıktan sonra ve Profesyonel 5 seviyesine ulaştıktan sonra, zıpkın kullanmaya da başlayabiliyorlar. İnce Zıpkın, 30 dayanıklılık puanına sahipken, Kalın Zıpkın 40 dayanıklılık puanına sahip. Sadece Iliya Adası‘nda yapılabilen bu zıpkınların balık yakalarken bizlere sundukları küçük oyun, olta ile sunulan küçük oyundan daha uzun sürüyor ve daha fazla zorluyor. Oyundaki amaç, zıpkınlarınız ve zamanınız tükenmeden önce, etrafta yüzen balığı vurmak. Zıpkınla balık yakalarken, herhangi bir çöp yakalama ihtimaliniz yok. Aynı zamanda, oltalar ile yakalayamayacağınız balıkları yakalama şansınız var.

Balıkçılık esnasında, Kadim Yadigar Kristal Parçası düşme ihtimali de bulunuyor. Bu parçaları 50 seviye olana kadar satmanız mantıklı bir karar olabilir. Fakat, 50 seviye ve üstüyseniz, eğer gerçekten paraya ihtiyacınız yoksa, kesinlikle satmamalı, tam tersine kullanmalısınız. 5 tanesini kullanarak, bir Kadim Yadigar Kristal Çağırma Parşömeni elde edebilirsiniz. Bu parşömenleri kullanarak birtakım patron savaşlarına katılabilir ve oyun içerisinde ciddi anlamda işe yarar ödüller elde edebilirsiniz.

Black Desert Online

Her yetenekte olduğu gibi, Balıkçılık yeteneğinde de yetenek seviyeleri bulunuyor.

Black Desert Online oyuncularını, yetenekler konusunda da bazı seviyeler bekliyor. Acemi, Çırak, Becerikli, Profesyonel, Zanaatkar, Usta ve Guru olmak üzere, 7 farklı seviye bulunuyor ve her birinde de 10’ar seviyemiz oluyor. Seviye arttıkça ne oluyor diye düşünenler için, özellikle burada vereceğimiz bilgiler bayağı iş görücü olacaktır. Yetenek seviyeniz arttıkça, daha hızlı ve daha iyi kalitede balıklar yakalayabileceksiniz. Black Desert Online tarafından sunulan türlü türlü özelliklere sahip olan daha iyi oltaları ve zıpkınları kullanabileceksiniz. Bazı yetenek seviyesi gerektiren görevleri yapabileceksiniz.

Balıkçılık seviyesini yükseltmek isteyen Black Desert Online oyuncuları için, ne yaparak tecrübe kazanabileceklerinden de bahsedelim. Öncelikle, balık tutarak tecrübe kazandığınızı zaten fark etmişsinizdir muhtemelen. Bunun üzerine ekleyebileceğimiz bilgi, balıkların ne kadar nadir olursa, o kadar fazla tecrübe puanı kazandıracağı olur. Ayrıca, bir başka tavsiye olarak da oyun tarafından sunulan görevleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Black Desert Online

Balık tutma hızı nasıl arttırılır?

Balıkçılık hızınızı arttırmak isterseniz, bu konuda da bazı tavsiyeler verebiliriz. Öncelikle, balıkçılık süresini azaltmak için penguen petinizi kullanabilirsiniz. Pengueniniz yoksa, Black Desert Online içerisinde de birtakım eşyalar bulunuyor tabii hızı arttırmak için. Egzotik Bitkisel Şarap, balıkçılık hızınıza 30 dakika boyunca +1 katar. Aloe Yoğurdu da, Egzotik Bitkisel Şarap gibi balıkçılık hızınıza +1 katar 30 dakika boyunca. Meyve Şarabı ise, bu özelliği size 60 dakika için verir.

Elde ettiğiniz balıklarınızı satarken de tavsiye edebileceğimiz birkaç konu var tabii. Elde ettiğiniz balıklardan olabildiğince yüksek gelir elde etmek istiyorsanız, olabildiğince en uzakta bulunan ticaret sorumlusuna satmanızı tavsiye ederiz. Ne kadar uzak olursa, o kadar fazla fiyat artışı olacaktır. Tuttuğunuz balığın yerini öğrenmek istiyorsanız eğer, farenizi balığınızın üzerine getirerek açıklama kısmına bakabilirsiniz. Açıklama kısmında balığınızı nereden tuttuğunuz ve balığınızın bozulmasına ne kadar kaldığı hakkında bilgiler bulunuyor olacaktır.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın