Bizler için sansürlenmiş olan 10 Pokémon oyunu

Bizler için sansürlenmiş olan 10 Pokémon oyunu

Yahu bu Pokémon size ne etti?

Çocukluğumuzun oyunlarından bir tanesi olan Pokémon, birçoğumuzu zamanında eğlendirmişti. Hatta Pokémon GO sayesinde günümüzde de bir süre eğlendik. Peki, daha önce hiç bu oynadığınız Pokemon oyunlarının sansürlenmiş olabileceğini düşündünüz mü? Çünkü özellikle eski Pokémon oyunları Avrupa ve Amerika bölgelerine sansürlenerek gönderiliyordu. Oyunun sansürsüz bir şekilde çıktığı ülkeler ise sadece bu oyunun ana vatanı idi. Yani efendim, çocukken oynadığımız veya daha yakın geçmişte oynadığımız o Pokemon oyunları aslında bayağı bir sansürlenmiş oyunlardı. Bu yazımızda da sizlere o sansürleri göstermeye çalışacağız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Pokemon

Jynx

Pokémon serisinde Avrupalı ve Amerikalı oyuncuların karşısına çıkan Jynx karakteri, mor renge sahipti. Fakat bu karakterin orijinal rengi sizlerin de hemen yukarıdan görebileceği gibi siyahtı. Oyunun geliştirici ekibi ve yayıncı ekibi, özellikle Amerika içerisinde ırkçılık konularına bulaşmamak için oyunlarını batı ülkelerine sürerken bu şekilde sansürledi.

Kumarcılar Yerine Oyuncular

Avrupa ülkelerinde video oyunlarını değerlendiren ve bu şekilde oyunlara yaş sınırı getiren PEGI, zamanında kumar konusunda çok hassastı. Bu yüzden Pokemon serisinin FireRed ve LeafGreen oyunlarında bulunan bazı karakterlerin ismi değiştirildi. Japonya’da bu karakterlerin ismi kumarcılar idi. Avrupa’ya sunulan Pokemon oyunlarında ise bu karakterlerin adı oyuncular oldu. Bu yasaklamalara rağmen daha sonra çıkan bazı Pokémon oyunlarında kumarcı isimli karakterler geri dönüş yaptı.

Alkol Yerine Kahve

Orijinal Pokémon Red ve Pokémon Green oyunlarında eğer Viridian City bölgesinin kuzeyine doğru gitmek isterseniz, sabah kahvesini içmeyi unuttuğu için sinirlenmiş olan bir adam göreceksiniz. Bu adam sizi kuzey tarafına geçirmiyor. Eğer geçmeye çalışırsanız adam size bağırıyor ve sonra kızı geliyor, babasına çok kaba olduğunu söylüyor. Fakat bu tabii ki bir sansür. Çünkü oyunun Japonya sürümlerinde sabah kahvesini içmemiş bir adam yerine, alkolden kendini kaybetmiş bir karakter bulunuyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Pokemon

Farklı Kıyafetler

Pokémon Colosseum içerisinde bulunan Rui isimli karakter, Asya bölgesinde kısa bir şorta, büyük göğüslere sahipti. Birçok insanın ilgisini çekebilecek, seksi bir şekilde tasarlanmıştı yani. Fakat bu oyunu Avrupa ve Amerika için piyasaya sürmek isteyen geliştirici ekip, bu karaktere uzun bir etek giydirdi, küçük bir estetik ameliyat ile de karakterin göğüslerini küçülttü. Tabii kıyafet değişimine tek örnek bu da değil. Pokemon serisinin geçmişinde benzer olaylar hem kadın, hem de erkek karakterler için yaşandı.

Yine Bir Kumar Mevzusu

Daha önce bahsetmiştik, eski bir Pokemon oyunundaki karakterlerin adı kumarcı yerine oyuncu yapılmıştı. Görülen o ki PEGI bu konuda ciddi bir şekilde kuralcı. Çünkü Pokémon Platinum içerisindeki bir binada bulunan kumar makineleri, oyunun Avrupa ve Amerika çıkışı için değiştirilmiş. Daha doğrusu, o kumar binası tamamen kapatılmıştı. Oyunun orijinal sürümünde tamamen girilebilir bir bina olan Game Corner, aynı oyunun sansürlenmiş halinde kepenklerini kapatmıştı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Naziler

Pokémon Diamond, Pokémon  Pearl ve Pokémon Platinum oyunlarında Registeel karakterinin pozlaması oldukça ilginçti. Çünkü bu karakterin orijinal pozu bir Nazi selamı idi. Oyunun geliştirici ve yayıncı ekibi, kendi oyunlarını Avrupa ve Amerika içerisinde sokabilmek için bu Nazi selamı pozunu sansürledi. Özellikle o zamanlarda Almanya sınırları içerisinde bu tip şeyler çok ciddi bir şekilde karşılanıyordu. Ayrıca başka bir Pokemon oyunundaki yan Svastika işareti de ciddi tepki görmüştü zamanında. Fakat bu yan Svastika işareti, oyunun ana vatanında iyi şansı sembol ediyordu.

Pokemon

Göz Kırpmalar

Yukarıdaki görselden de görebileceğiz gibi Pokémon Gold, Pokémon Silver ve Pokémon Crystal oyunlarındaki bazı karakterler oldukça seksi bir poza ve göz kırpışlara sahiplerdi. Bu yüzden Pokemon oyunları ciddi bir şekilde eleştirildi. Sonucunda ise oyunun batı sürümlerinde karakterler göz kırpmaktan vazgeçti. Fakat karakterlerin pozları veya oyun içerisindeki duruşları kesinlikle değişmedi.

Nidoqueen

Pokémon Stadium 2 oyununda bir karakter olan Nidoqueen oldukça ilginç pozlara sahipti. Bu karaktere bir süre emir vermediniz zaman sanki seksi pozlar veriyor gibi görünüyordu. Ayrıca bazı animasyonlarda da bu karakterin göğüsü ile oynadığı görünüyordu. Amerika içerisinde problem olan bu animasyonlar, küçük çocukların ilginç fetişlere sahip olmaması adına sansürlendi ve karakterin animasyonları tamamen değiştirildi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Nöbetler

Şimdiye kadarki gördüğümüz sansürler, insanların psikolojileri ile veya milli yasakları ile alakalı idi. Fakat Pokemon Red ve Pokemon Green özellikle Japonya’da bazı çocuklara nöbet geçirtmeye başladı. Bu nöbetlerin sebebi ise Thunderbolt, Hyper Beam ve Body Slam gibi hareketlerin efektleri idi. Yaşanan bu tatsız durumun sonucunda oyun tüm dünyada sansürlendi ve nöbet sorunları da yavaş yavaş ortadan kalktı.

Pokemon

Evlilikler

Bir Pokemon oyunundaki kütüphanede Sinnoh Folk Stories Part 3 isimli bir kitap bulunuyordu. Eğer bu kitabı oyunun batı sürümünde okursanız, Pokemon cinsi ile insanların aynı masada yemek yediğini öğreniyorsunuz. Tabii bu bir sansür. Eğer oyunun Japon sürümünü, yani sansürsüz sürümünü oynarsanız aynı kitapta Pokemon cinsi ile insanların daha önce evlendiği belirtiliyor. Bu da böyle bir sansür işte.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi en yeni ve PlayStation kullanıcıları tarafından muhtemelen çokça tercih edilen oyun ile tanıştıralım: FIFA 18 inceleme. Eğer futbol temelli bir oyun yerine, daha hızlı ve daha silahlı bir oyun arıyorsanız, Destiny 2 inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Son olarak, kardeş sitemizin GTA Online rehberi: taktik ve ipuçları, hileler, modlar ve oyun hakkında her şey yazısına bakmayı ve bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.