Bill Gates, Alzheimer hastalığı için 100 milyon dolarlık bağış yapacak

Bill Gates, Alzheimer hastalığı için 100 milyon dolarlık bağış yapacak

Çeken bilir diye boşuna dememişler.

Muhtemelen teknoloji milyarderleri denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir Bill Gates. Microsoft şirketinin kurucusu, teknoloji uzmanı, dünyanın en zengin adamı gibi yakıştırmalara bir yenisi olan hayırsever sıfatını eklenecek gibi görünüyor ünlü iş adamı. Son açıklamasına göre Bill Gates, Alzheimer hastalığının tedavisine dair çalışmalar için 100 milyonluk bir bağışta bulunacak. Bu konuya eğilmesinin nedeniyse, ünlü iş adamının çok yakınlarında gizli.

Bill Gates, Alzheimer hastalığı için 100 milyon dolarlık bağış yapacak

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir televizyon programında konuşan Bill Gates, Alzheimer hastalığının tedavine dair çalışmalar için harcayacağı rakamlardan bahsederken, konuya tepkisiz kalmayışının sebebini de açıkladı. Açıklamalara göre ünlü milyarderin 92 yaşındaki babası da bu hastalıktan muztarip. Hastalığın insandan götürdüklerini en yakından yaşayan Microsoft şirketinin partonu, “Hastalıktan nedeniyle babam derinden etkilendi. Bu problemleri çözerek, insanlık trajedisini kontrol altına alabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Her geçen gün daha çok kişinin Alzheimer hastalığına yakalandığının ve bunun bir insanlık trajedisi olduğunun altını çizen Bill Gates, yapacağı bağışın 50 milyon dolarlık kısmının, yeni tedavi seçenekleri bulmaya yönelik araştırma ve geliştirmeyi destekleyen Dementia Discovery Fund kuruluşuna gideceğini söyledi. Ünlü iş adamı geri kalan 50 milyon doları, klinik araştırmaları hızlandıracak bir ulusal bağış kanalı açmak için kullanacak, teknolojik bir veri tabanı yardımıyla, gelecek desteklere öncülük yapacak.

Ayrıca Bill Gates, her geçen gün yaşlandığını söyleyerek, kendisinin de Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin bulunduğunu ekledi. Bu 100 milyon doların, sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor teknoloji milyarderi. Ünlü kişilerin, insanlığa faydalı adımlar attığını görmek gerçekten güzel. Maalesef insanın başına gelince anlaşılıyor veya görülüyor bazı önemli konular. Umarız, Bill Gates tarafından başlatılan hareketin devamı gelir ve Alzheimer gibi pek çok hastalığın tedavisi için çözümler bulunur.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın