Belçika Oyun Komisyonu Loot Box’ların kumar olduğuna kanaat getirdi

Belçika Oyun Komisyonu Loot Box’ların kumar olduğuna kanaat getirdi

Bu sefer kutuyu yapımcılar açıyor ve 5 yıllık hapis cezasıyla ödüllendiriliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda Oyun Otoritesi piyasadaki pek çok oyunun sahip olduğu Loot Box sistemlerinin kumar tanıma uygun olduğuna karar vermişti. Bu karardan birkaç gün sonra Belçika’da Loot Box’ların kumar olduğuna kanaat getirdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Overwatch Loot Box

Belçika Oyun Komisyonu tarafından incelenen FIFA 18, Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive ve Star Wars: Battlefront 2 oyunlarından sadece biri kanuna uygun bulundu. 21 Mart’ta getirdiği değişiklik ile oyuna etki eden tüm eşyaları, sadece oyun içi para ile alınabilir hale getiren Star Wars: Battlefront 2 kanuna uygun. Diğer oyunlar ise yasadaki kumar tanımı gereğince illegal  bulundu.

Loot Box sistemlerine bel beğlayan oyunların başı belada.

Hafta başında Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, yaptığı açıklamada birçok oyunun bu ve benzeri Loot Box sistemlerini kaldırması gerektiğini ve aksi takdirde 800.000 Euro para cezası ve 5 yıl hapis istemiyle yargılanabileceklerini söylemiş. Ayrıca eğer bu sistemleri kullanan 18 yaşın altında oyuncular var ise cezaların ikiye katlanacağını da belirtmiş.

Oyuncular ise Koen Geens’i geçen sene gene oyunlardaki Loot Box sistemlerine olan merakıyla biliyor. Kendisi geçen sene Oyun Komisyonu’na Battlefront 2’yi inceleyip oyundaki kutuların kumar tanımına uyup uymadıklarını denetlemesi ile görevlendirmişti. Bu raporun temelleri de  belli ki o zamana dayanıyor. Raporda bu sistemlerin ne zamana kadar kaldırılması gerektiği ile alakalı ise bir bilgi verilmemiş. Fakat Adalet Bakanı ilerleyen bir zamanda oyun geliştiricileri ve yapımcılarıyla bu konu üzerine bir konuşma gerçekleştireceğinden bahsetmiş.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Oyuncuların büyük bir bölümü tarafından iyi gözle bakılmayan Loot Box’lar hakkında böyle gelişmeler gelmesinin gene birinci sebebi ise oyuncular. Star Wars: Battlefront 2 çıktığında pek çok oyuncu tarafından sahip olduğu saçma kutu sistemi ile eleştirilmişti. Daha sonra EA ilk etapta sistemi geçici bir süreyle kaldırmıştı. 21 Mart itibariyle de tam anlamıyla kaldırmıştı. Daha öncede Belçika’nın kararına benzer bir kararı Avustralya vermişti. Avustralya Loot Box sistemlerinin kumar olduğuna, gençleri bunlardan korumak zorunda olduklarına ve bu konuyu Amerika’da başka eyaletler ile görüşeceklerine değinmişti. Yani görülen o ki her ne kadar oyun firmaları bu değişikliği istemese de galip ayrılan taraf oyuncular olacak gibi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın