Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Zırhlı araçları ustaca kullanmak

Battlefield 1 Rehberi – Zırhlı araçları ustaca kullanmak

Zırhlı taşıtların avantajlarını ve dezavantajlarını inceliyoruz.

Birinci Dünya Savaşı, pek çok açıdan ilklerin yaşanmasına sebep olan çığır açıcı bir savaştı. Pek çok hafif zırhlı aracın yanı sıra, hepimizin bildiği tankların ataları da ilk olarak bu savaşta ortaya çıktı. Siperleri hızlıca geçebilmek ve siperlerde saklanan düşman askerlerini öldürebilmek için üretilen bu dev makineler, savaş alanlarının kabusu haline geldi. Birinci Dünya Savaşı’nı olabildiğince gerçekçi bir şekilde bizlere sunan Battlefield 1’de önemli görevlere sahip olan zırhlı araçlar; oyunun gidişatına yön verebiliyorlar. Battlefield 1 ile birlikte ilk defa tanıştığımız pek çok araca yakından göz atacak ve önemli bilgiler vereceğiz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri zıhlı araçları detaylıca anlatacağımız rehberimiz ile baş başa bırakalım.

Battlefield 1

Ağır Tanklar

Askerler tarafından “Yürüyen Kale” olarak adlandırılan bu ağır zırhlı dev makineler, düşman kuşatması altındaki bölgelerden çıkış yolunuz bile olabiliyorlar. Diğer tanklara kıyasla yüksek ateş gücüne sahip olmasalar da, dayanıklılıkları ve alev makinesi gibi ilgi çekici silahları ile öne çıkıyorlar. Özellikle şehir haritalarında kullanmak için bire bir olan bu tankların tek sıkıntısı ise hantal ve çok büyük olmaları.

Biri sürücü olmak üzere toplam 6 askeri muhafaza edebilen ağır tanklar, çatışma arasında kalan müttefiklerinizi kurtarmak için bire bir. Orta ve kısa mesafeli çatışmaların yaşandığı haritalarda kendilerini gösteren bu makineler, özellikle ara sokaklardaki düşman askerlerini rahatlıkla temizleyebiliyorlar. Tankınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk unsur, olabildiğince fazla makineli tüfeği düşmanlara bakar konumda tutmaktır.

Ateş gücünüz diğer tanklara göre sınırlı olduğundan, elinizde olandan olabildiğince faydalanmanız gerekiyor. Tankınızı özelleştirerek ekleyeceğiniz alev makinesi, dar alanlardaki rakiplerin icabından gelmenize yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ikinci unsur ise, tankınızın çok hantal ve çok büyük bir hedef olması. İlerleyeceğiniz noktayı iyi seçmeli ve düşman Taarruz sınıfı askerlerinin saldırılarından kaçınmalısınız.

Kara Gemileri

Oyunun senaryo modunda da oynama imkanını elde ettiğimiz bu tank türü, oldukça dengeli ve her türlü çatışmada iş görüyor. Diğer tanklara kıyasla dengeli bir ateş gücü ve hız oranına sahipler, bu sayede Battlefield 1’in dinamik yapısına göre aldığınız kararları uygulamanıza yardımcı olabiliyorlar. Sürücü, bir makineli tüfeğin yanı sıra havan topu benzeri silahın da kontrolünü ele alıyor. Bu sayede uzak noktalardaki işaretlenmiş hedefleri kolayca haklayabiliyorsunuz.

Sürücü dahil toplam 3 askerin kullanabildiği kara gemileri, savaş alanında oldukça haşmetli görünüyorlar. İki yanda yer alan toplar ile siperlerin içindeki askerleri püskürtürken, karşınızdan gelen düşman hücum kıtası askerlerini de makineli tüfeğiniz ile biçebiliyorsunuz. Paletleri kolaylıkla parçalanabilen bu tankların en zayıf noktası bu diyebiliriz. Çok açıkta kaldığınız zaman düşman sizi rahatlıkla hareketsiz hale getirebiliyor.

Toplarınızın sağladığı yüksek ateş gücünü ve makineli tüfeğinizin dinamikliğini kullanarak tek başınıza bir objektifi rahatlıkla ele geçirebiliyorsunuz. Çevreyi iyi gözetlediğiniz ve topçularınızla koordine olduğunuz takdirde adeta bir canavar halini alıyorsunuz. Düşman hafif tanklarıyla da rahatlıkla mücadele edebilen kara gemileri, hafif tanklar kadar hızlı olmasalar da ağır tanklar kadar hantal değiller.

Hafif Tanklar 

Savaş alanlarının en hızlı ve belki de boyutuna kıyasla en güçlü makineleri olan hafif tanklar, piyadeleri ve düşman ağır tanklarını püskürtmek için bire birler. Sürekli hareket halinde olmanızı ve durmaksızın ateş etmenizi isteyen bu çelik canavarlar, takımınızın ani saldırılarına yardımcı olmanızı sağlıyorlar. Tek başınıza çok fazla etkili hamle yapamasanız da, piyade birliklerinize rahatlıkla destek verebiliyorsunuz.

Sadece tek bir askerin kullanabildiği hafif tanklar doğru kullanıldıkları zaman oldukça etkili bir hal alıyorlar. Adı üzerinde hafif oldukları için kolayca yok edilebilseler de, çevrenizin farkında olup düşmanları gözetlerseniz ortada böyle bir tehlike kalmayacaktır. Sürekli tetikte olmalı ve üçüncü şahıs kamerasını kullanarak düşman askerlerini aramalısınız. Hızlıca seviye atlamak isteyenler için hafif tankları önerebiliriz.

Yavaş ve saklanarak oynamayı planlıyorsanız, büyük ihtimalle bir veya iki dakika içerisinde yok edilirsiniz. Tanksavar roketi ve tanksavar bombası gibi ekipmanların hedefi haline geldiğinizde dayanıksız zırhınız sizi daha fazla koruyamayacak ve kaçmak zorunda kalacaksınız. Bunu engellemek için yapabileceğiniz en iyi hamle ise, az önce de söylediğimiz gibi sürekli tehdit ateşi açmak ve hareket halinde olmak.

Topçu Kamyonları

Çok oyunculu modda nedense pek az gördüğümüz bu zırhlı araçlar, aslında oldukça ölümcül ve etkililer. Bir sahra topunu öylece etrafta taşıyabildiğinizi düşünsenize. Aslında bu hayal değil, topçu kamyonları tam olarak bunu yapıyor ve düşman piyadelerini dağıtmanızı sağlıyorlar. Topluluk halinde bulunan düşmanları tek hamlede yok etmek veya içi düşman askeri dolu bir binayı harabeye çevirmek için tek yapmanız gereken topunuzu ateşlemek.

Topun yanı sıra bir adet de makineli tüfeğe sahip olan bu araçlar, makineli tüfekler sayesinde kendilerini koruma altına alabiliyorlar. Takım arkadaşlarınızla, özellikle de manganızla veya gözcülerle iletişim halinde olmanız çok önemli çünkü işaretlenmiş hedefleri bulmanız çok kolay oluyor. Zaten düşmanları bulduktan sonra topunuz ile onları yok etmek çok da zor olmuyor ve hepsinin hakkından geliyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken bir noktadan bahsedelim. Siz topunuz ile nişan almaya çalışırken düşman askerlerinin hedefi haline geldiğinizi fark etmeyebilir ve bir anda havaya uçabilirsiniz. Bu sebepten her zaman kendi askerlerinizin, yani müttefik birliklerin olduğu konumlardan ateş açmaya dikkat edin. Bu sayede sizi koruyan veya en azından siz patladığınızda intikamınızı alabilecek birileri olur. Umarız bu rehberimiz zırhlı taşıtları daha net kavramanıza yardımcı olmuştur. Taşıt modifikasyonlarını anlatacağımız bir rehber de yakın zamanda sizlerle olacak.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın