Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 15.10.2016

Büyük bir tüfek ve cephane sandıkları taşımak, Takviye sınıfının en büyük görevidir.

battlefield-1 (1)

Birinci Dünya Savaşı’nda geçmesinden dolayı, Battlefield 1’in çoklu oyuncu modunda gerçekten birçok şeyi değiştirebilme şansına sahip oluyoruz. Geliştirici DICE bunu o kadar güzel kullanmış ki, Battlefield 1 diğer nişancı oyunlarına oldukça benzerken, bazı yönleriyle onlardan çok güzel ayrılıyor.

Savaş alanına girmeden önce, size rehberlik etmemize izin verin. Çünkü hangi sınıftan, ne beklendiğini bilirseniz oyun çok daha güzel ve eğlenceli bir hal alacak. Hazırsanız, Takviye yani destek sınıfımızla başlayalım.

Battlefield 1 Sınıfları: Takviye Oynama Rehberi

Battlefiled serilerinde takım çalışması, diğer oyunlardakine göre oldukça önemli bir yer tutar. Takviye sınıfı da, çoklu oyuncu modundaki her manga yer alması gereken, gerçekten büyük role sahip bir sınıftır. Taarruz oyuncuları genelde zor anlarda yardımcı olmaları için bir takviye sınıfı ile takım oluştururlar, fakat Takviye sınıfının kendisi de fazlasıyla can yakar.

Takviye Sınıfının Kullanabildiği Silahlar

Takviye sınıfı, taarruz sınıflarının kullandığı submachine gun (hafif makinalı tüfek) ailesine ait silahları kullanamasalar da, bazı light machine gun ailesine ait silahlara erişebiliyorlar. Bu tüfeklerin öldürme güçleri yeterince iyi olmadığından dolayı, genellikle yüksek şarjör kapasitelerine sahipler. Bu da, takım arkadaşlarına hareket edebilme imkanı veren yoğun bir ateş gücü demek. Kullandığınız silahların yardımı ile kill assist (öldürmeye yardım) ve suppression (engelleme) puanlarını fazlasıyla kazanacaksınız. Kullanacağınız bazı silahların, farklı etkiler yapacağını ve performansınızı etkileyeceğini, bu yüzden silah seçiminizi dikkatle yapmanız gerektiğini belirtelim.

İkincil silah kısmında, diğer sınıfların da erişebildiği pistol (tabanca) ailesine erişebiliyoruz. Bu silahların hemen hepsi, ortalama bir hasar veriyor ve orta menzilde iş yapıyorlar. Ancak yalnız kaldığınız bazı durumlarda, öldürme konusunda kullandığınız tüfeğinizden daha iyi iş yapabiliyorlar.

Takviye Sınıfının Donanımı

Battlefield 1’deki sınıflar arasındaki en büyük ayrıştırıcı özelliklerden birisi donanımlar. Takviye sınıfının diğer sınıflara oranla çok harika donanımları olmasa da, takım oyunlarındaki en önemli olan donanımlara sahipler. Bu donanımlar, cephane sandıkları, cephane paketleri ve etkileyici bir menzile sahip olan üç ayaklı bomba seti.

Cephane sandıkları (Ammo crates), galibiyet ile yenilginin arasında ince çizgidir. Eğer ki takımınız ölmeden iyi oynuyorsa, cephaneleri hızla tükeniyordur. Cephane sandıklarından bir tanesini onların yakınlarına bıraktığınızda, takımınız mermilerini ve el bombalarını buradan yenileyebilir. Ancak cephane sandığını koyduğunuz yerin korunuyor olmasına dikkat edin, takım arkadaşlarınızın cephanelerini yenilerken ölmelerini istemiyorsanız tabii ki.

Cephane paketleri (Ammo packs), cephane sandıkları kadar etkileyici olmasa da, temelde aynı işi görüyorlar. Bu paketler çok fazla dayanmadıkları gibi, takım arkadaşlarınız tarafından görülmeleri de daha zor. At üstünde yeniden doğmayı seçtiğinizde dönüştüğünüz Cavalry (süvari) sınıfı da, bu cephane paketlerine sahiptir.

Havan topu (Mortar), belli bir bölgeye yüksek hasar verebilen, patlayıcı kovanlar atan kurulabilir bir silahtır. İki türü vardır. Bunlardan ilki olan High Explosive türü bir bölgeye doğrudan hasar verir, askerleri toza çevirir ve araçlara ciddi hasar verir. Air adlı diğer tür ise, gökyüzünde patlar ve daha büyük bir alana dağılır. Askerlere verdiği hasar çok değişmezken, araçlara neredeyse hiç hasar vermez.

Takviye sınıfının Limpet Charge adlı ufak bir patlayıcısı da bulunmakta. Manyetik olan bu patlayıcı, araçlara yapışabiliyor. Yapmanız gereken tek şey, Limpet Charge'ı araca yapıştırmak ve patlamasını beklemek.

Tamir aleti (Repair Tool), dost olan araçları tamir edebilmeye yarıyor. Eğer bir düşman aracı üzerinde kullanırsanız, aracı sabote ederek zarar verir. Araçları tamir aleti ile onarmanın, aracın içinde oturarak onarmaya çalışmaktan daha verimli olduğunu da aklınızda bulundurun.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.