Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 15.10.2016

Sıhhiyeci sınıfı, sizin düşündüğünüzden çok daha ölümcül.

battlefield-1-melee-weapons-1

Birinci Dünya Savaşı’nda geçmesinden dolayı, Battlefield 1’in çoklu oyuncu modunda gerçekten birçok şeyi değiştirebilme şansına sahip oluyoruz. Geliştirici DICE bunu o kadar güzel kullanmış ki, Battlefield 1 diğer nişancı oyunlarına oldukça benzerken, bazı yönleriyle onlardan çok güzel ayrılıyor.

Savaş alanına girmeden önce, size rehberlik etmemize izin verin. Çünkü hangi sınıftan, ne beklendiğini bilirseniz oyun çok daha güzel ve eğlenceli bir hal alacak. Hazırsanız, Sıhhiyeci yani sıhhiye sınıfımızla başlayalım.

Battlefield 1 Sınıfları: Sıhhiyeci Oynama Rehberi

Diğer rehberlerimize göz attıysanız, Takviye sınıfının herhangi bir iyileştirme özelliği olmadığını görmüşsünüzdür. Bunun sebebi oyunda bir Sıhhiyeci sınıfının yer alması elbette. Sıhhiyeci her ne kadar askerleri hayatta tutan bir rolde olsa da, özellikle Taarruz sınıfına sıkıntı çıkartacak fazlasıyla güçlü bazı silahlara erişebiliyor. İyi bir Sıhhiyeci oyuncusu olmanın anahtarı, savaşlardan ve beladan uzak durmak. Silah yapıları yakın mesafelerden yeterince iyi olmasa da, uzak mesafelerde gayet etkililer. Ayrıca takım arkadaşlarınızı hayatta tutacak eşyalarınızı kullanmayı da unutmayın.

Sıhhiyeci Sınıfının Kullanabildiği Silahlar

Sıhhiyeci sınıfı, menzilleri ve öldürme kabiliyetleri gerçekten yüksek olan semi automatic rifle (yarı otomatik tüfek) ailesinden silahlara erişebiliyorlar. Bu silahların, her ne kadar hedef alma geliştirmeleri olsa da birer keskin nişancı tüfeği olmadığını anlamak oldukça önemli. Bu nedenle keskin nişancılarla bire bir savaşlardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Yüksek bir yere çıkıp, düşmanlarınızı belli bir mesafeden indirmek yapılabilecek en mantıklı şeylerden birisi. Çünkü fark edilseniz bile, taarruz ve takviye oyuncuları silahınızın menzilinden dolayı dezavantajlı durumda olacaklardır.

İkincil silah kısmında, diğer sınıfların da erişebildiği pistol (tabanca) ailesine erişebiliyoruz. Bu silahların hemen hepsi, ortalama bir hasar veriyor ve orta menzilde iş yapıyorlar. Ancak yakın dövüşlerde, tüfeğinizden daha kullanışlı olduğunu da söylemeliyiz.

Sıhhiyeci Sınıfının Donanımı

Battlefield 1’deki sınıflar arasındaki en büyük ayrıştırıcı özelliklerden birisi donanımlar. Gadget adı verilen bu donanımlar oyunda gerçekten önemliler. Sıhhiyeci sınıfı her ne kadar güçlü silahlara sahip olsa da, asıl önemi takım arkadaşlarına yardım etmesine olanak sağlayan donanımlarında yatıyor. Bazı donanımları düşman üzerinde de kullanılabiliyor. Bu donanımlar; ilk yardım sandıkları, bandaj paketleri, şırınga ve tüfek bombası.

İlk yardım sandıkları (Medical crates), Battlefield oyuncularının önceki oyunlardan aşina oldukları ilk yardım çantaları ile aynı işlevi görüyorlar. Savaş alanına atılan bir sandıktan, takım oyuncuları can puanlarını doldurabiliyorlar. Bu sandıkları güzel korunan bir yere koymanızda fayda var, böylece takım arkadaşlarınız can puanlarını doldururken hasar almayacaklardır.

Bandaj paketleri (Bandage pouches), ilk yardım sandıkları ile aynı görevi görürler, fakat çok daha küçüklerdir. Bunun hem iyi, hem kötü yanı var. Bu paketlerden sadece iki tane taşıyabiliyorsunuz ve ancak bunları attığınızda takım arkadaşlarınızın savaşın ortasında bunları ıskalamamasına dikkat edin. Bu paketler belli bir süre boyunca, belli bir miktar can puanının geri kazanılmasını sağlıyor. Bu nedenle güzel korunan bir yere koymaya özen gösterin. Bandaj paketlerini bir veya iki oyuncuyu iyileştirmek zorunda olduğunuz anlarda kullanın, diğer durumlarda ilk yardım sandığı daha kullanışlı olur.

İlk yardım şırıngası (Medical syringe), eski oyunlardaki defibrilatör cihazının görevini yerine getiriyor, ölmüş askerleri hayata geri döndürüyor. Gerçekçi görünmediğinin farkındayız ama, gerçekten kullanışlı. Battlefield 1'de ölen oyuncuların vazgeçme veya yakınlardaki bir Sıhhiyeci oyuncusuna çağrıda bulunma seçenekleri bulunuyor. Eğer Sıhhiyeci oynarken böyle bir bildirim görürseniz, elinizi çabuk tutun, çünkü bildirimi gönderen oyuncu her an bu dünyadan göç edebilir. İlk yardım şırıngası, yaralı düşman askerler üzerinde de kullanılabilir. Eğer bir düşmana fazla yaklaşırsanız, şırıngayı sokarak düşmanın aşırı dozdan ölmesini sağlayabilirsiniz. Aman ne hoş.

Tüfek bombası (Rifle grenade), Sıhhiyeci sınıfıyla hiç alakası olmayan bir çeşit silah. Kendisi tüfeğinizin sonuna takılan bir bomba atar olarak görev yapıyor. Tek atış hakkına sahip olduğunuz tüfek bombasının üç farklı tipi var: Frag, Smoke ve High Explosive. Frag türü askerlere iyi hasar verirken, High Explosive araçlara oldukça iyi hasar veriyor, askerlere de hasarı fena değil. Smoke ise daha çok destek amaçlı kullanılabilecek bir yapıda.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.