Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirin

Battlefield 1 Rehberi – Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirin

Haşmetli mi haşmetli Zırhlı Tren'e yakından bakıyoruz.

Takım içi koordinasyonun ve iş birliğinin önemli olduğu oyunları hepimiz sevmişizdir. Takım çalışmasına yatkın bir karakterimiz olmasa da, bir işi daha hızlı ve daha kolay yapmak hoşumuza gider. Peki ya bu iş birliğini zırhlı bir tren üzerinde uygulamaya kalksak ne olur? Düşünmenize gerek yok, Battlefield 1 bu soruyu çoktan cevapladı. Sina Çölü haritasının haşmetli Zırhlı Treni ile, takımınızı zafere taşıyın veya savaşın gidişatını değiştirin. Birlikte çalışarak treni koruyun ve düşman birliklerini teker teker avlayın. Zırhlı Tren; kocaman cüssesi, kurşunun bile delemediği zırhı ve dev toplarıyla, düşmanlarınıza korku salacak. Rehberimizde; Zırhlı Tren nedir, onunla ne yapabiliriz ve nasıl kullanılır sorularını cevaplayacağız. İsterseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve rehberimize başlayalım.

Battlefield 1

Zırhlı Tren Nedir

Battlefield 1’in tanıtımıyla birlikte ortaya çıkan unsurlardan birisi, “Behemoth”lardı. Her haritada bulunan bu devasa araçlar, savaşı kaybetmek üzere olan takımın lehine beliriyor ve bu takıma savaşın gidişatını değiştirme şansı veriyorlar. Sina Çölü haritasının devasa aracı olan Zırhlı Tren, haritadaki raylar üzerinde hareket ediyor ve menzilinin yettiği her yere atış yapabiliyor. Özellikle, sürücünün kontrolünde bulunan devasa bir top yardımıyla; haritadaki neredeyse bütün bölgelerin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Sürücü dahil 6 oyuncunun kullanabildiği bu araç, birbirinden farklı pek çok silahın kontrolünü takımınıza veriyor. Sürücü koltuğundaki oyuncu, topçu arayüzüyle beraber kullanabileceği 57mm bir topa sahip; ikinci koltukta oturan oyuncu da aynı silahı kullanıyor, ancak topçu arayüzünü kullanamıyor. Üç ve beşinci koltuklarda ağır makineli tüfekler bulunurken; dördüncü koltukta oturan oyuncu, bir uçaksavarı kontrol ediyor. Son olarak ise, altıncı koltuktaki oyuncu 20mm bir otomatik topun kontrolünü ele alıyor.

Battlefield 1

Zırhlı Tren Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır

Takımınız lehine bir Zırhlı Tren belirdiği zaman, ekranınızda bununla ilgili bir uyarı göreceksiniz. Öldüğünüzde veya planlama ekranına dön diyerek kendinizi öldürdüğünüzde, sanki bir tanka binermiş gibi; haritadaki tren ikonuna çift tıklayarak, Zırhlı Tren kullanıcıları arasına katılabilirsiniz. Klavyenizdeki fonksiyon tuşları ile (F1-F6), boş koltuklara geçebilirsiniz. Eğer sürücüyseniz, ileri ve geri tuşlarıyla treni hareket ettirebilir ve raylar üzerinde ilerleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir silahı kontrol ediyorsanız, yapmanız gereken tek bir şey var; düşmanları avlamak.

Savaşın gidişatını değiştirmesi amacıyla oyuna eklenmiş olan Zırhlı Tren, doğru kullanıldığı takdirde bu işlevini yerine getiriyor. Eğer yanlış kararlar alırsanız, kazancınız birkaç puandan öteye geçmez. Takımızla koordine olmalı ve haritadaki üs bölgelerini ele geçirmelisiniz. Fetih modundaki, dağların arasında kalan “F” üssü hariç; haritadaki bütün üslere ateş etme imkanınız var. Piyadelerinizi ve zırhlı araçlarınızı destekleyerek, sağlam adımlarla ilerleyin. Tek başınıza, sadece bir üssü ele geçirmeniz; hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.

Battlefield 1

Zırhlı Tren ile Neler Yapmak Gerekiyor

Az önce söylediklerimizi detaylandırma vakti geldi. Zırhlı Tren, tek başına bir maçın kaderini belirleyecek güce sahip. Bu gücü iyi kullanmanız gerekiyor. Tren rayları; direkt olarak G,D ve A üs bölgelerinin içerisinden geçiyor. Yapmanız gereken ilk şey, takımınız ile iletişime geçerek bu bölgelerden birini fethetmek. Üsleri tek başınıza da ele geçirebilirsiniz, ancak oradan ayrıldığınız anda kaybetmeye başlayacaksınız. Battlefield 1’in en büyük özelliklerinden birisi, yıkımın oldukça artması. Eğer bir binanın içerisinde düşman askerlerinin olduğunu düşünüyorsanız, toplarınızdan birini kullanarak orayı yerle bir edin.

Treninizdeki uçaksavarı da unutmamak gerekiyor. Dost uçakları gökyüzünün hakimleri haline getirmek için, uçaksavarınızı kullanarak düşman uçaklarını avlayın. Ancak dikkat etmeniz gereken bir şey var, treninize en büyük zararı verebilecek unsurlardan birisi uçaklar. Toplar ve ağır makineli tüfekler; uçakları düşürebilir, kara birliklerini ezip geçebilir ve zırhlı araçları parçalayabilir. Avantajlardan iyi faydalanın ve düşmanın harita hakimiyetini yok edin. Geriye kalan her şeyi piyadeleriniz ve zırhlı araçlarınız yapacaktır; siz onlara kol kanat gerin yeter.

Battlefield 1

Zırhlı Tren Rakip Takımın Kontrolündeyse Ne Yapmalı

Savaşı önde götürüyorsunuz ve zaferin tadını çoktan aldınız. Ancak ekranda gördüğünüz bir uyarı ile birlikte, rakip takımın lehine bir Zırhlı Tren ortaya çıktığını fark ettiniz. Eğer kullanabileceğiniz bir uçak veya ağır tank yoksa, yapmanız gereken ilk şey Taarruz sınıfına geçmek. Taarruz sınıfının sahip olduğu mayın ve dinamit sayesinde, trene zarar verebilir; hatta geri çekilmesine bile sebep olabilirsiniz. Eğer trenin sürücüsü dinamitlerinizi veya mayınlarınızı görmezse, işiniz çok kolay olacaktır; olur da görürse, yine de oraya geçmesini engellemiş olacaksınız.

Eğer bir uçağa erişiminiz varsa, akılcı oynamanız gerekecek. Trendeki uçaksavar ve toplar sizi rahatlıkla düşürebileceği için, belirli bir yükseklikten bombalama yapmanız; veya dikkat dağıtarak saldırmanız gerekiyor. İki arkadaşınızla birlikte bu işi yaparsanız, göründüğünden daha kolay olacak ve beklentilerinizi karşılayan sonuçlar alacaksınız. Zırhlı Tren, adının hakkını verecek kadar zırhlı olsa da; hiçbir şey yok edilemez değildir. Battlefield 1’de denemek istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz; trenin üstüne çıkmayı deneyen olmadı sanırız. 

Battlefield 1

Bir Battlefield 1 rehberinin daha sonuna geldik. İstekleriniz ve talepleriniz doğrultusunda, her zaman yeni rehberler oluşturabiliriz. Ne diyorsunuz, Zırhlı Tren ile takımınızı zafere taşıyabilir misiniz?

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın