Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Osmanlı İmparatorluğu haritaları

Battlefield 1 Rehberi – Osmanlı İmparatorluğu haritaları

Sina Çölü, Fao Kalesi ve Süveyş haritalarına yakından bakıyoruz.

Birinci Dünya Savaşı boyunca Arap Yarımadası’ndaki İngiltere Krallı tarafından desteklenen isyancılara karşı savaşan Osmanlı İmparatorluğu, büyük bir mücadele verdi. Battlefield 1 ile birlikte topyekün savaşın en önemli parçalarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu emrinde bir askeri oynayabiliyoruz. Çok oyunculu moddaki pek çok haritanın üçünde yer alan imparatorluk, kendi topraklarında savaşıyor. Fao Kalesi, Sina Çölü ve Süveyş haritaları hakkında öğrenmek istediklerinize yer vereceğiz. Oynanışa dair bilgiler, taktikler ve ipuçlarının yanı sıra bazı ince noktaları da sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz artık Osmanlı İmparatorluğu haritalarını yakından tanıyacağımız rehberimize geçelim.

Battlefield 1

Fao Kalesi

Stratejik bir noktada bulunan bu Osmanlı kalesi, İngiliz akınlarını durdurmak için bire bir. Genellikle uzun ve orta mesafeli çatışmalara gireceğiniz bu harita, bazı noktalarda kısa mesafeli çatışmaları da yaşattırıyor. Özellikle kale içerisinde çok fazla konumlanma imkanı varken, arazide de kayalar gibi çöl unsurlarına sırtınızı yaslayabiliyorsunuz. Özellikle Gözcü sınıfı için cehver niteliğinde olan Fao Kalesi, süvarilerin de oyundan zevk almasını sağlıyor. Dilerseniz bu haritayı ve neler yapabileceğinizi biraz daha yakından inceleyeyim.

 • Harita Bilgisi

Büyük ve alışkın olduğumuz tipte bir Battlefield 1 haritası olan Fao Kalesi, çatışabileceğiniz pek çok alan sunuyor. Fetih modunun konuşlanma ekranından alınmış hemen yukarıdaki ekran görüntüsüne baktığınızda, harita hakkında genel bir fikir edinebiliyorsunuz. Haritanın en önemli noktası olan kalenin yanı sıra, tepelik alanlar ve düz araziler de sizleri bekliyor olacak. Pek çok farklı bölgeyi kontrol altında tutmaya çalışırken, kaleden ateş eden gözcü birliklerine karşı durmak zorunda kalacaksınız. Aslına bakarsanız oldukça zor bir harita olan Fao Kalesi, pek çok taktiksel karar almanızı gerektiren bir yapıya sahip. Haritanın güneyinde bulunan deniz, bir Dretnot’a ev sahipliği yapıyor. Haritadaki topların yerlerini öğrenmeli ve gemiye saldırabileceğiniz noktaları belirlemelisiniz. Örneğin kalenin kurulu olduğu dağın etekleri bu iş için ideal olabilir.

 • Stratejik Konumlanma

Açık alan bakımından oldukça zengin olan bu haritada hayatta kalmak istiyorsanız siperden sipere ilerlemelisiniz. Eğer bir noktayı tutmanız veya bir yerde durmanız gerekiyorsa, arkanızdan bir düşman gelmeyeceğine emin olun. İç Avlu ve Dış Avlu üslerinde, yani Fao Kalesi yakınlarındaysanız; kalenin burçlarına dikkat etmelisiniz. Haritanın kuzey kısmındaki kayalıklar, gözcülük yapmak için ideal. Düşmanları rahatlıkla işaretleyebilir veya tetiği kendiniz çekebilirsiniz. Dinamik hava şartları da bu haritadaki oynanışı etkileyen unsurlardan birisi tabii ki. Görüş mesafeniz kısaldığında Taarruz sınıfına geçip pompalı tüfek kullanabilir veya yakın mesafede kullanabileceğiniz bir silahı tercih edebilirsiniz. Rakibin arkasında konum almak genellikle tehlikeli olsa da, işe yaradığı su götürmez bir gerçek. Özellikle görüş kısıtlıysa, rakiplerin arkasında konumlanıp hepsini öldürebilirsiniz.

 • Piyade Taktikleri

Bütün sınıfların dengeli bir biçimde başarılı olabileceği bu haritada istediğiniz role bürünebilirsiniz. Tavsiyemiz ise kesinlikle Gözcü ve Taarruz sınıfları olacaktır. Destek sınıfının silahlarından saklanmak için çok fazla engel olduğundan ve Sıhhiyeci sınıfı silahlar çatışma içerisinde etkisiz kaldığından bu sınıfları tercih etmemeniz iyi olur. Tabii ki dostlarınıza mühimmat takviyesi yapmak veya hayata geri döndürmeyi seçmek sizin tercihiniz. Açık alanda dolaşırken gerek düşman Dretnot’u olsun gerek ise bir hafif tank, kolay bir hedef olacaksınız. Haritadaki kayaları kullanarak siperden sipere ilerleme hareketini yapmaya çalışın. Fao Kalesi’nin bir güzel yönü de kalenin kendisi aslında. Kale çevresindeki dar alanlarda bir pompalı tüfek yardımıyla pek çok düşman öldürebilirsiniz. Ayrıca kalenin burçlarındaki ince delikler de keskin nişancı tüfeği sevenler için bire bir.

 • Taşıtlar

Uçakların ve tankların hükmettiği Fao Kalesi haritasında imkanlarınız neredeyse sınırsız. Araba veya tank şoförü olarak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, suların içinden geçmek. Bir kara parçasından diğerine geçerken içine girmek zorunda kaldığınız su fazla derin olursa aracınız batıyor. Bunu ayarlamak için, su kenarındaki iki direğin ortasından geçerek ilerlemeniz yeterli olacaktır. Uçak, tank, araba ve atların yanı sıra bir de torpido botu bulundan bu haritada deniz saldırıları da mevcut. Diğer araçların aksine, torpido botuna kendi sınıfınızı kullanarak biniyorsunuz; yani indiğinizde “Kaptan” veya benzeri bir sınıfa atanmıyorsunuz. Bu sayede oyuncular kıyı çıkartmaları gerçekleştirebiliyor ve düşman üslerini rahatlıkla ele geçirebiliyor. Bu botlara karşı koymak için ise sahra toplarını kullanabilir veya anti tank roketini ateşleyebilirsiniz.

Battlefield 1

Süveyş

Hepimizin coğrafya dersinden az çok hatırlayacağı bu harita, adını aldığı kanalın kenarında yani Süveyş’te yer alıyor. İngilizlerin petrolleri ele geçirmek için yaptığı saldırıları durdurmak isteyen Osmanlı İmparatorluğu, Süveyş’in kenarındaki bir kasabada çatışmayı başlatıyor. Yakın ve orta mesafeli çatışmaların yaşandığı bu haritada aksiyon bir saniye bile eksik olmuyor. Binaların hiç durmadan yıkıldığı ve el bombalarının havada uçuştuğu Süveyş haritasında çatışmanın dışında kalmak mümkün değil.

 • Harita Bilgisi

Hemen yukarıdaki ekran görüntüsünden kontrol edebileceğiniz gibi, Süveyş haritası diğer haritalara kıyasla oldukça küçük ve çizgisel. Fetih modunun konuşlanma ekranından alınmış olan bu ekran görüntüsü, haritanın genel oluşumu hakkında pek çok bilgi saklıyor. Şehir içinde bulunan A ve C üslerinin yanı sıra, kırsal alanda birde B üssü sizleri bekliyor olacak. Hangi modda oynadığınız fark etmeksizin, B üssünün civarında olduğunuzu anladığınız anda etrafınızı kontrol etmeye başlayın. Bir tank veya süvari sizi hiç beklemediğiniz anda öldürebilir. Şehir kısımlarında ise piyadelere karşı tetikte olmalısınız. Haritanın kuzey kısmında yer alan tren yolu, Canavar’a yani meşhur zırhlı trene ev sahipliği yapıyor. Eğer tren sizin aleyhinize haritada bulunuyorsa, binalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

 • Stratejik Konumlanma

Yukarıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz gibi, haritanın tam ortasında bir dağ bulunuyor. Bu dağın eğiminden faydalanarak tepenin arkasındaki düşmanlara bomba yağdırabilir veya şehirdeki binaların tepesinden ateş edebilirsiniz. Çatılar veya binaların üst katları, bu haritada bulunabileceğiniz en stratejik noktalar. Önünüzden geçen düşman askerlerini avlamanın yanı sıra, uzak mesafeleri de bu sayede gözetleyebiliyorsunuz. Merdivenin bittiği yere bir tuzaklı bomba kurarak sırtınızı güvenceye alabilir, düşman bombayı fark etse bile siz de uyanabilirsiniz. Aynı yerde çok uzun süre durmamanız gerekiyor, yoksa herhangi bir düşman binayı üstünüze yıkabilir. Haritanın güney kısmındaki tepelik arazi ise, Gözcü sınıfı askerleri için bire bir. Uzun mesafe atışlarını denemek için en ideal noktalardan birisi bile diyebiliriz.

 • Piyade Taktikleri

Süveyş haritasında işlevselliği en çok artan sınıf Destek sınıfı. Bu sınıfın silahlarından daha çok, ekipmanları öne çıkıyor. Havan topunuzu kullanarak binaları düşmanların üstüne yıkabilir veya haritada işaretlenmiş olan hedefleri indirebilirsiniz. Battlefield 1’in getirdiği mekaniklerden birisi olan süngü hücumu da bu haritada oldukça önem kazanıyor. Yakın ve orta mesafeli çatışmaların getirdiği gergin ve dar atmosferde, düşmanın üzerine koşarak ilerlemek de iyi bir taktik olabilir. Binalar arasındaki dar sokaklardan faydalanarak düşmanları habersiz yakalayabilir veya haritanın tam ortasında bulunan B üssündeki sahra topunu kullanarak saklanan düşmanları havaya uçurabilirsiniz. Kendi üssünüzde bulunan siperler ve sahra topları da düşmanlarla uzaktan savaşmak için ideal.

 • Taşıtlar

Battlefield 1 ile birlikte hayatımıza giren Süvari sınıfı, haritada büyük bir üstülük kuruyor. Bu sınıfın taşıtı olan atlar, küçük bir haritada ilerlemek için hızlı ve düşmana karşı koymak için güçlüler. Tepenin arkasında yatmış olan veya haritanın güneyindeki kumluk arazide saklanan gözcüleri avlamak için bire bir olan atları kılıcınızla birleştirdiğinizde kimse sizi durduramayacak. Aslına bakarsanız, bu haritada tanklardan bile daha güçlü ve daha etkililer. Tanklar demişken, biraz da onlardan bahsedelim isterseniz. Taşıt sayısının oldukça kısıtlı olduğu bu haritada hayat kurtarıcı olabilen bu taşıtlar, düşmanı canından bezdirebiliyor. Uçağınız veya başka bir aracınız olmadığından, elinizdeki tek zırhlı taşıt türü tank. Hafif tankları kullanarak dar sokaklarda hızlıca ilerleyebilir veya bir yürüyen kale haline gelerek düşmanı ezebilirsiniz.

Battlefield 1

Sina Çölü

Battlefield 1 açık beta testinde oynama fırsatını bulduğumuz bu harita, oldukça büyük ve açık alanlarla dolu. Osmanlıların “Canavar” adını verdiği zırhlı trenin geçiş yolu olan bu bölge, yüksek kayalıklar ve büyük bir şehri içeriyor. Oldukça fazla sayıda taşıtı kullanabildiğiniz bu haritada düşman bulmak bile bazen sorun olabiliyor. Önemli olan ise, düşmanı bulduğunuz zaman ne yapacağınız.

 • Harita Bilgisi

Battlefield 1’deki en büyük haritalardan biri olan Sina Çölü, oldukça geniş. Hemen yukarıda yer alan ekran görüntüsünde, Fetih modunun konuşlanma ekranını görüyorsunuz. Görüntüde yer aldığı üzere, yüksek kayalıkların olduğu bu harita; düşmana pusu kurmak için biçilmiş kaftan. Birbirine uzak pek çok farklı üsse hızlı bir biçimde ulaşmak bazen kolay olmuyor. Bu nedenle her zaman taşıt bulabileceğinizi bildiğiniz bir yerde konuşlanmanız gerekiyor. Haritanın kuzey kısmından geçen tren yolunda ilerleyen Canavar, neredeyse haritanın tamamında hakimiyet sağlıyor. G ve B üslerini vurmak bir hayli zor olsa da, düşman üstünde kontrol sağlamak ve baskı altına almak da çok önemli. Haritada değinilmesi gereken bir diğer nokta ise, G üssünde yer alan uçaksavar. Bu noktayı sık sık ziyaret edeceğinize eminiz.

 • Stratejik Konumlanma

Eğer oyunun açık beta testine katıldıysanız, büyük ihtimalle az sonra anlatacaklarımızın çoğu aklınızın bir köşesinde zaten bulunuyordur; ama bilgi bilgidir ne zaman ne öğrenileceği belli olmaz değil mi? B ve A üslerinin çevresinde yer alan büyük kaya grupları, keskin nişancı tüfeğinizi alıp yerleşmek için bire bir. Aynı şekilde F üssünün kurulu olduğu kaya parçasını da kendi lehinize kullanabilirsiniz. D üssünde bulunan sabit makineli tüfekleri kullanarak takımınız için güvenli bir hat oluşturabilir ve dostlarınızın daha rahat konum almasını sağlayabilirsiniz. Şehir alanında zaman geçirmek istiyorsanız, daima tetikte olmalısınız. Her köşeden bir düşman askeri fırlayabilir veya duvar bir anda yıkılarak karşınızda bir tank belirebilir. Bütün senaryoları zihninizde tartmalı ve en uygun plan ile harekete geçmelisiniz.

 • Piyade Taktikleri

Oldukça fazla dikkat dağıtıcı unsurun bulunduğu bu haritada, düşmana odaklanmak bazen oldukça zor olabiliyor. Eğer tetiği zamanında çekemediyseniz ve düşman yerinizi fark ettiyse, Sina Çölü haritasında oynadığınız için şanslısınız. Eğimli yapısı ve düzgün olmayan yer şekilleri sayesinde, düşmanlara görülmeden ilerleyebilir ve hiç beklemedikleri bir anda saldırabilirsiniz. Binaların çatıları veya su kulesi gibi yüksek yapıları kullanarak düşman hücum kıtası askerlerini işaretleyebilir ve takım arkadaşlarınızın onlara yönelmesini sağlayabilirsiniz. Destek sınıfının bir kere daha öne çıktığı bu haritada, maçın sonuna yaklaştığınız zaman binaların yıkık dökük olduğunu göreceksiniz. Havan toplarıyla veya sahra toplarıyla yıkılan binaların altında kalan düşmanların can çekişmesini izleyebilirsiniz.

 • Taşıtlar

Geniş bir taşıt çeşidi yelpazesiyle bizleri karşılayan Sina Çölü haritası, her türlü imkanı bizlere sunuyor. Uçakların hakimiyet kazandığı bu haritada gökyüzünde ilerlemek yapılacak en iyi şey olacaktır. Bir bombardıman uçağı ile şehri bombalayabilir ve savaş uçağıyla düşman bombardıman uçaklarını düşürebilirsiniz. Kara Gemisi tipi tankların da bu haritada oldukça etkili oldularını söyleyelim. Özellikle şehir bölgesine düzenleyeceğiniz harekatlarda aracınızın sağında ve solunda ateş edebilen topların bulunması oldukça önemli bir ayrıntı. Süvariler de en az Süveyş haritasında oldukları kadar güçlüler. Haritanın açık alanlarında atınızla kol gezebilir, hızınızdan faydalanarak düşmanları hazırlıksız yakalayabilirsiniz. Taşıtların öneminin en çok arttığı haritalardan birisi kesinlikle Sina Çölü.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın