Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Açık betanın en güçlü silahları

Battlefield 1 Rehberi – Açık betanın en güçlü silahları

Bütün sınıfların silahlarını ve ekipmanlarını anlatıyoruz.

1. Dünya Savaşı’nda kullanılan silahlar, günümüzün modern teknolojilerine yol gösterdiler. İlerleyen yıllarda bütün orduların sahip olacağı standart modeller, ilk kez bu savaşta başarılı bir şekilde ortaya çıktı. 1. Dünya Savaşı’nı bütün özellikleriyle bilgisayarınıza taşıyan Battlefield 1’de kullandığımız silahların her biri, savaş alanında kendini göstermiş silahlar.

Battlefield 1

Önceki Battlefield oyunlarından aşina olmadığımız, bambaşka bir dünyaya aitmiş gibi görünen bu silahlara daha yakından bakacağız. Hafif makineli tüfeklerden tutun da el bombalarına kadar bahsedeceğimiz bu rehber sayesinde, oyun tarzınıza uyan silahı daha rahat bulabileceksiniz. Ayırt etmenize yardımcı olabilmek için, silahları türlerine göre değil; ait oldukları sınıflara göre inceleyeceğiz. Yakın dövüş silahlarını ve tabancaları ise bir araya topladık.

Taarruz Sınıfına Ait Ekipmanlar

Taarruz sınıfında görevli bir asker olarak kullanacağınız silahlar, kısa ve uzun mesafeli çatışmalar için tasarlanmış silahlar olacaktır. Seri atış kabiliyeti ve ortalama hasarlarıyla öne çıkan bu silahlar, aksiyonu seven oyuncuların birinci tercihi olacak.

 • Birincil Silahlar

İsabet oranı, hasar ve taşınılabilirlik yönlerinden gayet dengeli olan MP 18 Trench, oyuna başladığınızda elde ettiğiniz silahlardan birisi. 3 ayrı versiyonu bulunan bu silah, yakın ve orta mesafeli çatışmalar için bire bir. Orta mesafeli desek de, imkanınız varsa rakibinize yaklaşmalısınız; ne de olsa bu silahlar uzaktan düşman avlamak için üretilmemiş. Rakiplerinin rahatça önüne geçen MP 18 Trench, sizi zafere bir adım daha yaklaştırıyor.

Eğer düşmanınızla burun buruna savaşıyorsanız, tercih etmeniz gereken silah tabii ki Model 10-A Heavy olacaktır. Aslen bir av tüfeği olan bu silahın isabet oranı oldukça düşük. Ancak, hasarını o kadar yüksek tutuyor ki bu eksisini gözden gelebiliyorsunuz. Unutmayın, bir taarruz sınıfı askeri olarak uzak mesafeli çatışmalara girmemelisiniz; rehberimizde bahsedeceğimiz diğer silahlar sizi kolaylıkla alt edebilir.

 • El Bombaları

Oyun stilinize uyacak pek çok el bombası arasından istediğiniz tercihi yapmanız mümkün. Yakın mesafe çatışmasına odaklanan bir asker olarak, yapmanız gereken tek şey düşmanı engellemektir. Gaz Bombası, en iyi tercihlerinizden biri olacak. Her askerde standart olarak bir gaz maskesi bulunsa da, gaz maskesini takana kadar geçen sürede; rakibinize yeterince can puanı kaybettirebilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz ise, yakıcı bombaları kullanmak. Patladığı yerde ufak çaplı bir yangın başlatan bu bomba ile, rakiplerinizi cayır cayır yakabilirsiniz. Ayrıca, düşmanın girmesini istemediğiniz bir evin içerisine yakıcı bombalarınızdan birini atabilir ve rakiplerinizi korkutabilirsiniz. İçinde kalınırsa ciddi miktarda can puanı kaybettiren bu bomba, yakın mesafe çatışmalarında kullanılabilecek en yararlı unsurlardan.

 • Teçhizatlar

Rakip zırhlı araçları kendi imkanlarıyla yok edebilen tek piyade sınıfı olmanın tadını çıkarın. Tanksavar el bombanızı kullanarak, takımınıza ait olan bir objektifi ele geçirmeye çalışan düşman zırhlı araçlarını yok edin. Tahmin ettiğinizden daha yüksek hasarlara sebep olan bu el bombası, yüksek miktarda patlayıcı içeriyor. Takımınızı rahat bırakmayan rakip tankı paramparça etmek için bire bir.

Yapılarda ve düşman araçlarında çok yüksek hasarlar bırakabilen dinamit, güvenli oynamayı seven oyuncuların en seveceği teçhizat. Haritada dolaşan bir düşman aracının, patlayıcınızın üstüne gelmesini bekleyebilir ve parçalarına ayırabilirsiniz. Takımların baş belası olan Zırhlı Tren de dinamitlerle yok edilebiliyor. Arkadaşlarınızla birlikte tren yoluna patlayıcılarınızı döşeyin ve trenin patlayışını zevkle izleyin. Battlefield 1’de sınırların içinde kalmak zorunda değilsiniz, hayal gücünüzü kullanın.

Battlefield 1

Gözcü Sınıfına Ait Ekipmanlar

Gözcüler, savaş alanını sürekli gözetler ve açıkta bekleyen hedefleri etkisiz hale getirirler. Bu sınıfın silahları, adından da anlayabileceğiniz gibi uzak mesafe çatışmalarına yönelik tasarlandılar. Takımınız için düşman birliklerin yerini öğrenin ve onları birer birer avlayın.

 • Birincil Silahlar

İsabet oranında ve hasarda muhteşem güçlü olan keskin nişancı tüfekleri, hareket halindeyken ateşlemek için uygun değiller. Kendinize güzel bir nokta bulmanız, düşmanlarınızı işaretlemeniz ve etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Gewehr 98 Marksman ile, kendinizden çok uzaktaki hedefleri bile rahatça vurabilirsiniz. Her ne kadar hareketli hedefler sizin için sıkıntı olsa da, teçhizatlarınız sayesinde üstesinden gelebileceksiniz.

Sınıfını domine eden bir diğer silah ise SMLE Mk. III Carbine. Şarjör kapasitesi ve hareketlilik bakımından rakiplerinin üstünde olan bu silah, orta ve uzun menzilli çatışmalar için bire bir. Gözcü sınıfını, keskin nişancı sıfatıyla kısıtlamak doğru olmaz. Gerektiği yerlerde sahaya inmeli ve uygun bir yerde konum alarak takımınıza yardımcı olmalısınız. Bu sayede hem daha fazla skor alabilir, hem de puanınızı arttırabilirsiniz.

 • El Bombaları

Gözcü sınıfı için en uygun el bombası, tabii ki sis bombası olacaktır. Rakipleriniz olması gerektiğinden daha yakına geldikleri zaman, kendinizi korumanız ve yakın dövüş silahınıza davranmanız gerekecek. Bunu yapmanın en kolay yolu, düşmanın görüşünü kapatmaktır. Eğer sisin içerisinde mücadele ederseniz, rakibiniz ile eşit şartlarda savaşacak ve sürpriz etkisiyle galip gelme şansınızı arttıracaksınız.

Mini el bombaları da orta mesafeli konumlanmalar için gayet uygun. Normal el bombalarından daha az hasara sebep olsa da, çok daha uzak mesafelere fırlatabileceğiniz bu bomba; konumunuzu değiştirmeden toplulukları yok etmenize fırsat verecektir. Az önce söylediğimiz gibi, gözcü sınıfı bir asker olarak sürpriz faktörünü bir silah gibi kullanmalısınız. Ne de olsa, rakibiniz üzerine bir el bombası atılacağını bilmiyor.

 • Teçhizatlar

İşaret fişeğiniz, savaş boyunca kullanacağınız en önemli ekipmanınız olacaktır. Kör etme ve işaretleme gibi fonksiyonları da olan bu işaret fişeği, gözcü sınıfının göz bebeği. Az önce saydığımız fonksiyonların ikisini de aynı anda kullanamıyorsunuz maalesef, çünkü ayrı ekipmanlar olarak geçiyorlar. Havaya ateşlendiğiz bölgedeki rakipleri ortaya çıkarın veya yakın mesafedeki rakipleri kör edin; tercih sizin.

Siper periskobu kullanmak, vurulma riskini göze almadan düşmanların yerini belirlemenin en kolay yolu. Ayrıca hedefleri işaretleyebilir ve manganızın oraya ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Battlefield 1 ile birlikte, takım oyunu hiç olmadığı kadar önemli bir hale geliyor. Gözcüler de, artık sadece keskin nişancılardan ibaret değiller. Rakipleri işaretleyin, üzerlerinde baskı kurun ve takımınıza yardımcı olun.

Battlefield 1

Sıhhiyeci Sınıfına Ait Ekipmanlar

Savaş alanında yaralanan askerleri hayatta tutmak, sıhhiyecilerin görevidir. Battlefield 1’de bulunan sınıflar arasında takım çalışmasına en çok ihtiyacı olanlar sıhhiyecilerdir. Çok fazla kan kaybettiyseniz, bir sıhhiyeciye seslenmek yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Ancak, onları koruyacak birilerine ihtiyaç duyacaklardır.

 • Birincil Silahlar

Sıhhiyeci, çatışmaya ve savaşa odaklanan bir sınıf olmasa da; kaliteli ve dengeli silahlara sahip. Sıhhiyeciler tarafından genellikle otomatik tüfekler kullanılsa da, bazı keskin nişancı tüfeklerine de sahipler. Cei-Rigotti Artillery, oyundaki en dengeli otomatik silahlardan birisi. Orta ve kısa mesafede oldukça etkili olan bu silah, yüksek bir isabet oranına sahip. Yaralıları tedavi ederken kendinizi de korumanız gerekecek öyle değil mi?

Çatışmanın uzağında kalmak isteyen doktorların en iyi tercihi olan Selbstlader M1916 Sharpshooter, yüksek hasara ve menzile sahip. Özellikle orta ve uzak mesafeli çatışmalarda etkili olan bu silah, yakın mesafede ise tamamıyla etkisiz. Tabii ki yakın mesafede oynayabilecek kadar yetenekli oyuncular çıkacaktır, lakin biz olması gerekenden bahsediyoruz. Bir sıhhiyeci olarak oyun tarzınıza karar vermeli ve uygun silahı seçmelisiniz.

 • Teçhizatlar

Tıbbi şırınganız, görevinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek ekipman. Ölen askerleri ayağa kaldırabilen bu iğne ile, takımınızı hayatta tutabilir ve zafere taşıyabilirsiniz. Tıbbi ekipmanlardan bahsediyorken, bandaj torbasına da değinelim. Üstüne fırlattığınız askerin can puanını yenilenmeye başlıyor, ancak alınan tek bir hasar bile bu yenilenmenin durmasına yol açıyor. Dikkatli olun ve siperlerin arkasında bekleyin. İşinize yarayacak bir diğer ekipman ise, tıbbi sandık. Yerleştirdiğiniz yerin etrafındaki yaralı askerleri tedavi eden bu sandık, bütün bir mangayı ayakta tutmanıza yardımcı olacak.

Battlefield 1

Takviye Sınıfına Ait Ekipmanlar

Savaş alanında askerleri en çok korkutan şeylerden birisi, cephanelerinin tükenmesidir. Bir takviye sınıfı askeri olarak hafif makineli tüfeğinizi kuşanın ve düşman saflarını yararak manganıza cephane ulaştırın. Kitle kontrol etkisine sahip silahların tadını çıkarın.

 • Birincil Silahlar

Dakikada ateşlenen mermi sayısı çok yüksek takviye sınıfı silahlar, çok düşük isabet oranlarına sahipler. Yakın mesafe çatışmalara odaklı bir sınıfta, isabet oranı çok fazla şeyi değiştirmeyecektir. Kitle kontrol gücüne sahip bu silahlar, düşmanlarınızı korkutacak ve siperlerinde kalmaya zorlayacaktır.

Birinci önerimiz olan Lewis Gun Artillery, rakibiniz üzerinde baskı kurmanızı sağlayacak ve atış hızıyla düşmanlarınızın canını yakacak. İkinci tercihiniz ise, M1909 Benét–Mercié olabilir. Düşük atış hızına sahip bu silah, inanılmaz yüksek bir isabet oranına sahip. Oyun stilinizi belirlemeli ve en iyi hafif makineli tüfeği kendiniz seçmelisiniz.

 • Teçhizatlar

Takviye sınıfında oynarken, kullanacağınız temel teçhizat, cephane torbası olacaktır. Takım arkadaşlarınızın cephanesi azaldığında yardıma koşmalı ve onlara bir cephane torbası fırlatmalısınız. Sıhhiyecilerde olduğu gibi, takviye sınıfında da ana ekipmanın gelişmişi diyebileceğimiz bir ekipman bulunuyor. Cephane sandığı olarak geçen bu ekipman sayesinde, belirli bir alandaki dostlarınızın cephanelerini yenileyebilirsiniz.

Takım çalışmasına odaklı ekipmanları bir kenara bırakırsak, düşmanlarınızı çileden çıkarmaya başlayabilirsiniz. Tuzaklanmış bombalar sayesinde, düşmanınız bombanın üstüne adım attığı anda patlayıcı tetiklenir ve Battlefield 1 zevkinizi ikiye katlanır. Aynı şekilde, yakıcı bombaları da istediğiniz yere tuzaklayabilirsiniz; iyi sakladığınız ve düşmanlardan gizlediğiniz takdirde fark edilemez olacaklardır. Kimse küçük bir sürprize hayır demez.

Battlefield 1

Süvari, Tankçı ve Pilot Ekipmanları

 • Süvariler

Öncelikle, gücünüzün farkına varın ve ona göre bir süvari olarak oynayın. Kılıcınız ve atınız, en büyük silahlarınız. Russian 1895 Rifleman silahınız ise , diğer sınıfların sahip oldukları silahlardan çok daha güçlü. Hızlı bir şekilde mesafe kat ederken, tek bir kılıç darbesiyle düşmanı yere indirmek herkesin yapabileceği bir şey olmasa gerek. Oyunun, en azından Sina Çölü haritasının en güçlü sınıfı açık ara Süvarilerdir; bunun kıymetini bilin. Hatırlatalım; atınız ile çarparak veya bir kılıç darbesi ile düşmanınızı direkt olarak öldürebilirsiniz.

 • Pilotlar ve Tankçılar

Tankçı ve Pilot sınıfları, Battlefield 1 ile birlikte ortaya çıkan yeni sınıflar olduklarından; bir aşinalığımız bulunmuyor. Aslen taşıt kullanması için tasarlanmış olan bu sınıflarla savaş alanına girmeyi düşünüyorsanız, silah olarak C96 Carbine kullanacaksınız. Maalesef şu an için tek tercihiniz bu. En işlevsel ekipmanlardan biri olan işaret fişeğine sahipsiniz, bundan faydalanmaya çalışın. Yarı otomatik silahınız, karşınıza çıkan düşmanları kolayca öldürmenize yardımcı olacaktır.

Battlefield 1

Yakın Dövüş Silahları ve Tabancalar

 • Tabancalar

Battlefield 1’in beta testinde olduğumuz için, tabanca seçenekleri oldukça sınırlı. Hatta üzülerek söylüyoruz ki, Osmanlı İmparatorluğu ve Birleşik Krallık güçlerine ait sadece birer tabanca bulunuyor. Bu sebepten, şimdilik herhangi bir tavsiyede bulunmamız mümkün olmayacak. Ancak şunu söyleyebiliriz, tabancalarınız eski Battlefield oyunlarından hatırladığınız kadar güçlü değiller.

 • Yakın Dövüş Silahları

1. Dünya Savaşı, yakın dövüş silahları bakımından çok zengindi. Sopalardan tutun da kılıçlara kadar pek çok yakın dövüş silahına sahip olabileceğiniz Battlefield 1, bizlere bu zenginliğin kapılarını açıyor. Farklı hasar puanlarına ve seslere sahip bu silahlar arasından, oyun tarzınıza uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Sesleri umursamıyor ve kafaları parçalayarak ilerlemek istiyorsanız, bir satır sizin için ideal olacaktır; eğer gizliliğe önem veriyor ve sessizce ilerlemek istiyorsanız, klasik bir sopa işinizi görür.

Battlefield 1

Silahlar ve ekipmanlarla ilgili hazırladığımız rehberimizin sonuna geldik. İstek ve talepleriniz doğrultusunda, her zaman yeni rehberler oluşturabiliriz. Düşüncelerinizi belirtmeyi ve varsa sorularınızı sormayı unutmayın!

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (1)

Bir Cevap Yazın

 1. Can Keles dedi ki:

  scout sınıfı acayip zor rank 3 yaptım hala iyi oldumu düşünmüyorum