Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Operasyonlar modu

Battlefield 1 Rehberi – Operasyonlar modu

Bu yepyeni oyun modunu detaylıca inceliyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’nın kan ve vahşet dolu atmosferi, şimdiye kadar video oyunlarına yansımamıştı. Yeni Battlefield oyunu ile birlikte, topyekün savaşa katılıyor ve orada yaşananları pek çok farklı perspektiften görme imkanını elde ediyoruz. Oyun, artık eskiden beri aşina olduğumuz küçük çatışmalarla değil; taburların katıldığı dev harekatlarla bizleri karşılıyor. Seride ilk defa gördüğümüz Operasyonlar modu, Battlefield 1’in en beğendiğimiz özelliklerinden birisi olmuştu. Bu rehberimizde, sizlere bu modun inceliklerini ve neler yapabileceğinizi detaylıca anlatacağız. Umarız aklınızdaki soruların hepsini cevaplayabiliriz.

Battlefield 1

Operasyonlar Modu Nedir?

İlk defa Battlefield 1 ile karşımıza çıkan bu mod için, akın ve fetih modlarının karışımı ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır. Takım oyununa ve cephe tabanlı muharabelere bağlı bu mod büyük ve destansı bir deneyimin kapılarını sizler için aralıyor. Tek bir haritayla sınırlı kalmayarak, yakın coğrafi bölgelerde bulunan bütün haritalarda savaşıyorsunuz. Silah akadaşlarınızla beraber mücadele ettiğiniz bu modda, tabiri caizse hattı müdafaa değil sathı müdafaa yapıyorsunuz.

Öncelikle bu moda nasıl erişebileceğinizden ve neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim. Operasyonlar moduna, sunucu ara kısmından en azından şimdilik ulaşamıyorsunuz. Direk çok oyunculu kısmından Operasyonlar’ı seçmeniz gerekiyor. Zaten fark edeceğiniz üzere girdiğiniz bütün maçlar yeterince dolu olacak. Burayı açtığınız anda, karşınıza farklı isimlerde pek çok operasyon çıkacak. Bunlardan dilediğinizi seçebilir ve istediğiniz coğrafyada oynayabilirsiniz.

Bir operasyonu seçtikten sonra, 48 kişilik mi yoksa 64 kişilik bir oyun mu istediğinize karar vermelisiniz. Tabii ki tercih sizin, ancak her iki takımda da 32 kişi olduğunda çatışmalar çok daha kanlı ve çok daha gerçekçi oluyor. Bütün bunları yaptıktan sonra, artık oyuna girmiş olmalısınız. Operasyonlar modunda yapmanız gereken ilk şey, bir mangaya katılmaktır. Diğer modlarda bir mangaya katılmamak bir nebze de olsa anlaşılabilir ancak Operasyonlar modunda bu mümkün değil.

Operasyonlar Modunun Genel İşleyişi

Akın moduna aşina olan oyuncular, Operasyonlar moduna da rahatlıkla alışacaktır. Her bir harita, belirli sayıda mıntıkalara ayrılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Her bir mıntıkada 2 veya 3 üs bulunuyor ve saldıran tarafın bütün üsleri ele geçirmesi gerekiyor. Aksi takdirde mıntıkayı ele geçiremiyor ve doğal olarak oyunu kaybediyorsunuz. Tabii ki kaybetmek o kadar basit değil, bir kere kaybettiğinizde; hangi haritada olduğunuza bağlı olarak bir Dretnot, bir Hava Gemisi veya bir Zırhlı Tren elde ediyorsunuz.

Bu devasa araçları kullanarak, toplam 2 kere daha saldırı düzenleme hakkınız var. Bu haklar tükenene kadar üsleri ve üslerden yola çıkarak mıntıkaları ele geçirmelisiniz. Ancak unutmayın, sadece 3 taburunuz var. Yani takımınızın belirli sayıda yeniden doğma hakkı bulunuyor. Bu haklar tükendiği zaman da oyunu kaybediyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında her şey savunan tarafın lehine gibi görünüyor, ama gelin bir de o pencereden bakalım.

Dev gibi bir düşman Hava Gemisinin veya bir Zırhlı Trenin ateşi altında siperlerinizi korumak zorundasınız. Bir manganızın olması oldukça önemli, çünkü bazen doğabileceğiniz yerler sınırlı olabiliyor. Ele geçirilmekte olan bir siperde doğmak oldukça riskli olabilir, tabi canımı veririm toprağımı vermem diyorsanız başka. Üstelik saldıran takımda sizinkilerden çok daha fazla zırhlı araç olacak, yani karşı koymanız gereken birkaç dev makine sizleri bekliyor.

Savunan Taraf Olarak Yapmanız Gerekenler

Az önce belirttiklerimiz ile birlikte, birkaç detaylı taktik vermenin zamanı geldi. Öncelikle, dev düşman taşıtlarını saf dışı bırakmaktan bahsedelim. Düşman takımın ilk saldırısını püskürttüğünüz zaman, karşınızda dev gibi bir araç göreceksiniz. Bu ister bir Dretnot, ister bir Zırhlı Tren olsun; yok etmeden savaşmaya devam edemezsiniz. Bunları yok etmenin en kolay yolu; durumuna göre bir tank, bir uçak veya bir uçaksavar kullanmaktır. Sabit silahları hiçbir zaman hafife almayın.

Birinci Dünya Savaşı’nda olduğunuza göre, kimyasal silahların ilk kez kullanıldığı ortamdasınız. Düşman siperlerinizden birini ele geçiriyorsa, oraya bir gaz bombası atabilir veya alev püskürtücü ile hepsini yakabilirsiniz. Unutmayın, bir bölgedeki her iki veya üç siperi de düşmana kaptırırsanız; mıntıkanın tamamını kaybediyor ve diğer mıntıkaya geri çekilmek zorunda kalıyorsunuz. Bu geri çekilme sırasında da pek çok kayıp veriyor ve yeniden doğarken zaman kaybediyorsunuz.

Operasyonlar modunda doğru sınıfı seçmek de çok önemli. Örneğin havan topuna sahip olan Destek sınıfı, bu modda oldukça öne çıkıyor. Siperlerinize akın eden düşman grubunu veya dost birlikleri dağıtmaya çalışan bir zırhlı aracı uzaktan imha etmek için bire bir olan bu silah, oldukça etkili. Siper binalarına sabitlenmiş olan ağır makineli tüfekler de düşman akıncılarını durdurmak için ideal. Hangi taraftan müdafaa edeceğinizi kendiniz belirlemelisiniz.

Saldıran Taraf Olarak Yapmanız Gerekenler

Saldıran taraf olarak temel amacınız, bütün düşman üslerini ele geçirmek ve bu şekilde haritadaki bütün mıntıkaları temizlemek. Bütün bunları yaparken dikkat etmeniz gereken en büyük unsur, takımınızda kalan yeniden doğma hakkı. Bu hakkı canlı tutabilmek için düşman üslerini ve mıntıkaları fethetmeniz gerekiyor. Tabi bunları yaptığınız takdirde zaten oyunu kazanacaksınız. Tek bir kişi bile takımın kaderine yön verebiliyor yani.

Bir diğer nokta ise, Battlefield 1’in dev haritalarından bazen biri bazen ise ikisinde mücadele etmeniz gerekiyor. Kötü olan ise, bir haritadan diğerine geçtiğinizde tekrardan üsleri ve mıntıkaları fethetmeniz gerekmesi. Aslında buna kötü diyemeyiz çünkü Operasyonlar modunun amacı çerezlik bir modun dışında gerçek savaşı yansıtması. Yani çatışmalar kısa sürmeyecek, eğer zamanınız kısıtlıysa bu modu tercih etmemelisiniz.

Operasyonlar modunda sahip olabileceğiniz zırhlı araç ve uçak sayısı oldukça kısıtlı olduğundan, bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Bu araçların sayıları savunan takımdan daha fazla olsa da, onları doğru kararlar alarak kullanmanız gerek. Yani düşman vuramayacağınız bir yerdeyken bombardıman uçağı alarak rastgele etrafı bombalamanız hiçbir şeyi değiştirmez. Umarız bu rehberimiz ile Operasyonlar modunu daha iyi anlayabilmenize yardımcı olmuşuzdur.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın