Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Haritalar ve dinamik oyun şekilleri

Battlefield 1 Rehberi – Haritalar ve dinamik oyun şekilleri

Rakip takıma karşı üstünlük sağlayın.

Dinamik oynanış ve oyuncuya verilen karar özgürlüğü, oyuncuları oyunlara bağlayan en önemli özelliklerdendir. Geniş haritaları ve neredeyse tamamen yıkılabilir çevre unsurlarıyla öne çıkan Battlefield serisi, adeta dinamik oynanış kavramını temsil ediyor. Battlefield 1’in tek ve çoklu oyuncu modlarının detaylıca tanıtılmasının ardından, oyunun genel işleyişi hakkında fikir edinmeye başladık. Battlefield 4’deki bazı büyük yapıları kapsayan yıkım mantığı kaldırılıp, çevrede gördünüz her şey yıkılabilir hale getirilmiş. Üstünde yürüdüğünüz kayadan yapılma bir köprüden tutun da yel değirmenine kadar her şeyi yıkabiliyorsunuz. Bütün bunların yanı sıra, dinamik hava şartları da yeni Battlefield’da bizleri bekliyor olacak. Örneğin Sina Çölü haritasında oynarken bir anda yağmur yağmaya başlarken, aynı haritadaki başka bir maçta ise kum fırtınasıyla karşılaşacaksınız. Bu rehberimizde; yıkım, yer şekilleri ve dinamik hava şartlarına göre haritaları kendi lehinize nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Battlefield 1

Etrafı Paramparça Ederek Hedefinize Ulaşın

Bir düşman askerini öldürmek, bir zırhlı aracı patlatmak veya bir objektifi ele geçirmek istiyorsanız; etrafı yakıp yıkmanız gerekiyor. Tanklar, anti-tank roket silahları, el bombaları veya patlayıcılar kullanarak; binaları, köprüleri ve hatta yolları bile havaya uçurabilirsiniz. Eğer rakibinize karşı iyi bir konum almak istiyorsanız, bir yerleri patlatın ve kendi siperinizi kendiniz oluşturun.

Dümdüz bir arazide üstüne ateş açılıyorsa, yapmanız gereken ilk şey patlayıcınızın olup olmadığını kontrol etmektir. En iyisinden bahsetmek gerekirse, bir dinamiti hızlıca fırlatıp patlatarak yerde bir çukur oluşturup bu çukurun içine gizlenebilirsiniz. Yeryüzünü şekillendirme imkanınız bununla da sınırlı değil, örneğin iki tepeyi kayadan bir geçit bağlıyorsa; normal yapılardan daha fazla patlayıcı gerektirse de bu geçidi patlatabilirsiniz.

Battlefield 1 ile birlikte, zırhlı taşıtlar ve piyadeler arasındaki dengeler biraz değişiyor. Zırhlı araçlardan kaçan piyadelerin artık çok daha hızlı ve çok daha atik olması gerekiyor. Eğer düşman hücum kıtası askerlerinden birini binanın içerisine girerken gördüyseniz, tankınızın topunu oraya çevirerek ateşlemekten çekinmeyin. Eğer kendiniz de piyadeyseniz, patlayıcılarla duvarı patlatarak içeri girebilir ve etkileyici bir baskın yapabilirsiniz.

Stratejinize Karar Verirken Doğayı Unutmayın

Battlefield serisinin haritaları her zaman büyük ve zengin olmuştur. Haritalardaki yer şekillerini düşmana karşı konum almak için kullanmalı veya düşmanın nerelerde olabileceğini tahmin edebilmelisiniz. Karşınızdaki tepeden ateşlenen bir mermi size çarpmadan önce, düşmanın orada olabileceğini tahmin ederek siper alabilirsiniz. Ormanları veya çalılıkları kendinizi gizlemek için kullanırken, hava şartlarından da faydalanabilirsiniz.

Doğa, insanoğlu var olduğu andan itibaren ona yön veren temel unsur olmuştur. Savaş alanında da doğal yer şekillerinden, ağaçlardan ve bitki örtüsünden faydalanmayı unutmamalısınız. Oynadığınız haritayı ve genellikle haritanın hangi bölümünde olacağınızı düşünerek uygun kamufulajı kullanmalısınız. Haritalardaki tepeler veya çukurluklar, düşmana karşı konum almanız için ideal siperler; onları kullanmayı unutmayın.

Ormanlık alanların veya sulak arazilerin bulunduğu haritalarda düşmana karşı konum almak çok daha kolay hale gelir. Sık ağaçların arasında gizlenerek düşmanları birer birer avlayabilir veya suya dalarak rakibinizin gelmesini bekleyebilirsiniz. Haritalardaki yüksek noktalar veya stratejik konumlar gibi belirli noktalara dikkat etmeli ve düşmanın oraları ele geçirmesine izin vermemelisiniz.

Dinamik Hava Şartlarından Faydalanın

Battlefield 1’in bizlere sunduğu en büyük değişiklerden birisi, dinamik hava şartları. Aynı haritada birden çok hava şartı bulunurken, tamamen rastgele olarak karşınıza çıkıyorlar. Örneğin sis bastırdıktan sonra keskin nişancılar ve gözcülerin işi zorlaşıyor, ancak yakın mesafe taarruz birliklerinin işi ise hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor. Hava şartlarına göre oyun stilinizi değiştirmeli ve kendinizi dinamik bir hale getirmelisiniz.

Sis ve kum fırtınası gibi görüşü kısıtlayan hava şartlarıyla karşılaştığınızda yapmanız gereken son şey, uzak mesafe çatışmalarına odaklanmak. Orta ve kısa mesafeli çatışmalara girmek veya zırhlı araçlarla ilerlemek deneyebileceğiniz taktiklerden. Şunu unutmayın, düşmanınız da en az sizin kadar avantaj elde edecektir. Tankınızı uzun mesafeli saldırılardan korurken, dibinizdeki bir düşman piyadesini göremeyebilirsiniz.

Oynanışı etkileyen hava şartlarıyla birlikte, Battlefield 1 oyuncuları da kendilerini dinamik hale getirmek zorunda kalıyorlar. Her haritanın sanki ilk defa oynuyormuş gibi hissettirmesi kadar güzel bir his olamaz, ancak siz yine de haritalardaki hava şartlarını ezberlemeye çalışın. Haritaların stratejik olanaklarından faydalanmak sizin elinizde; ister doğadan yardım isteyin, ister etrafı yıkıp geçin.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın