Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Gözcü sınıfında başarılı olmak

Battlefield 1 Rehberi – Gözcü sınıfında başarılı olmak

Gözcü sınıfına dair en iyi teknikleri buradan öğrenebilirsiniz.

21 Ekim 2016 tarihinde dünya çapında çıkışını gerçekleştiren Battlefield 1, bütün oyun dünyasını etkilemeyi başardı. Birinci Dünya Savaşı konseptiyle ilgimizi çeken oyun, Battlefield serisinin köklerine bağlı kalarak oynanışıyla da bizi kendine bağlıyor. Keskin Nişancı değil karıştırmayın, Gözcü sınıfını nasıl daha iyi oynayacağınızı merak ediyorsanız; bu rehberimiz tam size göre. Sınıfa ait ekipmanlardan, silahlardan ve genel oynanış bilgilerinden bahsederek oyunda daha başarılı olmanıza yardım etmeye çalışacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve sizleri rehberimizle baş başa bırakalım.

Battlefield 1

Gözcü Sınıfı Silahları

Eğer bir sınıfı detaylıca incelemek istiyorsak, yapmamız gereken ilk şey silahlarına göz atmaktır. Orta ve uzak mesafeli çatışmalarda oldukça güçlü olan bu silahlar, düşmanları tek atışta indirmenize yardımcı oluyorlar. Türlerine değinmeden, bütün keskin nişancı tüfeklerini listeleyelim isterseniz. Russian 1895, Gewehr 98, SMLE MKIII, Gewehr M.95, M1903 ve Martini-Henry tüfekleri; kendilerine ait türleriyle birlikte sizleri bekliyor olacaklar. Siper, Keskin Nişancı, Karabina, Piyade ve Deneysel türleri; ait oldukları silaha ek özellikler ekliyor. Yani Battlefield 1’in silah özelleştirmeleri, silah türleridir diyebiliyoruz. Silah türlerine ve özelliklerine nasıl karar vereceğinizi az sonra açıklayacağız merak etmeyin.

Bel tabancalarından bahsetmek gerekirse; M1911, P08 Pistol, Mle 1903, C93, NO. 3 Revolver, Kolibri, Mars Otomatik, Bodeo 1889 ve Frommer Stop tabancaları sizleri bekliyor olacak. Yazımızın bu kısmında, kendinize en uygun tabancayı nasıl seçeceğinizi anlatacağız. Her bir tabancanın kendine göre artıları ve eksileri bulunuyor. Ekipman özelleştirme kısmına geldiğinizde, sağ üstteki tablodan görebileceğiniz bu artı ve eksiler; hangi tabancayı seçeceğinizi gösteriyor. Örneğin yakından da çok iyi nişan alıyorsanız, bir altıpatlar silahı tercih ederek kurşununuz bitmeden düşmanı öldürebilirsiniz. Eğer hızlı hareket etmeyi seviyor ve her attığınızı vuramıyorsanız, yüksek şarjör kapasiteli bir tabanca tercih edin.

Gelelim silahlarla ilgili en önemli kısıma. Keskin nişancı tüfeklerini rastgele veya görünüşüne göre tercih etmek oldukça yanlış bir davranış. Bu tüfekler hasar yönünden genellikle benzer olsalar da, oynayışınızı etkileyecek pek çok başka faktör bulunuyor. Örneğin merminin namludan çıkış hızına dikkat etmezseniz, tetiği çektiğiniz an çok geç olmuş olabilir. Keskin nişancı tüfeklerinde incelemeniz gereken diğer bir unsur da şarjör kapasitesidir. Eğer şarjör kapasitesi düşük ise, düşmanı vurmak için sınırlı sayıda hakkınız bulunur. Bahsedeceğimiz son özellik, İngilizce’de “sweet spot” şeklinde tanımlanan özelliktir. Her keskin nişancı tüfeğinin maksimum hasarı verdiği bir mesafe aralığı bulunur. Ekipman özelleştirme kısmından bütün silahları inceleyerek, genellikle çatıştığınız aralığı tercih ederseniz; düşmanları tek atışta yere serebilirsiniz.

Gözcü Sınıfı Ekipmanları

Battlefield 1, ekipman yönünden de oldukça geniş bir yelpazeyle karşımıza çıkıyor. Bir gözcü olarak, en iyi atışı yapmak için gereken bütün ekipmanlara sahipsiniz. Yazımızın bu kısmına da sahip olduğunuz ekipmanları sıralayarak başlayalım. Gözlem Fişekleri, K Mermi, Siper Periskobu, Nişancı Kalkanı, Nişancı Yemi, Yüksek Patlayıcılı Tuzaklı Bomba, Tuzaklı Gaz Bombası ve Tuzaklı Yakıcı Bomba ekipmanları Gözcü sınıfı askerlerinin emirlerine amade. Oldukça taktiksel bir şekilde kullanabileceğiniz ekipmanların bulunduğu bu liste, belki de oyundaki işlevsellik oranı en yüksek ekipman listesi olabilir.

Eğer hareketli değilseniz ve bulduğunuz en iyi noktada pusuya yatarak düşmanlarınızı tek tek avlamak istiyorsanız, bu paragrafı size ayırdık. Tuzaklı Bomba ve Nişancı Kalkanı, bu oyun stili için en uygun iki ekipman olacaktır. Düşman yaylım ateşlerinden kendinizi korurken, rakip hücum kıtası askerlerini avlamaya devam edebilirsiniz. Ayrıca sırtınızı korumanıza da gerek kalmıyor, merdivenin bittiği yere veya kayanın hemen arkasına bir bomba tuzaklayarak yaklaşan düşmanın hakkından gelebilir veya en azından geldiğinin farkında olabilirsiniz. Tabii ki bunlar bizim tavsiyelerimiz, kendinize en uygun ekipmanı seçmek sizin elinizde.

Eğer Gözcü sınıfı isminin hakkını vermek istiyor ve düşman birliklerini gözetlerken aynı zamanda öldürmek istiyorsanız, bu paragraf da sizler için. İki tür gözlem fişeğinden birini tercih etmek ve K Mermilerini kullanmak yapabileceğiniz en iyi şeyler. Parlak gözlem fişeği, önünüze çıkan düşmanları kısa süreliğine kör etmenizi sağlarken, gözlem amaçlı gözlem fişeği de bir alandaki düşmanları ortaya çıkararak haritanızda işaretliyor. K Mermilerinin amacı ise, düşman zırhlı araçlarına hasar vermek. Hasarınız çok yüksek olmadığından, yapabileceğiniz en iyi şey düşmanın aracı tamir etmesini engellemek için belirli aralıklarla ateş etmek oluyor.

Genel Oynanış Bilgileri

Gözcü sınıfı askeri olarak, düşmanları işaretlemek görevinizin çok büyük bir parçası. Takım olarak hareket edecekseniz, bütün öldürmeleri kendiniz yapmanız gerekmiyor. Düşmanın konumu hakkında bilgi vermek veya bir düşman zırhlı aracının yaklaştığını bildirmek de çok önemli. Bu yüzden sınıfın adı Keskin Nişancı değil, Gözcü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle manganızdaki iletişim burada önem kazanıyor ve arkadaşlarınızla bağlantılı olmanız gerekiyor. Ayrıca haritaları kendi lehinize kullanmanız ve yer şekillerine göre düzgün konum almanız da bir gözcü olarak çok önemli.

Battlefield 1 ile birlikte gelişen oyun mekanikleri, gözcülerin oyunda daha fazla yer almasını sağlıyor. Örneğin yakın mesafe çatışmalarında silahınız dengesiz kaldığı için, süngünüz ile rakibe hücum edebiliyorsunuz. Ayrıca bel tabancasını kullanmaya alışmak da kilit noktalardan birisi. Düşmanlar üstünüze doğru çok hızlı geliyor ve keskin nişancı tüfeğinizle nişan alamıyorsanız, yapmanız gereken şey bel tabancanıza davranmak ve düşmanlara o şekilde ateş etmek. Zaten gözcü sınıfında ustalaştığınız süre boyunca nişan alma yeteneğiniz de gelişecek ve rakipleri çok daha rahat vurabileceksiniz.

Vereceğimiz son tavsiyeler ise, oyundaki gerçekçiliğin getirdiği etkilere bağlı. Merminiz havada ilerledikçe yerden yüksekliği azalıyor yani bir süre sonra alçalarak ilerliyor. Ayrıca namludan çıkış hızını koruyamayan mermiler, istediğiniz anda hedefe varamayabiliyor. Bu gibi durumlarda, özellikle hareketli hedefler için hedefin biraz önüne ateş etmek sorunu çözmenize yardımcı oluyor. Bazı becerilerin tecrübeyle kazanıldığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bu yüzden oynayışınızı sürekli geliştirmeye çalışmalı ve bu konuda maç içerisinde alıştırmalar yapmalısınız. Umarız bu rehberimiz Gözcü sınıfını daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın