Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Giant’ın Gölgesi

Battlefield 1 Rehberi – Giant’ın Gölgesi

Giant'ın Gölgesi haritasını ve bomba atar arbaleti yakından inceliyoruz.

Birinci Dünya Savaşı sırasında birbirinden farklı pek çok coğrafyada ve bölgede büyük çatışmalar yaşanmıştır. İngiliz ve Alman İmparatorluklarının karşı karşıya geldiği 1918 yılındaki Selle Muharebesi, Battlefield 1 ile birlikte bilgisayarlarımıza taşınıyor. Oyunun son güncellemesiyle birlikte, bu muharebeyi konu alan Giant’ın Gölgesi adlı yeni harita bizlere sunuldu. Bu haritanın, oyunda yapılan pek çok yeniliğin ve geliştirmelerin yanı sıra bomba atar arbalet de güncellemenin getirdikleri arasında. Bu rehberimizde Giant’ın Gölgesi haritasının detaylarından bahsedecek ve bu haritada oynarken kullanabileceğiz teknikleri anlatacağız. Bomba atar arbalet de bahsedeceklerimizin arasında olacak tabii ki. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve rehberimize geçelim, anlamadığınız nokta olursa bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Battlefield 1

Oyunun yepyeni haritası, Giant’ın Gölgesi

Mart 2017 tarihinde çıkış yapacak olan “They Shall Not Pass” ek paketine kadar göreceğimiz tek yeni harita olan Giant’ın Gölgesi tek kelimeyle muhteşem tasarlanmış bir harita. Açık alanların fazla olmasının belirli nesnelerle dengelendiği bu haritada yere çakılmış bir hava gemisi olan Giant’ın enkazı altında savaşacaksınız. Dilerseniz bu haritanın detaylarından ve kullanabileceğiniz tekniklerden bahsetmeye başlayalım.

 • Harita Bilgisi

EA DICE, elinden geleni ardına koymamış ve bizlere detaylarla dolu dev gibi bir harita sunmuş. Birbirinden farklı birkaç köy ve dev gibi bir hava gemisinin enkazı sizleri bekliyor olacak. Haritanın ortasında yer alan hava gemisi enkazının altında çok fazla çatışma olacaktır, bu bölgeyi tercih edip etmemek size kalmış ancak takımınızla hareket etmeyi unutmamalısınız. Fetih modu için konuşursak, haritadaki diğer üsler ise bu enkazın iki tarafına eşit bir biçimde dağılmış durumda. Senaryo bu şekilde olduğunda, iki rakip takımın da ilginç hamleler yapması ve takım oyunu oynayarak hava gemisinin rakip ana üssü tarafında kalan tarafındaki üsleri ele geçirmesi gerekmekte.

Eğer takımınız bu objektifleri önemsemiyorsa ve siz manganızın lideriyseniz, bu objektifleri işaretleyerek manganızı yönlendirebilir ve takımınızdaki diğer manga liderlerinin komut verme ekranında sizin emrinizi görmesini sağlayabilirsiniz. Haritada keskin nişancıların konuşlanabileceği yüksek bölgeler de bulunuyor, eğer bir Gözcü sınıfı askeriyseniz yel değirmenlerine veya tepelere yerleşebilirsiniz. Hava gemisinin enkazındaki sabit makineli tüfeklerde takımınızın bir hattı korumasına yardımcı olacaktır.

 • Stratejik Konumlanma

Stratejik özellikleriyle de öne çıkan Battlefield 1’de hiçbir hamleniz rastgele olmamalı. Az önce de belirttiğimiz gibi, haritanın ortasında yer alan hava gemisi enkazındaki kızgın çatışmadan olabildiğince uzak durmak ve diğer objektiflere yönelmek akıl karı olacaktır. Yine Fetih modu için konuşursak, haritanın merkezindeki C ve D üsleri oldukça değişken ve kolayca ele geçirilebilen üsler. Takımınızla yapacağınız ağır bir saldırı sonucu bu üsleri ele geçirebilirsiniz tabii ki, ancak oradan ayrıldığınızda o üsleri yine kaybedeceksiniz. Bu noktada mantıklı bir tercih yapmak istiyorsanız, oyunun gidişatını takip etmelisiniz.

Manganızla birlikte konumunuzu ayarlayın ve rakip takımın bu üslere saldırmasını bekleyin. Sonrasında sizler de rakip tarafından korumasız bırakılan diğer üslere ilerleyebilir ve oraları rahatlıkla ele geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, F üssü yakınlarında bulunan tepeye de dikkat etmelisiniz. Eğer üsse saldıran tarafsanız, tepenin aşağısındaki düşman birliklerini rahatlıkla birer hedef haline getirebilirsiniz. Battlefield 1’in dinamik yapısı dolayısıyla avantaj her zaman sizde olacak diye bir şey bulunmuyor. Bu sebepten, az önce de belirttiğimiz gibi oyunun gidişatını takip etmelisiniz.

 • Piyade Taktikleri ve Taşıtlar

Oyundaki dört sınıfın da rahatlıkla etkili olabildiği bu harita, her türlü oyun stilini kaldırabilecek seviyede. Dilerseniz hızlı ve aksiyon dolu bir oyun geçirin, dilerseniz cephe arkasında duran bir Sıhhiyeci olarak arkadaşlarınızı destekleyin. Taarruz sınıfı askerleri silahları nedeniyle diğer sınıflar karşısında biraz etkisiz kalsa da, haritadaki kapalı alanlarda etkili olan bu sınıf yerini korumayı başarıyor. Sıhhiyeci, Takviye, Gözcü veya Taarruz; hangi sınıfı oynamayı seviyorsanız o yönde rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Aklınızda bulunması gereken tek bir nokta var, haritada çok fazla açık alan bulunuyor ve uzun mesafeli çatışmalara girmeniz gerekiyor.

Taşıtlara gelirsek, haritanın en büyüğünden yani Zırhlı Tren’den bahsederek başlayalım. Hava gemisi enkazının alt bölgesinden geçen Zırhlı Tren bu haritada oldukça etkili, çünkü açık alandaki hedefleri avlamak çok daha kolay oluyor. Treninin yanı sıra uçaklar, tanklar, süvari birlikleri ve hafif zırhlı araçlar da bu haritada kullanımınıza sunuluyor. Özellikle F ve B üslerinin tanklarla kolayca domine edilebilmesi, bu taşıtların haritadaki gücünü artırıyor. Bombardıman ve taarruz uçakları da zırhlı araçları veya piyadeleri rahatlıkla avlayabildiğinden tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

Battlefield 1

Yeni Takviye sınıfı silahı bomba atar arbalet ile tanıştınız mı?

Güçsüz ve etkisiz silahlara sahip olduğu yönünde eleştirilere maruz kalan Takviye sınıfına geliştiricilerden yardım yetişti. Son Battlefield 1 güncellemesi ile birlikte sessiz bir şekilde el bombası atabilen bomba atan arbalet oyunculara sunuldu. Sıhhiyeci sınıfının bomba atarına benzetebileceğiniz bu silahın en önemli özelliği ise, gerçekten sessiz olması ve düşmanlar tarafından fark edilmenizi zorlaştırması. Unutmamanız gereken bir nokta var, yalnızca iki bomba atabiliyorsunuz.

Oldukça uzun menzilli olan bu silah, elinizle atabileceğinizden çok daha uzun mesafelere tesirli veya yüksek tesirli bir el bombası yollamanızı sağlıyor. Özellikle kapalı alanlara veya duvar ile çevrili bölgelere saldırırken kullanacağınız bu silah ile takımınızın ilerleyişine yardım edebilir ve çoklu öldürmeler yaparak puanınızı artırabilirsiniz. Patlayıcı unsura sahip olması sayesinde, nokta değil alan hasarı vermeniz mümkün oluyor.

Kullanımını Battlefield 4’teki “Phantom Bow”a benzetebileceğiniz bu silah, az önce de belirttiğimiz gibi yalnızca Takviye sınıfı tarafından kullanılabiliyor. Birinci Dünya Savaşı’ndaki pek çok özel silahtan alınan ilhamlar ile oluşturulduğu söylenen bu silahı oldukça yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz. Küçük bir örnek vermek gerekirse, bir binayı savunan düşman mangasını bir atış ile yok edebilir ve takımınıza büyük bir yardımda bulunabilirsiniz.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın