Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 31.01.2018

Oyun dünyasının köklü ve tabiri yerindeyse oyunu çok satan firmalarından Electronic Arts, 2017 senesi son çeyrek mali verilerini açıkladı. Açıklanan veriler neticesinde oldukça ilginç bilgilere ulaşıyoruz. 31 Aralık 2017 tarihine kadarki yıl sonu verilerinin ana başlıklarının bazılarını, başlığımızda verdik zaten. Mesela Battlefield 1, toplam oyuncu olarak 25 milyon rakamına ulaşmış durumda. Ayrıca FIFA serisinin toplam oyuncu sayısı 42 milyon oldu gibi bilgilerden daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

Battlefield 1 ile Fifa oyunlarının oyuncuya sayıları açıklandı

Verilere geçmeden önce arzu ederseniz kısaca, yöneticilerin konuyla ilgili değerlendirmelerini de aktaralım. Öncelikle, Electronic Arts İcra Kurulu Başkanı Andrew Wilson, mali verilerle ilgili, şirketin oyunlarını seçen oyunculara teşekkür etti. Dünya genelinde oyuncular, milyonlarca saat harcıyorlar ve oyunlarımız dünyanın her yerinde heyecanla karşılanıyor diyen Andrew Wilson, gelecek yıl için yaşanacak büyüme hedeflerinden bahsetti.

Finans Direktörü Blake Jorgensen ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dördüncü çeyrek ve 2019 mali yılı kapsamında, beş farklı türde, üç farklı platformda ve dünya genelinde yapılacak çalışmalara değindi. Blake Jorgensen’e göre Electronik Arts şirketi, dijital oyun satışlarında, şirkete ait sistemlerin aboneliklerinde, ekstra içeriklerde ve mobil oyunlarda büyüme bekliyor. 2017 senesi itibariyle, Electronic Arts şirketine ait mali verilerden, ilgi çekici olanlara geçelim isterseniz.

  • Dijital satışlar, on iki aylık dönemde yüzde 18 artarak 3.375 milyon dolarlık bir gelir getirdi şirkete. Ayrıca dijital satışlar, aynı dönemlerdeki tüm satışların ise yüzde 67’sini oluşturdu.
  • Yıl boyunca FIFA oyuncularının sayısı sadece konsollarda 42 milyon’a yükseldi.
  • 2017 senesinin son çeyreğinde FIFA Mobile oyunu, 26 milyon yeni oyuncu ekledi.
  • FIFA Ultimate Team oyuncu sayısı, FIFA 18 çıkış tarihinden itibaren, yıl sonuna kadar yüzde 12 arttı.
  • Star Wars Battlefront II oyununu alanların yüzde 70’i, tek kişilik bölümleri oynadılar.
  • Battlefield 1, çıkışından itibaren, toplamda 25 milyon oyuncu rakamını yakaladı.
  • The Sims 4 oyuncu sayısını, son çeyrekte, geçen yıla oranla yüzde 35 arttırdı.

Bazı ilgin rakamları sizler için haberimizde yazdık. Rakamların ve hedeflerin oldukça büyük olduğu ortada. Açıkçası, son günlerde gündeme gelen Microsoft’un, Electronic Arts şirketini satın alacağına dair haberlerin, bu verilerle biraz daha ihtimal dışına çıktığını varsayabiliriz. Günden güne yükselen satışları ve tutkulu oyuncularıyla Electronic Arts, pek kolay lokma olacak gibi görünmüyor bize göre.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.