Türkiye

Battlefield 1 Rehberi – Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritaları

Battlefield 1 Rehberi – Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritaları

Destansı çatışmalara hazır mısınız?

Alman İmparatorluğu ve İngiliz İmparatorluğu arasındaki büyük muharebeler, Birinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’daki kesimini belirlemişti. Gerek kırsal ve geniş arazilerde gerek ise halkın boşaltmak zorunda kaldığı harabeye dönmüş şehirlerde sürmekte olan savaş, herkesi etkiledi. İtilaf ve İttifak Devletleri arasındaki çatışmaların iyice kızıştığı ve savaşın yönünün yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığı dönemlerde, Alman İmparatorluğu büyük bir taarruz başlattı. “Kaiserschlacht” yani Bahar Taarruzu olarak tarihe geçen bu taarruz, Almanların İngiliz birliklerini şaşırtmasıyla başarıya ulaştı. Battlefield 1’in yepyeni modu olan Operasyonlar modunda kendine yer bulan bu taarruz, oyundaki haritaların en ilgi çekicilerinden bazılarına yer veriyor. Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarının detaylarını ve inceliklerini anlatacağımız rehberimize hoş geldiniz.

Battlefield 1

St. Quentin Kayalığı

Fransız kırsalında, genellikle tarlaların bulunduğu bir konumda yer alan bu harita, bizlere oldukça fazla açık alan vaat ediyor. Tabii ki açık alanların yanı sıra, köşelerde savaşmanız için binalar veya yel değirmenleri de var. İngiliz veya Alman taraflarından herhangi birine katılabileceğiniz bu harita da uzak mesafeli çatışmalara sık sık gireceksiniz. Nasıl oynayacağınızı şimdiden düşünün ve savaşa kararlı bir şekilde atılın.

 • Harita Bilgisi

Aslına bakarsanız oldukça büyük bir harita olan St. Quentin Kayalığı, üslerin birbirine yakın olması sebebiyle küçük görünüyor. Çatışabileceğiniz harabeye dönmüş şehir alanları, savaştan hasarsız çıkabilen nadir yapılar ve tarlaların vazgeçilmezi yel değirmenleri sizleri bekliyor. Haritanın kritik noktalarından birisi olan Fetih modundaki A üssü, diğer modlarda da önemini artırarak koruyor. Haritanın geneline göz atabileceğiniz yüksek bir yel değirmeninin yanı sıra, bir adet sabit uçaksavar da bu bölgede konuşlandırılmış. Hava taşıtlarını ve hatta düşman Hava Gemisi’ni imha etmek için bu üssü elinizde tutmaya gayret edin.

 • Stratejik Konumlanma

Pek çok açık alanın bulunduğu bu haritada, doğru yerde doğru zamanda olmak çok önemli. Özellikle bir üsten diğerine ilerlerken veya düşman siperlerine akın ederken nereye doğru gittiğinizi iyice düşünmelisiniz. Haritanın her bir noktasını görebilen yüksek noktalarda konuşlanmış keskin nişancılar, sizi ve silah arkadaşlarınızı bir anda savaş alanından silebilirler. Eğer haritadan silinenin düşman olmasını istiyorsanız, kritik noktalardan olan yer değirmenlerini ve yıkılmış manastırı elinizde tutmanız gerekiyor. Bütün bu imkanları elde ettikten sonra harita hakimiyeti kurmanız ve takımınızı stratejik bir şekilde konumlandırmanız mümkün olacaktır. Her zaman olduğu gibi, haritanın kalbinde bulunan binalardan çok gerekmediği sürece uzak durmanızı tembih edelim.

 • Piyade Taktikleri

Eğer bir Gözcü sınıfı askeriyseniz, bu harita sizin için adeta biçilmiş kaftan. Haritanın her yerini görüp düşmanları takımınız için işaretleyebileceğiniz yüksek noktalar ve düşmanlardan saklanabileceğiniz siperler işinizi görecektir. Diğer sınıflar ise yakın ve orta mesafeli çatışmalarda zorlanabilirler. Bir çayırın ortasında düşman ile karşı karşıya geldiğinizde herhangi bir stratejik üstünlük elde edemiyorsunuz, tek yapmanız gereken nişan yeteneğinize güvenmek ve düşmana ateş etmek. Bunun için siper alabileceğiniz rotaları tercih etmeli ve düşman gözcüleri tarafından işaretlenebileceğinizi düşündüğünüz yerlerden gitmemelisiniz. Ayrıca havan mermilerine veya sahra topu atışlarına hedef olmamaya da dikkat edin, açık alanda vurulmanız işten bile değil.

 • Taşıtlar

Tankların ezici üstünlüğü elde ettiği bu harita, aynı zamanda tankların en güçsüz olduğu Battlefield 1 haritası da olabilir. Açık alanda dolaşan piyadeleri rahatlıkla avlarken, saklanacağınız herhangi bir alan olmadığından sahra topu atışlarının da hedefi haline gelebilirsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, tek başınıza değil takımınızdaki diğer piyadelerle birlikte ilerlemek olacaktır. Onlar sizi düşman Taarruz sınıfı askerlerinden korurken, siz de düşmanları yok edebilirisiniz. Rahatlıkla kullanabileceğiniz bir diğer taşıt türü ise neredeyse her haritada olduğu gibi Süvariler. Açık alanların vazgeçilmezi olan bu sınıf, ortalıkta dolaşan veya üssünüze arkadan saldırmaya çalışan düşmanları rahatlıkla öldürebilir. Tabii ki burada işaretleme yapan gözcülerin yarımına ihtiyaç duyacaksınız.

Battlefield 1

Amiens

Alman Bahar Taarruzu’nun gerçek anlamda başarıya ulaştığı bu şehirde, her yeri harabeye çevirecek büyük bir savaş yaşanıyor. Tamamen bir şehirde yer alan bu haritada açık alan neredeyse hiç yok. Yakın ve orta mesafeli çatışmalara odaklanacağınız bu haritada, yine neredeyse hiçbir zaman uzun mesafeli çatışmalara girmeyeceksiniz. Kapalı alanları ve patlayıcıları kullanarak, diğer haritalarda gerçekleştirmediğiniz hayallerinizle oynayabilirsiniz.

 • Harita Bilgisi

Battlefield 1’in dev taşıtlarından Zırhlı Tren, bu haritada bizleri karşılıyor. Haritanın tam ortasından geçen araç, fetih modundaki iki üssü direk olarak ele geçirebilmesinin yanı sıra; bütün üslere top atışı yapabiliyor veya binaları paramparça edebiliyor. Düşmanın şehrin iki yakasına geçebileceği belirli ana noktaları kontrol ederseniz, haritadaki üstünlüğü elinize alabilir ve takımınızın öne geçmesini sağlayabilirsiniz. Tren yolunun üstünde yer alan iki köprüyü kontrol etmek bu konuda çok önemli. Ayrıca haritada belirli noktalarda sabit makineli tüfeklerde bulunuyor, bunlar genellikle sokakların kesişimindeki evlerde yer alıyor.

 • Stratejik Konumlanma

Binalardan ve dip dibe yerleştirilmiş yapılardan oluşan bu harita, oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu ne demek diye soracak olursanız, bir yerde dakikalarca bulunamıyorsunuz dersek doğru bir açıklama yapmış oluruz. Binaların içerisine patlayıcılar tuzaklamak, bu haritada düşmanı kendinizden uzak tutmak için alabileceğiniz en iyi önlem olur. Az önce de bahsettiğimiz gibi, binalara yerleştirilmiş olan sabit ağır makineli tüfekleri kullanarak kalabalık düşman birliklerini püskürtebilir veya az sayıdaki sahra toplarını kendi lehinize kullanarak düşman zırhlı araçlarını imha edebilirsiniz. Tabii bu sırada hemen karşınızdaki binadan gelen bir kurşun yere düşmenize sebep olabilir, bu yüzden Battlefield 1’in mangalar sistemini etkili bir şekilde kullanmanız ve arkadaşlarınızla birlikte savaşmanız gerekiyor.

 • Piyade Taktikleri

Yakın ve orta mesafeli çatışmalara odaklanacağınızı daha önce söylemiştik, bu sınıflandırmayı duyduğunuzda aklınıza ilk olarak pompalı tüfeklerin gelmesi gerekiyor. Yakındaki hedefleri tek atışta öldürebildiğiniz bu tüfekler, Amiens haritasında size oldukça yardımcı olacaktır. Yukarıdaki ekran görüntüsünden inceleyebileceğiniz gibi, haritadaki üsler birbirine oldukça yakın ve neredeyse savaş olmayan hiçbir nokta bulunmuyor. O yüzden kendi üssünüzün yakınlarında bile olsanız tetikle ilerlemeniz ve etrafınızı sürekli kontrol etmeniz gerek. Bütün bunların dışında, havan toplarını sokaklarda çatışan düşman birliklerini imha etmek için kullanabilirsiniz. Dostlarınız bir sokaktan ileriye geçemiyorsa, oradaki savunmayı bir an olsun kırmak için bir havan topu mermisi yollayabilirsiniz.

 • Taşıtlar

Amiens haritası, daha önce bahsettiğimiz gibi tamamen dar sokaklardan oluşan bir şehirde yer alıyor. Bu yüzden taşıt imkanları oldukça kısıtlı ve yelpaze de oldukça dar. Yürüyen Kale lakaplı ağır tankları kullanarak sokaklarda ilerleyebilir veya Kara Gemisi tipi tanklar ile ilerlediğiniz bölgelerdeki düşmanları rahatlıkla dağıtabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim, dar sokakların getirdiği en büyük dezavantajlardan birisi; binaların herhangi birinden tanksavar bombası veya tanksavar roketi atışına maruz kalma ihtimali. Bu konuda dikkatli olmalı veya zırhlı araçları kullanmamalısınız. Umarız Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını daha iyi anlayabilmenize yardımcı olmuşuzdur.

Göz atabileceğiniz Battlefield 1 Rehberlerimiz

 • Battlefield 1 hakkındaki görüşlerimizi merak ediyorsanız, buradaki inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. 
 • Oyun hakkında bilgi almak istiyor, kendinize bir yol gösterici arıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Açık beta testinde bulunan silahların en güçlüleri hangileri öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı Tren ile oyunun gidişatını değiştirmek ve takımınıza yardımcı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Her bir künyeyi nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Madalyalar hakkında bilgi almak ve nasıl kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Süvari sınıfını en iyi nasıl oynayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Haritaları en iyi şekilde kullanmak ve en iyi stratejiyi geliştirmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunu herkesten önce oynamak ve ilk deneyimleyenlerin arasına katılmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı haritaları detaylıca öğrenmek ve bilgilenmek istiyorsanız,buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Gözcü sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Taarruz sınıfında başarılı olmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Çoklu oyuncu moduna yeni başladıysanız ve küçük ipuçları arıyorsanız, buradaki rehberimizegöz atabilirsiniz.
 • Amiens ve St. Quentin Kayalığı haritalarını tam bilmiyorsanız veya uzmanlaşmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Operasyonlar modunu daha yakından tanımak istiyor ve daha başarılı olmayı diliyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Zırhlı taşıtları daha net anlamak ve nerede ne yapacağınızı kavramak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.
 • Oyunun yeni haritası Giant’ın Gölgesi ve yeni silahı ile başarılı olmak istiyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın