Baja: Edge of Control HD İnceleme

Baja: Edge of Control HD İnceleme

2008 yılında hayatımıza giren oyunun tekrar elden geçirilmiş hali olan Baja: Edge of Control HD olmuş mu dersiniz?

Baja: Edge of Control HD, bu inceleme yazımın konuğu oldu. Oynarken birkaç hoş hissettirmeyen yapısına rağmen, aslında gerçekten çok eğlendiğim bir oyun olduğunu dile getirmemde fayda var. İnceleme yazım boyunca bu rahatsız eden ufak tefek özelliklerden ve oyunu bana sevdiren önemli noktalardan bahsedeceğim. THQ Nordic tarafından yayımlanan Baja: Edge of Control HD, muhtemelen henüz birçok oyuncunun bilmediği bir isim olduğu için, olabildiğince ele alacağım.

Baja: Edge of Control HD

Baja: Edge of Control HD nedir?

Baja: Edge of Control HD, aslı 22 Eylül 2008 tarihinde çıkış yapmış bir oyun. Oyunun orijinal hali, aslında sadece PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları üzerinde bulunuyordu, fakat oyunu tekrar elden geçiren geliştirici ekip, Baja: Edge of Control HD’yi PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için sunmaya hazırlanıyor. Oyun bizim elimize çok erken bir tarihte geçmiş olduğu için, rahatça inceleme fırsatı bulduk, fakat eğer oyunu merak ediyor ve denemek istiyorsanız, ne yazık ki 14 Eylül 2017 tarihini beklemeniz gerekecek.

Gelelim oyunun ne işliyor olduğuna. Baja: Edge of Control HD, off-road bir yarış oyunu. Oyun içerisinde bizleri Dirt serisinden daha farklı olarak, dağa bayıra vurabileceğimiz araçlar karşılıyor. Araç demişken, hemen ona da değinelim. Oyunda bizi karşılayan araç sayısı, 160‘ı geçiyor. İnce ayarlar yapabildiğiniz araçlar ile, Hill Climb, Baja Endurance Rally, Circuit Tracks gibi birçok yarış etkinliğinde yer alabiliyorsunuz ve zaten hepsinden uzun uzun bahsedeceğim incelememin ilerleyen aşamalarında.

Baja: Edge of Control HD, oynanış açısından ne gibi özellikler sunuyor ve orijinalinden ne farkı var?

Öncelikle, oyunun orijinal sürümünden ne farkı olduğuna değinmekte fayda var. Oyunun elden geçirilmiş HD versiyonunda, kontrol açısından gelişmeler, kullanıcı arayüzü açısından değişiklikler ve 4K çözünürlük kalitesine kadar destek bulunuyor. Ayrıca, daha optimize edilmiş bir halde ve orijinaline göre daha güzel, canlı göründüğünden de bahsetmeden geçmek olmaz.

Baja: Edge of Control HD içerisinde bizleri 160’tan fazla araç karşılıyor demiştik ve bir sürü de farklı sınıfı bulunuyor. Bu sınıflar Baja Bug, Unlimited VW, 4×4 Class, Open Wheel, Mini Truck, Fullsize Truck, Class 1 Unlimited ve Trophy Truck olmak üzere ayrılıyor. Bahsini etmiş olduğum her araç sınıfı için ayrı yarış etkinlikleri bulunuyor. Sınıflar arası geçiş yapabilmek için önce Baja Bug sınıfından başlamanız ve tecrübe kazanarak diğer sınıfları açmanız gerekiyor.

Oyun içerisinde etkinliklere katılıp en iyilerden biri olarak, sıralamanıza göre para ve tecrübe puanı kazanabiliyorsunuz. Oyun içerisinde geçerli olan para ile neler yapabileceğinize de biraz sonra değineceğim zaten. Kazandığınız tecrübe puanlarına bağlı olarak, diğer araç sınıflarını açabilir ve daha zorlu yarışlara katılabilirsiniz. Ah, zorluk demişken, hemen ona da değineyim. Oyun içerisindeki zorluk ayarları sadece 2 seçenekten oluşuyor. Bunlar da, tahmin edebileceğiniz üzere, kolay ve zor ayarları. Beni sorarsanız, ben direkt kolaydan başladım. Başlarda çok kolay gelen kolay zorluk ayarında bile, giderek mevzu zorlaşıyor.

Gelelim, oyun içerisinde kazandığınız paralar ile neler yapabileceğinize. Eğer bir başka sınıfın yarışlarına katılmak istiyorsanız, o sınıfa ait en az 1 araca ihtiyacınız var. İhtiyacınız olan aracı alabilmek için de, bu bahsini ettiğim paraya gerekiyor. Araçların orijinal halleri, biraz daha yavaş ve kötü oluyor. Bu yüzden, araçlarınızı geliştirme şansı da oyun içerisinde ayrıntılı bir şekilde sunulmuş biz oyunculara. Baja: Edge of Control HD içerisinde satın almış olduğunuz araçları hem oyun içi para ile geliştirebiliyorsunuz, hem de araçları çok detaylı bir şekilde kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Hemen bu ince ayarlara bir örnek vereyim. Garajınıza girip Tune sayfasına ulaştığınızda, sizleri birtakım sekmeler karşılıyor. Ben, buradaki viteslerden örnek vereceğim. Vitesleri ayarlarken, vites oranları verebiliyorsunuz. Verdiğiniz oran yüksekse, hızınız hızlı bir şekilde artıyor, eğer düşükse de yüksek bir hıza ulaşıyor. Buna benzer detaylı ayarlar, araçların her zımbırtısı için mevcut, görebildiğim kadarıyla, zira araçlardan çok da iyi anladığımı söyleyemeyeceğim.

Baja: Edge of Control HD

Baja: Edge of Control HD’nin sunduğu oynanış bu kadardan mı ibaret?

Elbette değil. Bu sebeple, hemen pistler ve yarış modlarından bahsederek devam edeyim inceleme yazıma. Oyun içerisinde 100’den fazla pist bulunuyor. Pistlerin yanı sıra, 9 adet de açık dünya bulunuyor ve bu açık dünyalar araçlarınızı denemek istiyorsanız müthiş birer fırsat oluyor. Yarış türlerine geçmeden önce, açık dünyalar ve bu açık dünyalarda ne yapılabildiğinden bahsetmek istiyorum. 9 adet açık dünya olduğunu söylemiştim. Free Ride adı altında sunulan açık dünya modundaki haritalar Nevada, Mogollon Rim, Canyon de Chelly, Canyon Lake, Painted Desert, Uyuni Salt Flats, Cocono Island ve Lake Powell‘dan oluşuyor.

Anlata anlata bitiremediğim açık dünya modu ile olan tecrübelerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, açık dünya modundaki bölgelerin sınırsız olmadığından bahsetmek istiyorum, fakat öyle çok da aşırı küçük değiller. Yani, bir Grand Theft Auto V veya The Legend of Zelda: Breath of the Wild haritası ile karşılaştırılamaz, ama yine de kesinlikle gideri var. Yalnız, oyunu oynarken bazı komik bulduğum hatalara denk geldim. Bunlardan birisi, kuşların binaların içinden uçarak geçebilmesi oldu. Öyle, camdan falan değil, gayet duvara bodoslama girip, girdiği gibi diğer taraftan çıkmasından bahsediyorum. Bir diğeri de, bu açık dünyaların kenarlarına gelindiğinde görünmez bir duvara çarpıyor olmamız. 199 basıyor araç ve bir anda, “Laps!” ses efekti ile birlikte bir şeye çarpıyor, kalıyoruz öylece. Yani, ses efekti çıkıyor mu, pek hatırlamıyorum, ama ben kafamda o sesi verdim, hafiften de komik geldiği için. Ayrıca, sınıra geldiğiniz, sınırın ötesindeki kalitesiz görünen dokudan da anlayabiliyorsunuz.

Gelelim yarış modlarına. Eğer Baja Career modunda oynamıyorsanız, kariyerin sizin işiniz olmadığını düşünüyor ve kafanıza göre takılmak istiyorsanız, Race modu tam sizlere göre. Burada, Circuit Race, Rally Race, Hill Climb, Open Class, Baja ve Free Ride oyun modları bulunuyor. Ayrıca, Race modunu seçtiğinizde, sizleri bir başka araç sınıfı olan Bonus Class araç sınıfı karşılıyor. Circuit Race oyun modu, bildiğimiz standart turlu yarış modu, hemen onu aradan çıkarmış olayım.

Oyunda sürüsüne bereket yarış modu bulunuyor.

Diğer yarış modlarına değinecek olursam, Rally Race, biraz daha uzun ve zor, standart yarışa göre. Ayrıca, eğer aracınız Rally Race oyun modu esnasında hasar alırsa, bir helikopter çağırıp tamir ettirebiliyorsunuz. Hill Climb yarışları, aslında eğlenceli, fakat biraz stresli. Tepelere çıkması ayrı bir dertken, inmesi daha büyük bir dert olan yarış türü. Open Class yarış türüne değinecek olursam, adından da anlaşılabileceği üzere, bütün araç sınıflarının kullanılabildiği yarışlar oluyor. Baja, 1 saatten başlayıp, 3 saat civarlarına ulaşabilen, zamanınız varsa oynamanızı tavsiye edeceğim bir yarış modu. Free Ride modundan da zaten uzun uzun bahsetmiştim.

Bonus Class başta olmak üzere, bir sürü araç, ne yazık ki kilitli. Eğer bu araçlara ulaşmak istiyorsanız, kesinlikle kariyer modu olan Baja Career oyun modunda zaman harcamanız gerekiyor. Başarılarınıza bağlı olarak, oyunun kariyer olmayan oyun modlarında kullanabileceğiniz araçlar sizleri karşılıyor olacak. Zaten kariyer modundaki tecrübe ve para sisteminden bahsetmiştim. Oyunu tamamlamak için, incelememin baş kısımlarında bulunan yollar ile kariyer modunda ilerlemeniz gerekiyor.

Baja: Edge of Control HD‘de değinmeden geçmek istemediğim çok önemli bir özellikten de bahsedip, oyunun grafikleri konusundaki yorumuma geçmek istiyorum. Oyunda, yaptığınız kazalara bağlı olarak hasar alıyorsunuz ve aldığınız hasarlara göre aracınızda arızalar olabiliyor. Rally Race oyun modundaki ve benzeri uzunluktaki yarışlarda, bu, gerçekçi olarak tanımlayabileceğim hasarlarınızı tamir ettirdikten sonra yolunuza ilerlemenizde fayda var. Ayrıca, oyun içerisindeki araçlar bana biraz kağıttanmış gibi geldiğini de söylemek istiyorum, çünkü en ufak bir sürtünmede bile bir şeyler havaya uçuşuyor. Oyunun çoklu oyuncu modunu da incelemek isterdim, fakat çoklu oyuncu modunda hiç kimse yoktu ne yazık ki.

Baja: Edge of Control HD

Peki, oyunun grafikleri ne alemde?

Baja: Edge of Control HD’nin orijinalinin 2008 yılında çıktığına tekrardan değinmek istiyorum öncelikle. Oyun, o zamanki çıktığı halinin elden geçirilmiş hali olduğu için, çok da aşırı bir değişiklik söz konusu değil. Bu sebeple, eğer 2017, hatta çok daha ileri yıllara ait bir grafik beklentiniz varsa, bunu aklınızdan çıkarsanız iyi edersiniz. Fakat, kesinlikle kötü göründüğünü söyleyemeyeceğim, çünkü ben, yılına göre gerçekçi, şimdiye göre şirin buldum grafikleri ve renk paletini.

Eğer elinizde düşük bir sistem varsa hiç korkmayın, zira oyunun hem optimizasyonu muhteşem, hem de istediği sistem gereksinimleri gayet kabul edilebilir bir seviyede. Intel Core 2 Quad 2.84 GHz veya eşdeğer bir AMD işlemci, 4 GB RAM, DirectX 11 uyumlu NVIDIA GeForce GTX 750 2GB veya eşdeğer başka bir ekran kartı bulunuyorsa bilgisayarınızda, oyunu 1080p çözünürlükte 60 FPS performans ile oynayabilirsiniz demektir.

Baja: Edge of Control HD, ses ve müzikler konusunda nasıl?

İşte oyun içerisinde beni rahatsız eden tek noktadan bahsetmeye geldi sıra. Yarış başladığında çalan şarkılar, oyunun teması için fazla sert gibi geldi bana. Ayrıca, oyunun otomatik olarak ayarlamış olduğu ses ayarları, beni biraz rahatsız etti. Need for Speed serisini yıllarca oynamış birisi olarak, aslında bu tarz müziklere alışkın olduğumu söyleyebilirim, fakat ne yalan söyleyeyim, bana Baja: Edge of Control HD‘nin müzikleri, teması ile çok da uygun gelmedi.

Oyunun ses efektlerinden bahsetmek gerekirse, ses efektlerinin gayet yerli yerinde olduğunu belirtmek isterim. Sürüş hissi konusunda biraz zayıflık sezdirse de, o kadar berbat bir halde olduğunu düşünmüyorum. Hatta, araçların kağıt gibi olmasına bakacak olursak, ses efektleri, araçların aslında olduklarından daha da ağır olduğunu hissettiriyor. Eğer ses ve müzik ayarlarından rahatsız olursanız, size verebileceğim en büyük tavsiye, oyunun ses efektlerini orta seviyenin üstüne, müzik sesi ayarlarını ise orta seviyenin altına çekmeniz olacaktır.

Baja: Edge of Control HD

Peki, Baja: Edge of Control HD, satın almaya değer mi dersin?

Oynanış açısından gerçekten çerezlik bir yapıya sahip olan Baja: Edge of Control HD için bu incelememi hazırlarken, Amazon üzerinde gördüğüm fiyatlar 30 dolar civarındaydı. Eğer bir tahmin yürütecek olsaydım, Steam üzerinde 50 TL civarında çıkacağını söylerdim. 50 TL gibi bir fiyat etiketi ile böylesine çerezlik bir oyun oynamanın, verilecek ücreti karşılayacağı fikrindeyim, fakat indirimleri beklemenizi ve oyunu 25-30 TL civarında veya daha da düşük bir fiyat etiketine sahip olduğunda almanızı tavsiye ederim.

[inceleme]

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın