Bağımsız Pixel #1

Bağımsız Pixel #1

Indie oyun dünyasına hoş geldiniz!

Merhaba LeaderGamer okurları! Bağımsız Pixel adlı yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Haftalık olarak yayımlanacak olan yazı dizimizin konusu ise bazılarının belki burun kıvırdığı, ama hatırı sayılı miktarda hayranı bulunan Indie Oyunlar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Serüvenimizin ilk yazısında indie oyunların doğuşu, yükselişi ve özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Ama ilk olarak Indie tanımı ile başlayacağım. Her ne kadar kalıplaşmış bir tanımı olmasa da “Indie Game” tanımını; küçük gruplar halindeki bağımsız oyun geliştiricilerinin yayımcı firma tarafından maddi destek ve baskı görmeden yarattığı oyunlar, şeklinde yapabiliriz. Peki, hangi arada türedi bu oyunlar?

rsz_1rsz_1poster_sxsw_sd_sdwin_1500px“Indie Game” tanımı 2000’li yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlansa da oyun dünyasının ilk yapımları zaten bağımsız yapımlardı. Hiçbir yayımcı desteği bulunmayan bu oyunlar teyp kasetleri veya disketlerle elden ele yayılıyordu.

Sonraları sektörün büyümeye başlamasıyla bugünün en büyük ve en çok kazanan oyun yayımcı firmaları ortaya çıktı. Daha sonra, her ne kadar birkaç küçük deneme yapılacak olsa da, bağımsız yapımlar yayımcıların etkisi ile 2000’li yıllara kadar sürecek bir uykuya daldı. Bu süre zarfında yayımcı firmalar ceplerini doldurmaya devam ettiler. Bağımsız oyunlar yerine bu dönemde birçok oyuna mod yapımları görüldü ama bunlar var olan bir oyuna yeni özellikler kazandırdığı için asıl kısıtlamasız bağımsız oyun anlayışını yansıtmıyordu.

“Indie oyunların şahlanışı!”

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

1999’dan sonra yavaş yavaş yayımcıların sınırlayıcı ve baskıcı anlayışına karşı indie oyunlar tekrar su yüzüne çıktı. Çok kişinin duymadığı bağımsız oyun kavramını milyonlara duyuracak oyun, 2005 yılında uzak doğu ülkesi Japonya’dan geldi. Bağımsız oyun sektörünün yeniden doğmasını sağlayan yapım herkesin bildiği, en az bir kere denediği efsanevi Cave Story’den başkası değildi. Cave Story gibi platform türündeki ücretsiz bir indie oyun ile bağımsız firmaların, sıradanlaşmış AAA oyunlardan daha yüksek oynanabilirliğe sahip yapımlar yaratabileceği milyonlara kanıtlanmış oldu.

Whiteghosts-620xZamanla internet teknolojisinin yaygınlaşması ve hızlanması ile dijital indirilebilir oyunlar dünyamıza girdi. Kutulu oyunların satışları azalırken, dijital olarak indirilebilir oyunlar yükselişe geçti. İşte bu devir indie oyunların şahlanmasını sağlayacaktı. Çünkü bağımsız yapımcılar oyunlarını dijital yolla satmaya ve indie oyunlardan kâr elde etmeye başladı. Bu aşamadan sonra bağımsız oyunlar birçok AAA yani büyük bütçeli yapım ile kafa tutar hale geldi.

Günümüzde ise konsol şirketleri gelişen indie oyun sektörünün farkına vardı ve konsollarının geliştirme kodlarını bu bağımsız yapımcılara açtı. Konsol ve Steam üzerinden gelişen sektöre akıllı telefonlar da eklenince, bağımsız yapımlar oyun dünyasının vazgeçilemez bir parçası haline geldi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.