Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 22.04.2021

Ubisoft, Assassin’s Creed evrenini farklı medya biçimlerine aktarmaya devam etmek adına çok sayıda tanınmış yayıncı, yetenekli yazar ve çizer ile iş birliği yaptığını duyurdu. Assassin’s Creed  hayranları, 2021 ve sonrası yayın takviminin ayrıntılarını içeren yeni web sitesini ziyaret ederek en sevdikleri seriden doğan çeşitli hikayeler hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Assassin’s Creed evreni için anlatılacak yeni hikayeler yolda

Yakında çıkacak olan yeni romanlar, grafik romanlar, manhua’lar, webtoon’lar ve daha yakın zamanda gelecek olan podcast serisi ile Assassin’s Creed hikayeleri; romanlar, resimli kurgu ve dijital eserler gibi farklı formatlara aktarılıyor. Ubisoft Montreal'deki Transmedya Direktörü Aymar Azaïzia, "Birçok içerik oluşturucu, Assassin’s Creed gibi zengin sanatsal özgürlüğe sahip olan bir seriye kendi yorumlarını katmaktan heyecan duyuyor! Söz konusu türle ilgili olan ve alanlarında tanınan yazarlar veya çizerler tarafından üretilen bir çalışmayı yayınlamak için harika yaratıcı bir fırsat.” dedi.

Ubisoft şu anda Assassin’s Creed evrenini daha da geliştirmek için her birinin kendi uzmanlığı olan geniş bir yayın ortakları ağıyla çalışıyor. Aconyte Books, Editis ve Starfish kendi dillerinde (İngilizce, Fransızca ve Çince) özgün romanlar geliştiriyor. Çizgi romanlar ve grafik romanlar tarafında; Glenat Fransız grafik romanlarını yayınlarken, Dark Horse Comics İngilizce bir Assassin’s Creed çizgi roman mini dizisi yayınladı ve Ulab ise özgün manhua’lar geliştirdi. Dijital taraftaysa; Çinli ortak Ximalaya ilk Assassin’s Creed hikaye podcast'ini başlatmak üzereyken, Koreli stüdyo Redice ilk Assassin's Creed webtoon'unu yayınlayacak. Ubisoft, çıkmış ve çıkacak olan Assassin’s Creed transmedya tekliflerini daha iyi sınıflandırmak için hayranların ne okuyacaklarını seçmelerine yardımcı olacak üç etiket oluşturdu.

Oluşturulan etiketler:

 • Classics: Assassin's Creed video oyunlarının hikayelerine dayanan direkt uyarlamalar.
 • Chronicles: Favori ikonik Assassin’lerin yer aldığı yeni maceralar.
 • Originals: Yeni kahramanlar ve dönemler içeren yeni hikayeler.

Bu yıl en yeni transmedya kreasyonlarından bazıları, özellikle Çin, Japonya ve Kore'den yetenekli Asyalı yazarlar ve sanatçılarla yapılan iş birliklerinden geliyor. Şu anda geliştirilmekte olan birkaç manhuas veya webtoon da bunlara dahil. Ubisoft Yayın Direktörü Julien Fabre, "Asya'nın farklı yerlerinde bulunan çok sayıda içerik oluşturucu yenilikçi içerikler sunarken, Ubisoft için öncelik, bölgedeki yetenekli ortaklarla yeni ilişkiler kurmak olmuştur." dedi.

Ubisoft, yeni transmedya anlatılarını oluşturmak için dünyanın farklı yerlerinden yetenekleri bir araya getirerek, Assassin’s Creed evrenini özgün ve yerel hayranlar arasında yankı uyandıran hikayelerle zenginleştirmeyi hedefliyor. Ubisoft İçerik Yayını Yöneticisi Etienne Bouvier, “Hepimiz hikayelerin tüketicisiyiz. Bu küresel vizyon ve yerel yaklaşımla, hayranlarımıza aşina oldukları formatlarda ve kültürel geçmişlerine ve kendi tarihlerine dayanan hikayeler içeren yeni içerikler sunmaya çalışıyoruz.” dedi.

İşte bu yıl çıkması planlanan yeni içeriklerin bazıları:

ROMANLAR:

 • ASSASSIN’S CREED FRAGMENTS YOUNG ADULT TRILOGY (ORIGINALS): Fragments, Fransız yayınevi Editis ile ortaklaşa geliştirilen yeni bir genç yetişkin kitap serisidir. Bu aksiyon-macera türündeki tarihi kurgu destanı, asırlık Assassin-Tapınakçı kan davasına kapılmış gençleri konu alacak ve kardeşler arasındaki ilişkinin doğasını keşfedecek. Serideki her kitap, okuyucuları yeni kahramanlar ile farklı bir yere ve zaman dilimine götürecek. İlk cilt 19. yüzyıl Japonya'sında, ikincisi 13. yüzyıl İskoçya'sında ve üçüncüsü 17. yüzyıl Fransa'sında geçecek.
 • ASSASSIN’S CREED THE JADE SEAL COLLECTION (ORIGINALS): Zhou Hanedanlığı'ndan (M.Ö. 4. yüzyıl) Ming Hanedanlığı'na (17. yüzyıl) kadar, bu koleksiyon, Çin tarihini geniş ölçüde araştıran on adet romanla serimizi genişletiyor. İmparatorlar, saray mensupları, efsanevi dövüş sanatçıları, şairler, filozoflar ve Çin tarihindeki diğer birçok önemli şahsiyet bu yüzlerce yıllık mücadelede rollerini oynayacaklar. Yeni Assassin’ler ve yeni baş düşmanları içeren bu destansı romanlar, altı adet tanınmış Çinli yazar tarafından yazılarak yakında Çin'de satışa sunulacak ve serimizin bir parçası haline gelecek.
 • ASSASSIN’S CREED THE MING STORM (CHRONICLES): Çok satan Çinli yazar Yan Leisheng tarafından yazılan bu roman, Ubisoft'un Assassin's Creed Chronicles: China oyununun ana kahramanı ve çok sevilen genç bir Assassin olan Shao Jun'un yer aldığı, 16. yüzyıl Çin'inde geçen aksiyon dolu bir üçlemenin başlangıcı olacak. Aconyte Books, romanı 1 Haziran 2021'de ABD ve Kanada'da yayınlayacak.

RESİMLİ KURGU:

 • ASSASSIN’S CREED DYNASTY (MANHUA) (ORIGINALS): İlk olarak Çin'de yerel geliştirme ortağı ULAB tarafından bir webcomic olarak yayınlanan Assassin’s Creed Dynasty, halihazırda çevrim içi olarak 150 milyondan fazla görüntülenme aldı ve Tencent platformunda Wuxia türünün ilk 3'ü arasında yer aldı. Yakında başka bölgelerde de ciltsiz kitaplarda satışa sunulacak. Okuyucular, Tang Hanedanlığı’nı iç savaştan kurtarmaya çalışan bir Assassin olan Li E'nin maceralarını takip edebilecekler.
 • ASSASSIN'S CREED VALHALLA: BLOOD BROTHERS (MANHUA) (CHRONICLES): Kısa bir süre sonra hayranlar, Assassin's Creed Valhalla dünyasında, Eivor the Wolf-Kissed'in kahramanlıklarından kısa bir süre önce geçen bu manhua'da iki cesur Viking kardeşin destansı hikayesini keşfedebilecekler.
 • ASSASSIN'S CREED VALHALLA FRENCH GRAPHIC NOVEL (CHRONICLES): Glénat Editions, bu orijinal grafik romanı sonbahar 2021'de Fransa'da yayınlayacak. Okuyucular, onları Ravensthorpe'dan İskoçya'nın gizem dolu zirvelerine götürecek bir göreve çıkarken, hırslı bir Assassin ve bir Hristiyan keşişin hikayesini keşfedecekler.

DİJİTAL:

 • ASSASSIN’S CREED TURBULENCE IN THE MING DYNASTY PODCAST (CHRONICLES): Çin'in önde gelen podcast platformu Ximalaya tarafından geliştirilen ve yayınlanan Ming Hanedanlığı romanının bu ses uyarlaması, Shao Jun rolündeki Liu Yan da dahil olmak üzere Çin film endüstrisinden birinci sınıf bir kadro tarafından seslendirildi. Ses efektleri ve hareketli bir müzikle zenginleştirilmiş olan bu podcast 16. yüzyıl Ming Hanedanlığı dönemindeki Çin'i derinlemesine deneyimlemek için mükemmel bir format.
 • WEBTOON (ORIGINALS): Kore’de hazırlanan bu webtoon Assassin’s Creed Black Flag’in devamı niteliğinde olacak ve Edward Kenway’in hikayesini genişletecek. Şu anda iş ortağı Redice ile geliştirme aşamasında.
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.