Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.10.2020

Aquanox Deep Descent, aslında hiç beklemediğim şekilde beni vurmayı başarmış olan bir oyun. Bu yıl o kadar çok oyun çıkarken, Aquanox Deep Descent'ın bu kadar sarabileceğini düşünmemiştim. Elbette Aquanox Deep Descent ile ilgili problemler var, tam anlamıyla mükemmel değil ve zaten hepsinden inceleme yazımda bahsedeceğim olabildiğince. Fakat yine standart bir Alper inceleme yazısı olarak bu Aquanox Deep Descent inceleme yazısı da, öncelikle oyunun neler sunduğundan bahsediyor olacak. Fikirlerimi özelliklerden bahsettikten sonra dile getireceğim.

Aquanox Deep Descent nasıl bir hikayeye sahip?

Aquanox Deep Descent inceleme detaylarına geçmeden önce hikayeye bir göz gezdirelim. Oyunun Steam mağaza sayfasında, "Yakın gelecekte Dünya'nın yüzeyi yaşama elverişsiz hale geldi. İnsan türünden kalanlar deniz yüzeyinin derinliklerindeki eski maden ve araştırma istasyonlarında yaşıyor. Çeşitli gruplar arasındaki kaynak ve hakimiyet savaşı ile bölünmüş su altı yerleşimlerinin gevşek ağı olan bildiğimiz tek dünyada doğmuş ve büyümüşsünüz. Oldukça eğitimli savaş pilotlarından oluşan bir ekibin başına geçin ve Aquanox'un karanlık dünyasında epik bir hikayeyi deneyimleyin. Sizi dünyanın okyanuslarına ve Dünya'nın en derin oyuklarına götüren bir yolculukta iyi hedeflenmiş torpidolar, şarapnel patlamaları, mayınlar ve daha fazlasıyla düşmanlarınızı Davy Jones'un dolabına gönderin." şeklinde özetlenmiş bir hikaye var. Çok detaya girmek istemiyorum bu konuda.

Hikayenin ne kadar sardığını ve ilgi çektiğini soracak olursanız, beni çok bağlayamadığını belirtmek isterim. Zaten böylesine bir yapım, hikayesiyle pek öne çıkmaz, daha çok sunduğu oynanış ile öne çıkar. En azından bu söylediğim şey Aquanox Deep Descent için geçerli. Eğer geçmişlerden bir yerlerden AquaNox, AquaNox 2 Revelation ve Archimedean Dynasty'i hatırlıyorsanız, evet Aquanox Deep Descent bu serinin bir devam oyunu olarak karşımıza çıkan bir yapım.

Aquanox Deep Descent inceleme 2

Aquanox Deep Descent neler sunuyor?

Oyun bizleri derin denizlere götürüyor. Denizin sessizliğini ve tehlikesini hissettiren bir ortamı var. Bu bahsini ettiğim tehlikeli yerler gerçekten tehlikelerle dolu ve her an bir şeylerle kapışmak, çatışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca, her ne kadar açık dünya olarak tanımlayamayacağım bir dünyaya sahip olsa da, bölüm bölüm dilediğiniz gibi hareket edebileceğiniz tasarıma sahip. Derinlere inebilir, yukarılara çıkabilir, kafanıza göre takılabilirsiniz.

Kontroller basit tutulmaya çalışılmış olsa da, alışması zor olan ani hareket mekaniği bulunuyor. Buna farklı bir yöntem bulunabilirdi diye düşünüyorum. Hafifçe yukarı çıkmak veya hafifçe aşağı inmek istediğinizde bir anda kendinizi yukarıda veya aşağıda bulabiliyorsunuz hızlı bir şekilde. Çok kafa karıştıran bir mevzu ve özellikle çatışma esnasında can sıkabiliyor. Fakat bunun dışında herhangi bir sorunu yok kontrol konusunda. Nişan alın ve sağ ile sol tık ile silahlarınızı ateşleyip düşmanın kökünü kurutun.

Oyuna başladığınızda zorluk seçme şansı sunuluyor ve 3 seçenekten oluşuyor. Bir de, öğretici kısmı yer alıyor. Eğer dilerseniz, oyunu size iyice alıştıran bu öğreticiyi kullanabilirsiniz. Gerek yok derseniz, geçip direkt oyuna başlama şansınız da bulunuyor. Tavsiyem, öğreticiye göz gezdirmeniz çünkü ben gezdirmedim...

Aquanox Deep Descent inceleme 2

Oynanış nasıl?

Aquanox Deep Descent, oynanış olarak bizlere bol bol çatışma ve aksiyon sunuyor. Oyunda 2 adet gelir kaynağı yer alıyor. Bunlardan bir tanesi para olarak geçen krediler ve eşyalar. Eşyalar yerine göre materyal olarak da kullanılabiliyor, başka bir şey de. Krediler de, zaten direkt para. Aquanox Deep Descent oynarken bazı ışık yükselen küçük yerler görebilirsiniz. Harita üzerinde dişli simgesine sahipler. Buralardan materyaller toplayabiliyorsunuz. Ayrıca, bunları toplamaya çıktığınızda haritanıza dikkat etmenizi tavsiye ederim. Eğer çarkın üst kısmı renkliyse bulunduğunuz konuma göre yukarıda, alt kısmı renkliyse aşağıda ve tamamen renkliyse de sizin hizalarınızda demektir.

Haritada göremediğim ama gözüme çarptığında sevindiğim kargo kutuları da yer alıyor oyunda. Bunları kırarak can, zırh, mermi, malzeme gibi çeşitli şeyler elde edebilirsiniz. Gözünüzü dört açın derim. Patlatmış olduğunuz düşmanlardan da ganimet düşebiliyor. Bu yüzden, bir savaştan çıktığınızda haritanıza göz gezdirin. Malzeme ya da benzeri şeyler bulabilirsiniz. Malzemeler cidden önemli oluyor.

Demir atma yerleri de var oyunda. Denizaltı gemilerine benzer şeylerin içerisinde gidip bir sürü şey yapabilirsiniz. Eğer bu bahsettiğim büyük denizaltı gemilerine giderseniz, kendi geminizi geliştirebilirsiniz veya özelleştirebilirsiniz, ticaret yapabilirsiniz, görev alabilir veya tamamlayabilirsiniz, sakince görevlerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, oyun içerisinde toplamda 6 farklı gemi çeşidi bulunuyor ve her birinin de özellikleri farklı. Geminizi özelleştirirken bunlara dikkat etmenizde fayda var.

Aquanox Deep Descent inceleme 2

Oynanış konusunda başka ne söyleyebilirsin?

Aquanox Deep Descent inceleme yazısı deyip gemi özelleştirmeyi açmamak garip olur. Silahlardan bahsedelim önce. Gemilerinize, gemilerinizin çeşidine bağlı olarak silahlar yerleştirebilirsiniz. Her silah farklı bir şekilde ateş ediyor. Kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, yeteneklerinizi de yine bu menüden ayarlayabilirsiniz. Silahlarınızı geliştirmek, oluşturmak gibi şeyler için materyal gerekli. Bunun için de ticaret önemli bir faktör haline geliyor. Girmiş olduğunuz bu büyük gemi benzeri şeylerin içerisinde ticaret yaparak gerekli malzemeleri eğer elinizde yoksa elde edebilir ve kendinizi geliştirmeye koyulabilirsiniz.

Oyunda zanaatkarlık sistemi de bulunuyor ama bu daha çok ufak tefek şeyler için bulunuyor. Kendi merminizi üretebilir, can veya zırh şeysileri basabilirsiniz. Son olarak, oyunda bir de çok oyunculu mod bulunuyor. Bu mod, 4 kişiye kadar eşli oyun imkanı sunuyor. Tabii, arkadaşlarınızla kapışmak isterseniz takımlı veya takımsız ölüm maçları da oyunda yer alıyor.

Aquanox Deep Descent inceleme 2

Aquanox Deep Descent performans olarak nasıl?

Her ayar en yüksekteyken performans konusunda sorun yaşamadım. 140-150 civarları FPS aldım kayıt esnasında. Hemen aşağıda Aquanox Deep Descent sistem gereksinimlerini ve kendi PC'mi sizlerle paylaştım. Dilerseniz, bu listelere göz gezdirerek performans konusunda kafanızda bir şeyler canlandırabilirsiniz.

Aquanox Deep Descent sistem gereksinimleri bilgilerine geçmeden önce, değinmek istediğim bir şey daha var. Oyunun yükleme süreleri. Aquanox Deep Descent inceleme yazımı yazmadan önce en büyük sorun olarak kenara not aldığım problem bu. GTA 5 oynarken çok oyunculu moda bağlanıyor gibi hissediyorum Aquanox Deep Descent yüklenirken. Çok uzun ya, gereksiz uzun. Umarım ki zamanla çözmeyi başarırlar.

Aquanox Deep Descent sistem gereksinimleri (MİNİMUM):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 ya da daha yenisi (64 bit)
 • İşlemci: 3.3 GHz ya da daha iyisi: AMD A8-6600K ya da Intel Core i7-950 ya da daha yenisi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Direct3D 11, Shader Model 5.1 destekli ekran kartı (GeForce GTX 560 2GB RAM ya da Radeon HD 7870 4GB RAM)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 9 uyumlu ses kartı

Aquanox Deep Descent sistem gereksinimleri (ÖNERİLEN):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: AMD/INTEL 3.5 GHz (AMD Ryzen 5 1500x ya da Intel Core i5-6600K ya da daha yenisi)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: En az 8 GB VRAM ile AMD/NVIDIA (Radeon RX 580 8GB ya da Nvidia GTX 1060 6GB)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 9 uyumlu ses kartı

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Aquanox Deep Descent inceleme

Aquanox Deep Descent inceleme sonucu nedir?

Aquanox Deep Descent inceleme sonucundan bahsetmeden önce fiyat etiketlerinden söz etmek isterdim ama henüz ne yazık ki belli değil gördüğüm kadarıyla, Steam üzerinde. Bu yüzden o konuda yorum yapamayacağım. Fakat eski AquaNox oyunlarının havasını istiyorsanız, günümüze uyarlanmış haline merhaba diyebilirsiniz. Karşınıza çıkan düşmanlarla eğlenceli bir çatışmaya girmek, benim için güzel bir tecrübe oldu. Görsel olarak da yeterli olması ve atmosferinin hoş olması, ayrı 2 puan daha olarak gösterilebilir. Yükleme süresi mevzusu da çözülür diye düşünüyorum. Şu pandemi zamanlarında deniz altına girip karşınıza çıkan yaratık ve düşman gemilerini patlatmak istiyorsanız, sizin için biçilmiş bir kaftan demektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.