Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 11.09.2021

Uzun süredir Apple ve Epic arasında uzun süredir bir sıkıntı vardı. Bu sıkıntı sonunda dün çözüme kavuştu. 1 yılı aşkın bir süredir hukuki yollar ile çözülmeye çalışan davanın kazananı belli oldu. Davada yargıç, Apple’ın firmaların uygulamalarına alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin verilmesine yönelik karar aldı.

Dava sonucu, cuma günü resmi olarak kesinleşti

Cuma günü yayınlanan kararında Gonzalez Rogers, Apple’ın bu tür yöntemlere getirdiği kısıtlamaların Kaliforniya’nın Haksız Rekabet Yasasını ihlal ettiğini kabul etti ve Apple’a kalıcı bir ihtiyati tedbir kararı verdi. Lakin buna rağmen Apple, davada sayıların çoğunu kazanmayı başardı.

Epic-Apple davası Cuma günü bitmiş oldu. Apple, iOS geliştiricilerinin uygulamalarında harici ödeme seçenekleriyle bağlantı kurmalarına emretti. Epic’in iPhone üreticisine karşı antitröst davası, Fortnite’ta yeni bir doğrudan ödeme seçeneğiyle Apple’ın platform ücretlerini aşmak için harekete geçmesinin ardından oyunun App Store’dan kaldırılmasına yol açtıktan sonra Ağustos 2020’de başlamıştı.

Epic, Apple tarafından alınan yüzde 30’luk ödeme ücretlerini işletme maliyetlerine kıyasla fahiş ve aşırı olarak nitelendirmişti. iPhone firması, iOS platformunda rakip mağazalara izin vermediği ve bu nedenle cihazlarındaki uygulamaların yayınlanmasını kontrol ettiği için Epic, bir “teknoloji tekeli” yürüttüğünü iddia etmişti.

Epic’in başarılı olduğu karar ile 9 Aralık’tan itibaren Apple’ın belli başlı şeyler yapması gerekecek. Bunlar geliştiricilerin kullanıcıları Apple’ın kesintiye uğramadan hizmetler için ödeme yapabilecekleri harici ödeme seçenekleri olacak. Yönlendiren bağlantılar veya düğmeler eklemesini kısıtlamasına artık izin verilmeyecek. Geliştiricilerin ayrıca, harici ödeme seçeneklerinin reklamını yapan müşterilerine doğrudan ulaşmalarına da izin verilecek.

Yargıç, Epic’in kullanıcıların Fortnite V-Bucks’ı doğrudan satın almalarına izin verecek kararı açıkladı. Ek olarak App Store’un yüzde 30’luk indirimini atlatarak sözleşmesini ihlal ettiğini kabul etti. Bu nedenle Epic, Ağustos 2020’den Ekim 2020’ye kadar kazandığı yaklaşık 12 milyon doların %30’unu ve o zamandan beri doğrudan yöntem kullanılarak toplanan paranın %30’unu geri ödemeli. Yargıç ayrıca Epic’in, Apple’ın müşterileri iOS ekosisteminde tutma çabalarının rekabete aykırı davranış olduğu yönündeki iddialarını da reddetti. Ve şirketin ne federal ne de eyalet antitröst yasalarına göre bir tekelci olmadığı sonucuna vardı.

Kararın ardından Twitter’da yayınlanan bir açıklamada Epic Games CEO’su Tim Sweeney, sonuçtan memnun olmadığını belirtti.

Açıklamada “Bugünün kararı, geliştiriciler veya tüketiciler için bir kazanç değil” diye yazdı. “Epic, bir milyar tüketici için uygulama içi ödeme yöntemleri, uygulama mağazaları arasında rekabet için savaşıyor. Fortnite, Epic’in Apple uygulama içi ödeme ile adil bir rekabet içinde uygulama içi ödeme sunabileceği ve tasarrufları tüketicilere aktarabileceği zaman ve yerde iOS App Store’a geri dönecek. Çok karmaşık bir davayı hızlı bir zaman çizelgesinde yönettiği için mahkemeye teşekkürler. Mücadele etmeye devam edeceğiz.” söyledi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.