Apple, kendini hackleyene 200 bin dolar verecek

Apple, kendini hackleyene 200 bin dolar verecek

Elbette ki açığın önceden bildirilip paylaşılması kaydıyla.

Normal şartlarda Apple‘ı hackleyip yakalanırsanız ya kendinizi hapishanede bulursunuz ya da ciddi tazminat talepleriyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak bu açıkları direkt olarak şirkete bildirip şirketin kendi güvenliğini artırmayı hedefliyorsanız büyük meblağlar da sizi bekliyor olacak! Şirket, açıkları bildiren hackerlara 200.000 dolara kadar çıkan ödüller dağıtacak!

An illustration of the Apple Inc. logo taken of January 30, 2015 in Lille. AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN (Photo credit should read PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty Images)

200 bin dolarlık ödül, şimdiye kadar verilecek ödüllerin en yükseği gibi duruyor. Ancak bu ödül, bulunan açıkları önemine göre kendi içinde bölünerek dağıtılacak. Siber güvenlik konferansı Black Hat‘te Apple güvenlik birimi şefi Ivan Krstic‘ın açıkladığı ödül programı, firmanın ürünlerine girmeye çalışan gizli şirketler ve paralı hackerlara karşı bir önlem niteliğinde. Hacklerların ödül kazanabilmesi için iPhone, iPad ya da Mac gibi cihazlarda bulunan açıkları ispat etmesi ve diğer kişilerin de bu açıktan faydalanabildiğini kanıtlaması gerekiyor. Ayrıca gelecek hafta başlayacak olan BlackHat güvenlik programından daha önce Apple’da çalışmış olan güvenlik uzmanlarının bu süreçten faydalanamayacağını da belirtelim.

Apple3

Öte yandan FBI’ın da San Bernardino saldırganının telefonundaki şifreyi kırmak için iOS açığı bulacak hackerlara 1 milyon dolar ödeyeceğini açıklamasının hemen ardından bir hackerın açığı bulup FBI’a teslim etmesi, Apple için şok olmuştu. Firma, şimdi bulunan açıkların hızlıca kendisine rapor edilmesi için ilk ödül programını devreye sokmuş gibi görünüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.