Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Talha Şahin, Editör Yazım tarihi: 12.04.2019

Respawn Entertainment ekibinin geliştirdiği Apex Legends, bir Battle Royale oyunu. Titanfall dünyasında geçen ve çıkar çıkmaz birçok oyuncunun kalbini fetheden Apex Legends, her geçen gün daha fazla oyuncuyu bünyesine katıyor. Türünün devlerine meydan okuyan ve karşılarında oldukça dik bir duruş sergileyen yapım, farklı oynanışı ve ilginç mekanikleri ile dikkat çekiyor. Siz de oyuna yeni başlıyorsanız, Apex Legends ipuçları yazımıza göz atmanızda fayda var.

Yeni başladıysanız Apex Legends ipuçları bir şarttır

Rakiplerinden birçok fark ile ayrılsa da Apex Legends, temelde bir Battle Royale oyunu. Diğerlerinde olan kuralların tümü geçerli. Amacınız elinizden gelenin en iyisini yapıp, savaş alanında ayakta kalan son takım olmanız. Küçücük bir hatanın bile size veya takımınıza büyük hasar verebileceğini söyleyelim. Haritada nerede olduğunuzu sürekli kontrol edin. Çembere göz atın ve ona göre bir hareket planı çizin. Geminizin geçtiği yeri gözünüzün önüne getirin ve düşmanların inebileceği yerleri hatırlayın. Genelde büyük şehirlere inerler ve siz de inmek istiyorsanız sakın geç kalmayın. Şunu da unutmayın ki, her zaman önünüze bir düşman çıkabilir. Hazırlıklı olun.

Oyunu 3 kişilik takımlar halinde oynarsınız. Maalesef oyun, sizi tek başınıza oynatmaya hevesli değil. Tek başınıza olsanız bile rastgele iki kişi, takımınızda beliriverir. Atlama esnasında onlardan ayrılabilir ve tek başınıza oynayabilirsiniz lakin, karşınıza 3 kişilik düşman grupları göreceksiniz. 3’e 1 gibi bir pozisyonda da hayatta kalmanız çok da kolay değil.

Öldüğünüz zaman ise üzülmeyin, Apex Legends, siz ölseniz bile sizi hayata döndürebilecek bir sistem üzerine kurulu. Öldüğünüzde çantanızın içerisinde bir kart bırakırsınız. Takım arkadaşlarınız o kartı alıp, haritanın her yerine dağılmış durumda olan istasyonlara götürebilir. Bu sayede gökten süzülürsünüz ve oyuna sıfırdan başlarsınız. Apex Legends oyununun en güzel mekaniği bu olsa gerek.

Apex Legends ipuçları yazımızın bir diğer tavsiyesi ise etrafı yağmalamanız ile ilgili. Her şeyin bir kademesi var. Sırasıyla beyaz, mavi ve mor renkleriyle derecelendirilmiş zırhlar, silahlar ve hatta silah parçaları var. Yine sırasıyla kolaydan zora doğru bulunabiliyor. Bir de sarı renkli, yani efsanevi eşyalar var ve bunları bulmak daha zor. Ateş ettiğinizde ve isabet ettirdiğinizde çıkan renge dikkat edin. Eğer ateş ettiğiniz düşmanın üzerinde mor bir renk ile bir sayı yazıyorsa, o düşmanın üzerinde epik seviyede zırh kullandığı anlamına gelir. Öldürdüğünüz düşmanların kutularına da dikkat edin. Eğer kutu sarı renkte yanıyorsa, efsanevi bir eşya var demektir. Eğer mor renkte yanıyorsa epik bir eşya var demektir.

Sağlığınızı ve zırhınızı şarj edecek 2 farklı eşya var

Etrafta bulabildiğiniz şeyleri almak, Apex Legends yapımında daha da fazla önemli. Sağlığınızı ve zırhınızı tamamlamak için bulabildiğiniz her şeyi alın. İlk yardım kitleri sağlığınıza etki ederken, zırh bataryaları da kalkanınızın eksik miktarını doldurur. Oyun içerisinde zırhınız, sağlığınızdan daha önemli. Sağlık paketlerinden daha hızlı kullanılır ve yüksek seviyeli bir kalkan, sağlığınızdan daha fazla sizi korur. Tekrar doldurabileceğiniz için savaşlara girmekten korkmayın ve bol bol stokta bulundurun.

Silahlar ve mermiler

Apex Legends, birçok güçlü silah barındırıyor. Bunları tanımak ve yapabildiklerini deneyimlemek çok önemli. Oyunda antreman simülatörü var, yani silahları tek tek deneyebilir ve dilediğiniz silahla düşmanlarınızın üstüne gidebilirsiniz ancak maç içinde de denemenin daha iyi olabileceğini düşünüyoruz. İlk birkaç oyununuzda haritayı ve silahları tanımaya çalışın. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz silahları ayırt edin, buna göre oynayın. Yerde silah bulduğunuzda etrafında yeterli mermi verilmiyor. Çevreyi iyi yağmalamak işte bu noktada çok önemli. Mermileri idareli kullanın ve bir gözünüz sürekli mermi sayısında olsun. Az önce bahsettiğimiz tekrar doldurulabilir kalkan olayı ile, savaşlar daha uzun sürüyor. Oyunun geç aşamalarında oldukça fazla mermiye ihtiyacınız olacak.

Her karakterin rolünü ve yapabildiklerini öğrenin

Apex Legends oyununda 9 adet seçilebilir karakter var. Oyuna başlarken seçiyor ve bir maç boyunca o karakter ile oynuyoruz. Her birinin pasif ve aktif olmak üzere farklı özellikleri mevcut. Her birinin bir diğerine göre avantajı ve dezavantajı var. Bu nedenle karakterleri tanımak ve neler yapabildiğini görmek çok önemlidir. Örneğin Pathfinder ile oynuyorsanız, hızını kullanın. Aktif yetenekleri ile uzun mesafeleri kısa zamanda kat edebilir ve savaş sırasında stratejik noktalara kolayca geçiş yapabilir, sürpriz açılar yakalayabilirsiniz. Z yeteneği ile takımınızı da bir noktadan başka bir noktaya hızlıca taşıyabilirsiniz. Tank özellikleri ile dikkat çeken Gibraltar ile oynuyorsanız, kalkanını kullanın. Takımınızda Gibraltar var ise, sizi koruması için onunla birlikte hareket edin.

Karakterlerin yeteneklerini kullanın

Karakteri tanımak, yetenekleri ile neler yapabildiğini biliyorsunuz anlamına gelir. Bu tanışma sürecinden sonra, onları kendi lehinize kullanma vakti gelmiş demektir. Yeteneklerinizin bekleme süresi var ancak onları savaş esnasında bekletmeyin ve doğru zamanı kollamaya çalışmayın. Bunun yerine savaşı en iyi şekilde sürdürmeye çalışın. Unutmayın, ölürseniz o yeteneği kullanmadığınız için pişman olacaksanız.

Bu ipuçlarını aklınızın bir köşesinde tutun ve uygulamaya çalışın. Maçlarınızda daha uzun süre hayatta kalmanıza yardımcı olacaklar. Bunların yanında sürekli oynayın ve karakterlerinizle yeni stratejiler geliştirin. Bunun gibi Apex Legends ipuçları yazılarımız ve daha detaylı incelemelerimiz gelecektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.