AOC G2590PX inceleme

AOC G2590PX inceleme

Bütün detaylarını artıları ve eksileri ile dile getirdik.

AOC Gaming ailesinin oyuncu moniterlerinden olan bir monitör ile karşınızdayız. AOC G2590PX inceleme yazımız içerisinde, yazımıza konuk olan monitörü detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. 144 Hz yenileme hızı ve 1ms yanıt süresi ile oyunculara yönelik olduğunun spoilerını veriyor şimdiden. 24.5 inç ekran boyutuna sahip olan AOC G2590PX’de 1920×1080 çözünürlük kalitesi sunulmuş. WLED TN panele sahip AOC G2590PX’de 1 ms yanıt süresi ile 144 Hz gecikme değerine ulaşabiliyorsunuz. Yanıt süresi yani gecikme değeri bir monitörde ne kadar düşük olursa, o kadar da pürüzsüz bir ekran performansı alırsınız. Bunun yanında da yenileme hızının yüksek olması da ekrandaki ghostingi ve bulanıklığı azaltıyor. Bu iki önemli özellikte yüksek seviyede olunca görüntünüz pürüzsüz ve net oluyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AOC G2590PX’e ilk bakışta 3 kenarı çerçevesiz bir monitör görüyoruz. Tasarım olarak incelik ve sadelik gözümüze çarpıyor. AOC G2590PX’in yüksek performansını desteklemesi için FreeSync özelliğine yer verilmiş. FreeSync özelliği tam olarak nedir diyecek olursanız da, AMD marka ekran kartlarıyla uyumlu olan bu özelliği aktifleştirdiğinizde görüntü akışını kusursuz hale getiriyor ve sahne geçişlerinde herhangi bir kırılma, takılma gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

AOC G2590PX inceleme

AOC G2590PX tasarım olarak nasıl olmuş?

24.5 inç boyutlu AOC G2590PX, ince ve sade bir kasadan oluşuyor.  Ekranın 3 kenarının çerçevesiz olması sınırlardan kurtulmuş hissi veriyor. Sanki sonsuz bir ekranmış hissi yaratıyor. Daha açık ve ince duruşu olmuş. Ekranın alt çerçevesinde ise AOC kırmızısı renginde bir çerçeve bulunuyor. Genelde oyuncu monitörlerinde şaşalı çerçeveler ve tasarımlar görürüz ancak AOC G2590PX modelinde tasarım konusunda gözü yormayan bir kasa kullanılmış. Daire biçiminde siyah bir stand ile monitör oturtulmuş.

AOC G2590PX, çok hareketli bir monitör gibi duruyor. Yukarı aşağı hareket ettirme olanağı, saat yönünde monitörü yataydan dikey moda geçirme gibi özellikleri bulunuyor. Siz tüm bu hareketleri yaparken de monitörün standı hiçbir şekilde hareket etmiyor. Pivot duruma gelme özelliği sayesinde de AOC G2590PX’i sadece oyun olarak değil tasarım konusunda da kullanma imkanı sunuyor. 45’er derece sağa ve sola, -3.5-19.5 derece öne arkaya dönme açılarına sahip.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AOC G2590PX’in arkasına göz atacak olursak da analog tuşunu görüyoruz. Bu analog tuşu ile menüden ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Diğer AOC modellerindeki gibi kumanda bulunmuyor, analog ile ayar yapıyorsunuz. Menüde Türkçe dil desteğinin bulunmaması eksi bir özellik. Giriş yuvalarına bakacak olursak da güç kaynağı girişi, 2 adet HDMI girişi, Display Port girişi, 3.5mm ses giriş jakı ve 3.5 mm kulaklık jakı girişleri bulunmakta. Ayrıca kasasında fazla USB portu olmayanlar için de monitörde 4 adet USB 3.0 girişi var. Arka kısmında ayrıyeten 2Wx2’lik kendi hoparlörü bulunuyor.

AOC G2590PX monitörü kullanırken HDMİ-Display Port kablolarınızı ve monitörün güç kaynağı kablosunu geçirmek için de kabloları bir arada tutmak için bir delik bulunuyor. AOC G2590PX’i satın aldığınızda da kutusundan 1 adet güç kablosu, 1 adet Display Port bağlantı kablosu, 1 adet HDMI bağlantı kablosu ve 1 adet ses kablosu veriyor. AOC G2590PXi 558.6×199.5×513.2 mm boyutlarında ve 5.43 kilogram ağırlığı bulunuyor.

AOC G2590PX inceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ürünün özellikleri nedir?

AOC G2590PX yüksek performanslı bir oyuncu monitörü. 144 Hz yenileme hızına sahip olup 30 – 144 Hz arasında FreeSync özelliğini aktifleştirebiliyorsunuz. Yeni teknolojilerle birlikte iyi bir ekran kartınız olunca ondan daha iyi verim almak için kaliteli monitörlere yöneliyorsunuz. AOC’da AMD ekran kartlarıyla uyumu bulunan G2590PX’i kullanıcılarına sunuyor. 1 ms gecikme süresi ile oyunlarda ghosting sorunu ile karşılaşmayıp, duraksamadan oyun zevkini üst seviyede yaşıyorsunuz. AOC G2590PX’in hoparlörleri biraz oyunculara yönelik olmamış çünkü hoparlörlerden gelen ses çok tiz ve az bass’a sahip. Bu da sizi ek bir hoparlör kullanmaya itebilir.

16.7 milyon renk havuzuna sahip olan AOC G2590PX’in parlaklık değeri ise 400 cd/m2 ile ortalamanın üstünde değerle karşımıza çıkıyor. Kullanırken %100 seviyesine parlaklığı getirdiğimizde gözümüzü kamaştırıyor neredeyse günlük kullanımda ise %30 civarı parlaklık seviyesi ideal bir değer olabilir. Bu parlaklıktaki kullanımında gözü yormayacak şekilde net ve canlı görüntü performansı var. 50M:1 dinamik, 1000:1 statik kontrast değerleri ile %84 RGB renk doğruluğunu yanında getirmiş. 170/160 derecelik bir görüş açısı bulunuyor.

Enerji verimliği konusunda da A sınıfı bir tüketim sınıfına ait. Yıllık enerji tüketimi de ortalama bir kullanıma göre 38 kWh enerji tüketimi bulunuyor. Az yakar çok kaçar bir monitör olması artı bir özellik.

AOC G2590PX inceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bu monitörden performans olarak ne beklemeliyiz?

AOC G2590PX modelini görüntü kalitesinde yakından inceleyebilmek için CSGO, PUBG ve League of Legends oyunlarında test ettik. AMD Radeon RX580 ekran kartıyla birlikte kullandığımız için de oyunlarda en üst seviyede performans aldık.  Oyunlarda V-Sync kapalı halde rahatça 144 fps görüntü yenileme hızını aldık.

Oyunlardaki her detayı rahatça görmemiz ve parlaklık seviyesi piyasadaki diğer monitörlere göre daha üst seviyede olması, oyun içerisinde hedefleri ele geçirmemizi kolaylaştırdı. Yani, AOC G2590PX model monitör, bizlere gerçekten tatmin edici bir performans sunmayı başardı diyebiliriz.

AOC G2590PX inceleme sonucu nedir?

Yüksek performans kalitesine sahip, çerçevesiz ince bir monitör almak istiyorsanız aradığınız monitör AOC G2590PX olabilir. Çünkü üst seviye kullanım için ideal bir boyutu, estetik tasarım ve performans kalitesine sahip. AOC G2590PX inceleme yazımızın eksi sonuçları olarak birkaç şeyi belirtebiliriz. Bunlardan ilki, menüde Türkçe dil desteğinin olmaması. Gözümüzdeki bir diğer eski is, düşük renk doğruluğu oldu.

Elbette AOC G2590PX inceleme yazımızın artı sonuçları da mevcut. Bu artıklardan ilki olarak ince ve estetik tasarından söz edebiliriz. Çerçevesiz ekranı ile de kalbimizi çalmayı başardığının altını çizebiliriz. Ayrıca, düşük gecikme değeri ve yüksek yenileme hızı, birer oyuncu olarak bizi gerçekten tatmin etmeyi başardı. Son olarak da, hem oyun, hem de tasarım için kullanılabilir olması, beğendiğimiz yönlerinden oldu. Şu anda 1960 TL civarlarında bir fiyata sahip ve fiyat aralığındaki diğer monitörlere göre oyun performansı konusunda daha önde duruyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.