Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 22.10.2020

Anno 1800 Land of Lions ek paketini bir süre önce ön inceleme yazıma konuk etmiştim bildiğiniz üzere. Şimdi de direkt olarak Anno 1800 Land of Lions inceleme yazısı ile karşınızdayım. Olabildiğince ek paketin neler sunduğu ve tecrübelerimden bahsedeceğim, standart bir şey zaten bu, biliyorsunuz. Eğer henüz Anno 1800 Land of Lions ön inceleme yazıma göz gezdirmediyseniz, öncelikle oraya da bakabilirsiniz. Tabii, dilerseniz Anno 1800 inceleme yazım da mevcut. Ona da buradan ulaşabilirsiniz. Gel gelelim, Anno 1800’ün şimdiye kadar aldığı en büyük genişleme paketinin içeriklerinden bahsetmeye.

Anno 1800 Land of Lions inceleme

Anno 1800 Land of Lions bizlere ne sunuyor?

Savaşlar geçirmiş ve geçirmeye devam eden bir imparatorun yardımına koşuyoruz bu genişleme paketinde. Çöle dönmüş adasına can katıyoruz. Bunu da, Anno 1404’ten hatırlayabileceğiniz sulama sistemi yer alıyor oyunda. Nehirlerden su çekerek, artık çöle dönmüş olan toprakları suluyor ve verimli hale getiriyoruz. Verimli hale gelen topraklarda ise ürünler üretiyor, köyümüzü büyütüyoruz. Tabii, bütün bunları yaparken hem oyunun hikaye görevleri hem de savaşlar tam gazla devam ediyor.

Yeni genişleme paketi, bizleri Enbesa adındaki yepyeni yere götürüyor, daha önce paylaşmış olduğum Anno 1800 Land of Lions ön inceleme yazımda bunu söylemiştim. Enbesa, yepyeni bir halka sahip. Yani, diğer genişleme paketlerinde bizlere tanıtılan halktan farklı. Çobanlar ve yaşlılardan oluşan halkımız mevcut. Sadece 2 sınıftan oluşuyor fakat aynı zamanda Scholars yani akademisyen ya da bilim insanları diyebileceğimiz yeni bir Old World sınıfı da bizlere sunuyor. Scholars ile birlikte yeni anıtlar, araştırma sistemleri ve yapıtlar da oyuncularla buluşuyor. Scholars sınıfını açmak için, Enbesa’nın hikayesinde ilerlemeniz gerekiyor tabii.

Şöyle genel olarak toparlayacak olursam, 90 adet yeni yapının oyunda yer aldığını söyleyebilirim. Elbette bu kadarla da kalmıyor. Yeni harita ve yeni topluluk sınıfı ile birlikte oyuna 10-15 saat arası süren yeni hikaye ve görev içeriği de eklenmiş bulunuyor. Gerçekten aşırı uzun süre zaman harcamanız gerektiğini belirtebilirim. Özellikle sıfırdan bütün adalarınızı ve hikayeyi oynamaya çalışıyorsanız, şimdiden kolay gelsin efendim.

Anno 1800 Land of Lions inceleme

Bu çobanlar ve yaşlılar ne yapar?

Enbesa’nın 2 yeni topluluk sınıfı var demiştim. Bu topluluk sınıflarından en düşüğü olarak gösterebileceğim çobanlar asıl işi yapıyor diyebilirim. Çobanlar, daha çok tarım yapıyorlar. Tef ve Hibiscus bitkileri ve bu bitkilerle yapılan ürünler, bu sınıftan soruluyor.

Yaşlılar ise, daha çok ustalık isteyen ürünleri üretebilen topluluk sınıfı bu genişleme paketinde. Yaşlıların yapabildiği şeyler arasında lambalar, vazolar ve benzeri şeyler yer alıyor. Yani, yaşlanmadan önce gerekli tecrübeleri kazanmışlar ve ustalıklarını geç yaşlarda gösteriyorlar diyebiliriz.

Bunların yanında bir de çöl ortamını verimli hale getirmek bulunuyor. Eğer çobanlarınıza ve yaşlılarınıza verimli toprak gerektiren bir şeyler yaptıracaksanız, toprağı sulamanız şart. Bunun için ise nehire bir bina inşa ederek, bu binadan suyu kanallar aracılığıyla dağıtmanız gerekiyor. Fakat bu kanalların da sınırının olduğunu unutmamanızda fayda var.

Anno 1800 Land of Lions inceleme

Scholars sınıfı ne katıyor?

Anno 1800 Land of Lions genişleme paketi ile birlikte gelen Scholars sınıfı bulunuyor demiştim. Bunu biraz daha açmamızda fayda var eğer bu bir Anno 1800 Land of Lions inceleme yazısıysa. Şimdi, öncelikle Scholars sınıfını açmak için oyunun en sonlarına kadar ulaşmanız gerekiyor. Eğer en sonlarına ulaştıysanız, Enbesa hikayesinde ilerlerken Old World tarafında Scholars sınıfı açılıyor.

Scholars sınıfı ile birlikte Research Institute geliyor. Research Institute, oyun içerisinde araştırma yapmamıza ve oyundaki neredeyse her eşyayı yapabilmemizi sağlayan bir bina. Bu sayede, oyun sonuna ulaşmış olan oyuncular, kendi ürün üreten yapılarını çok daha fazla güçlendirebiliyor. Ayrıca, Major Discoveries özelliği ile yapabileceğiniz araştırmalar, üretim binalarınızı taşımak gibi yetenekler kazandırabiliyor.

Anno 1800 Land of Lions inceleme

Genel olarak Anno 1800 Land of Lions ile ilgili yorumun nedir?

Açıkçası, ben gerçekten oynarken eğlendim diyebilirim. Çünkü, standart Anno 1800 tecrübesine göre çok daha farklı bir oynanış sunuyordu. Zaten önce yüzeysel, sonra da detaylı olarak Anno 1800 Land of Lions inceleme yazımda bu özelliklerden bahsettim. Yeni bir harita olması, çok hoş bir olay oluyor genelde ve bu genişleme paketi ile gelen yeni harita da gayet güzel bir ortama, atmosfere sahip. Oyun süresinin 10-15 saat uzaması, özellikle de seriyi ve oyunu seven oyuncular için müthiş bir olay. Hatta, eğer Scholars sınıfını oynamak istiyorsanız, bu süre daha bile uzar gider.

Yeni oynanış mekanikleri, yepyeni hikaye, seçime bağlı olaylar, yeni topluluk sınıfları, yeni aşırı fazla içerik geliyor. Özellikle sulama mekanikleri benim çok hoşuma gitmişti. Yalan olmasın, Anno 1404 oynamadım çünkü. Bu sebeple, benim için farklı ve hoş bir mekanikti. Bir yandan kısıtlama getirirken, diğer yandan yaratıcılığımı konuşturmamı sağlayan bir oynanış mekaniği.

Anno 1800 Land of Lions inceleme

Anno 1800 Land of Lions inceleme sonucu nedir?

Anno 1800 Land of Lions inceleme sonucu olarak, bu genişleme paketini öveceğim. Eğer daha önceden Anno 1800 oynadıysanız, Land of Lions kesinlikle bakmadan geçmemeniz gereken bir genişleme paketi. Her ne kadar net bir fiyat etiketi henüz hala belli olmasa da, göz gezdirmenizde fayda var diyebilirim. Eğer 2. sezonu paket halinde alırsanız, 109 TL gibi bir fiyata geliyor. 109 TL gibi bir fiyat etiketi ile en az 10-15 saatlik bir oynanış da oyuna ekleniyor, yeni bir yapım gibi. Bu yüzden tavsiye etmek istiyorum zaten genişleme paketini sizlere. Anno serisinin ve Anno 1800’ün hayranlarının kaçırmaması gereken bir genişleme paketi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.