Angry Birds oyununun geliştiricisi Rovio Entertainment, bir stüdyosunu kapattı

Angry Birds oyununun geliştiricisi Rovio Entertainment, bir stüdyosunu kapattı

Kuşlarımız, bu haberle birlikte daha da sinirli hale gelecek.

2018 senesi için yüzde 40 oranında bir gelir düşüşü beklediğini açıklayan Rovio Entertainment için yaprak dökümleri sürüyor. Gelir beklentisinin açıklanmasının ardından borsadaki piyasa değeri yüzde 50 düşen Angry Birds oyunun geliştiricisi, küçülmeyi sürdürüyor. Finlandiya merkezli video oyunu geliştiricisi, son olarak bir stüdyosunun kapandığını açıkladı. Stüdyo çalışanları bu ayrılığı bir Twitter paylaşımı ile duyurdu. Kapatılan stüdyodan hatıra kalan son resmin paylaşıldığı Twitter mesajını, haberimizin en alt kısmından görebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Angry Birds oyununun geliştiricisi Rovio, bir stüdyosunu kapattı

Angry Birds oyunu artık Rovio Entertainment şirketini mutlu etmiyor.

Cazibesini kaybeden oyunları ve piyasadaki rakiplerin yükselişi sonrasında, eski günlerini mumla arayan Rovio Entertainment için çöküş sürüyor. Henüz 2017 gibi yakın bir tarihte açılan ve 9 kişilik oyun geliştiricisinin istihdam edildiği Londra stüdyosu için kapatılma kararı alındı. Rovio Entertainment yetkilileri, alınan bu kapatılma kararı için bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Londra stüdyosu, şirketin diğer stüdyolarına daha fazla odaklanmak için kapatıldı. Finlandiya merkezli Rovio Entertainment şirketinin, Finlandiya ve İsveç’te oyun geliştirme stüdyoları bulunuyor.

2009 senesinde kurulan ve Angry Birds oyunuyla büyük bir çıkış yakalayan şirket, 2015 senesinde düşüşe geçmişti. Bu düşüşe geçişle birlikte şirket, çalışanlarının üçte birini işten çıkarmak durumunda kalmıştı. 2016 senesinde gösterime çıkan sinema filmi sayesinde 350 milyon dolar gelir elde eden şirketin, yakın zamanda oyun bölümü başkanının istifa ettiğini hatırlatalım. Vaktiyle büyük ses getiren ve lisans gelirleriyle ağızları açık bırakan firmanın, 2019 senesi için önemli projeleri olduğu söyleniyor. Bakalım bu hızlı düşüş sürecek mi? Yoksa şirket, yeni oyunlar ve projelerle, eski günleri yakalayabilecek mi?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.