Angry Birds oyununun geliştiricisi Rovio, iyiye gitmiyor

Angry Birds oyununun geliştiricisi Rovio, iyiye gitmiyor

Her zaman zirvede kalınmıyor.

Hep söylenir; zirvede kalmak, zirveye çıkmaktan çok daha zordur diye. Mobil oyun dünyasında fırtına gibi esen, bir dönemin mobil oyun denildiğinde ilk akla gelen ismi Angry Birds, eskisi gibi popüler değil. Oyunun geliştiricisi Rovio, markayı bir sinema filmi, lisanslı ürünler gibi pek çok farklı platforma taşıdı ama şirket adına işler iyiye gitmiyor. Finlandiyalı oyun geliştiricisi Rovio tarafından açıklanan 2018 yılı kazanç tahmininin ardından, durum daha da kötüye gitti. Açıklamaların ardından, şirketin hisse senedi değerlerinde büyük bir çöküş yaşandı.

Angry Birds oyununun geliştiricisi Rovio iyiye gitmiyor

Açılanan kazanç tahminine göre; 2017 senesinde 365 milyon dolar gelir eden Rovio şirketinin, 2018 senesi içerisindeki gelirlerinin 319 milyon dolara düşmesi bekleniyor. Bu düşüş beklentisinin açıklanması ile şirketin hisseleri düşüşe geçti. Şirketin, 2018 kazanç tahminlerinin açıklamasının ardından, şirketin hisse senetlerinde yaklaşık yüzde 50’lik bir düşüş yaşandı. Bir başka değişle; şirketin değeri yüzde 50 oranında azaldı.

Ünlü Finlandiya şirketi Rovio, 2017 senesinin Ekim ayında 1,1 milyar dolar değerindeki hisse senetlerini halka arz etmişti. Şu durumdan sonra, ilk arz edildiği zamanki 1,1 milyar dolarlık Rovio değerinin, 500 milyon dolar civarına indiğini söyleyebiliriz. Görülüyor ki, zirvede kalmak gerçekten de zor. Mobil oyun dünyasındaki hızlı değişiklikler, bazı sevilen oyunların aşırı talep görmesi, Angry Birds oyununun eski cazibesinin kaybolmasına neden oldu. Geliştirici firma, yeni oyunlarını belirli aralıklarla piyasaya sürmesine rağmen, ilk Angry Birds oyunu ve sonrasındaki dominant dönemine bir türlü erişemedi.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın